چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ساعت ۲۲:۴۰:۱۴
  • شناسه خبر: 379

پشت پرده شهرداری و شورای شهر مهاباد

مُکریان؛ “محمد ابراهیمی”، جوان مهابادی که چهار سال پیش به چهره ای شناخته شده برای بسیاری از مردم این شهر تبدیل شد. وی که در آن زمان دارای مدرک کارشناسی بود فرصت را مغتنم شمرد و به عنوان کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر وارد فضای انتخاباتی شد و در اقدامی قابل توجه با اعلام […]

مُکریان؛ “محمد ابراهیمی”، جوان مهابادی که چهار سال پیش به چهره ای شناخته شده برای بسیاری از مردم این شهر تبدیل شد. وی که در آن زمان دارای مدرک کارشناسی بود فرصت را مغتنم شمرد و به عنوان کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر وارد فضای انتخاباتی شد و در اقدامی قابل توجه با اعلام دارایی های خود آرای بسیاری از رای دهندگان مهابادی را به خود جلب کرد و با کسب ۷۲۶۶ رای به عنوان نفر اول به عضویت شورای اسلامی این شهر در آمد.

“محمد ابراهیمی” مشهور به “محمد چکول” پس از چهار سال عضویت در این شورا دوباره کاندیدا شده و در گفت و گویی با “مُکریان” از اسرار ناگفته ای پرده بر می دارد.

کاک محمد به گفته خودتان شما دارای دو دوره زندگی متفاوت هستید، دوره اول مربوط به پیش از عضویت در شورای شهر و مرحله دوم زمانی است که به عضویت در شورای اسلامی شهر مهاباد در آمدید از ویژگی های این دو دوره بگویید؟

من در دوره اول یک فرد عادی بودم که علی رغم مشکلات مالی فراوان با مشقت بسیار از راه بلال فروشی کسب روزی حلال می کردم. بسیاری از کوچه ها و خیابان های این شهر را می گشتم تا شب دست خالی به خانه بر نگردم. در آن زمان جوان ساده ای بودم که انگار درهای رشد و پیشرفت به رویم بسته شده بود.

اما زمانی که پا به عرصه کاندیداتوری شورای شهر گذاشتم احساس کردم که من هم می توان رشد کنم و دنیا می تواند به عرصه پیشرفت من بدل شود. با همفکری و همراهی دوستان خوبم وارد انتخابات شدم و در کمال صداقت و رو راستی هرآنچه که در این دنیا داشتم را به مردم عرضه کردم، تصور می کنم مردم بخاطر صداقتم به من رای دادند و صد البته بر سر پیمان خود با مردم هستم و همانگونه که در زمان تبلیغات در سال ۹۲ گفتم امروز هم لیست دارایی های فعلی ام را نیز منتشر کرده ام.

من در این دوران روابط خوبی پیدا کردم. از همه مهمتر تجربه کسب کردم و با بسیاری از واقعیات روبه رو شدم.

در این چهارسال چه عملکرد و توفیقاتی در شورای شهر حاصل شد؟

در طول این چهار سال برنامه های بسیاری جهت اجرا تصویب شد که متاسفانه برخی از آنها علی رغم ضرورت و موافقت فرمانداری از مدار اجرا خارج شدند. یکی از مهمترین موضوعاتی که در طول این چهار سال مصرانه پیگیری کردم بحث عدم شفافیت در مدیریت منابع مالی شهرداری مهاباد بود که در مصوبه ای تحت عنوان مکانیزه شدن پروسه صدور پروانه ساخت در شهرداری مهاباد  تدوین و تصویب شد که متاسفانه در نهایت اجرایی نشد. با اجرا شدن این موضوع درآمد شهرداری بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یافت، طرحی که در نهایت کم هزینه گی بسیار سود آور و درآمد زا بود.

چرا اجرا نشد؟

تصور می کنم همت و اراده ی کافی برای اجرای این مصوبه مهم در بین اعضای شورا وجود نداشت و شاید عده ای از دوستان بر این باور بودند که اگر این کار صورت گیرد اختیارات و قدرت مانور اعضای شورا در تخفیف دهی و برنامه ریزی برای رای آوری در ادوار بعد با مشکل مواجه خواهد شد.

مساله دیگری که باید به آن اشاره کنم عدم مدیریت مالی در شهرداری مهاباد است. هر چند باید اعتراف کرد شهرداری مهاباد به مراتب از شهرداری های شهرهای اطرافمان وضعیت بهتری دارد؛ اما نمی توان از این حقیقت چشم پوشی کرد که ادامه روند فعلی و نبود شفافیت کافی در هزینه های شهرداری دسته ای از افراد داخل این مجموعه را منتفع می کند و علی رغم تصریح قانونی برای ارائه ریز هزینه های شهرداری به شورا که پس از تائید شورا باید برای اطلاع عموم شهروندان منتشر شود. اما تا به امروز ما در شورا تنها شاهد ارائه گزارشات گنگ و کلی از دخل و خرج شهرداری بوده ایم.

این دسته افراد چه کسانی هستند؟

من در اینجا نمی توانم از کسی نام ببرم اما به بیان همین موضوع بسنده می کنم که بسیاری از طرح ها و پروژه های اجرا شده در شهرداری مهاباد زمانی قابلیت اجرا پیدا خواهند کرد که منافع این افراد تضمین شده باشد.

مثلاً کدام پروژه ها؟

ببینید مصداقی عرض می کنم، شهرداری مهاباد سالهاست کارخانه آسفالتش را با بخش خصوصی شریک است و این شریک شهرداری سالهاست بدون اضافه کردن آورده اولیه ی خود به سودهای قابل توجهی دست می یابد. در حالی که سهم باقی مانده این افراد به مراتب کمتر از آن درآمد سالانه ای است که از شراکت با شهرداری به جیب می زنند.

 سئوال اینجاست که چرا شهرداری مهاباد تا کنون نسبت به خرید مابقی سهم این کارخانه اقدام نکرده است؟

در بسیاری از مواقع طرح ها و پروژه ها تعریف و تصویب می شدند، بدون آنکه قیمت گذاری واقعی در آنها صورت گرفته شده باشد، که در برخی موارد شاهد افزایش ۲۰ برابری هزینه های اجرای پروژه ها و اختلاف فاحش با مبالغ تصویب شده در ابتدای کار بودیم که این موضوع هم درعدم مدیریت مالی صحیح در شهرداری و شورای اسلامی شهر مهاباد ریشه دارد.

موضوع مهم دیگری که به شدت پیگیری کردیم و آن هم همانند طرح شفافیت مالی جوان مرگ شد، طرح بانک جامع املاک شهرداری مهاباد یا بانک اطلاعاتی زمین بود که آنهم در ابتدا با استقبال روبه رو شد ولی در ادامه با نبود اراده کافی برای اجرا از دستور کار خارج و به فراموشی سپرده شد.

بانک اطلاعاتی زمین تمامی املاک را دارای هویت می کرد و هیچ زمین بلاصاحبی در شهر برای تصاحب افراد سودجو باقی نمی ماند. موضوعی که امروز به یکی از مهمترین دغدغه های مردم مهاباد تبدیل شده و منافع دهها میلیاردی را برای برخی از افراد ایجاد کرده است.

مشکل بسیار مهمی که در شهر مهاباد با آن مواجه هستیم عدم وجود اطلاعات کافی در خصوص اموال و املاک ادارات دولتی علی الخصوص در مناطق حاشیه ای شهر می باشد. بسیاری از اوقات افراد سودجو از این خلاء اطلاعاتی استفاده کرده اند و نسبت به فروش املاک دولتی اقدام کرده اند. به طور مثال، چند وقت پیش، شخصی به شهرداری مراجعه کرده بود و خواهان خریداری کردن زمینی ۹۰۰۰ متری در منطقه پشت تره بار از شهرداری مهاباد شده بود. جالب اینکه خود شهرداری از مالکیت اش بر این زمین مرغوب بی خبر بود و بعد از بررسی های فراوان معلوم شد که این زمین متعلق به شهرداری است و اگر آن متقاضی خرید ملک مذکور، شخص سالمی نبود، راحت می توانست این زمین را تصرف نماید و حتی به صورت قولنامه ای به فروش برساند.

از اینها گذشته پروژه حیاتی مانند مدیریت پسماند شهری و تفکیک زباله از مبداء هم به دلیل مشکلات مالی اجرایی نشدند.

از کدام یک از کارهایی که در این دوره انجام داده اید پشیمان هستید؟

اعضای شورای شهر، منتخبان مردم هستند که مشروعیت خود را از آرای مستقیم مردم به دست آورده اند. در بسیاری از موارد منتخبان مردم افرادی هستند که شخصاً دارای تخصص کافی نیستند و از همین رو باید با مشاورین کارکشته و متخصص در ارتباط باشند که متاسفانه این موضوع در شورای شهر مهاباد به یک ضعف بالقوه تبدیل شده است.

پس یعنی عملاً امکان بررسی و تجدید نظر در مورد لوایحی که از شهرداری به شورا ارسال می شود وجود نداشت؟ لوایحی که گمان می رفت منافع آن دسته افرادی که نام بردید را در بر داشته باشد؟

بله، متاسفانه امکان بررسی کارشناسانه  به واسطه محدودیت های مالی که برای شورا ایجاد شده بود فرصت بهره گیری از نظر کارشناسان خبره در رابطه با این لوایح که عموماً در حوزه اجرای پروژه های عمرانی در سطح شهر بودند برای اعضای شورا وجود نداشت و در بسیاری از موارد بدون کوچکترین تعییر به تصویب می رسیدند.

در طول این مدت متوجه فساد در پروژه ها و طرح های اجرا شده توسط شهرداری شدید؟

اطلاع ندارم.

یعنی از نقش نظارتی خود برای واکاوی عملکرد شهرداری بی بهره بودید؟

متاسفانه یکی از ضعف های اساسی شورای اسلامی دوره چهارم عدم دسترسی به گزارشات حسابرسی سالیانه شهرداری بود. آنچه که به دست ما می رسید گزارشاتی روتین، سطحی و کلی بود. مشکل عمده ای که در این مورد برای شورا پیش آمد جابجایی های فراوان بودجه ای بود که اگر این گزارشات را منتشر می کردیم خود اعضای شورا زیر سئوال می رفتند.

آیا پروژه هایی که در طول این چهار سال اجرا شدند از آن طرح هایی که اجرا نشدند اهمیت بیشتری داشتند؟

بستگی به لابی گریی بود که برای تصویب لوایح و طرح ها در شورا صورت می گرفت.

یعنی آن افرادی که پیشتر از آنها نام بردید بر روی اعضای شورا هم تاثیر داشتند؟

نمی توانم این موضوع را تائید کنم چون هیچ سند و مدرکی برای اثبات این ادعا نخواهم داشت.

شهرداری چند نفر پرسنل دارد؟

حدود ۷۵۰ نفر در بخش های مختلف اداری؛ خدماتی، فضای سبز به صورت رسمی پیمانی و فصلی که گاهآ در فصل های مختلف از تعداد آنها کاسته یا اضافه می شود.

چه تعداد از این افراد جزو آن دسته هایی هستند که به آن اشاره کردید؟

تعداد بسیار کمی.

چند درصد؟ مثلا پنج درصد؟

خیر. عده ای بسیار کم و حتی می توانم بگویم انگشت شمار.

آیا در این چند ساله تعداد پرسنل شهرداری رشد قابل توجهی داشته است؟

خیر، اما هزینه های شهرداری رشد داشته است.

این مبالغ صرف پرداخت اضافه حقوق کارکنان شده است؟

خیر. همانطور که پیش تر گفتم مدیریت صحیح مالی بر دخل و خرج شهرداری وجود ندارد.

از دیگر مشکلات شهرداری و مجموعه شورا که در این مدت متوجه آن شده اید، بگویید؟

یکی از مسائل مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم عدم التزام دولت و استانداری به تعهدات قانونی خود در قبال تزریق منابع مالی و کمک های نقدی به شهرداری مهاباد بود؛ که در این رابطه هیچ همکاریی با شهرداری و شورای اسلامی شهر صورت نگرفت و حتی به خواسته ها و نیازهایمان توجهی نشد.

در این میان دولت صرفاً به نقش نظارتی خود عمل کرد، هرچند بسیار خوشبین بودیم که در این مدت طرح جامع مدیریت شهری که با هدف استقلال مالی شهرداری ها در دستور کار مجلس قرار دارد به تصویب برسد، اما متاسفانه این مساله تاکنون به سرانجام نرسیده است.

در مورد احداث ۱۹ مغازه در تره بار، شایعاتی در خصوص لابی گری و دخالت شما وجود دارد. با توجه به اینکه خودتان هم در تره بار مالک سه دانگ از یک مغازه هستید؛ در این باره چه نظری دارید؟

احداث ۱۹ مغازه در فاز  “c” تره بار مهاباد طرحی است که توسط شهرداری به شورا پیشنهاد شد و با امضای ۱۰ نفر از اعضای شورا به تصویب رسید. تنها یکی از اعضای شورای شهر این مصوبه را امضاء نکرده است که در آن روز به دلیل کسالت برای ایشان مرخصی رد شده است.

بخش اعظم مبلغ خرید سه دانگ مغازه ای که اشاره کردید نیز از طریق وامهایی که از بانک رفاه و بانک ملت دریافت کرده بودم و مدارک آن را در کانال تلگرامی ام منتشر کرده ام تامین شده است.

متاسفانه این روزها شاهد اظهاراتی از سوی برخی از اعضای شورای شهر هستیم که می خواهند خود را از برخی کارها و مصوبات شورا مبرا کنند. این در حالی است که اغلب طرح ها و مصوبات شورای شهر با تصمیم قاطع حداکثر اعضا وارد فاز اجرا می شدند و اگر کارهای خوبی انجام شده باشد که منافع عمومی را در پی داشته، نتیجه عملکرد همه ی اعضا بوده است و اگر خدای ناکرده طرح ها و پروژه هایی اجرا شده اند که متضمن منفعت عمومی نبوده اند و با گلایه مندی شهروندان همراه شده اند نیز نتیجه تصمیم و اراده جمعی شورا بوده است.

شایعات زیادی در مورد نحوه انتخاب شهردار در محافل گوناگون شنیده می شود، آیا موضوع پشت پرده و پنهان مانده ای در این قضیه وجود دارد که بیان کنید؟

بر اساس قانون، انتخاب شهردار یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف اعضای شورای شهر محسوب می شود. از همین رو در همان روزهای اول آغاز بکار شورای دور چهارم، جلسات متعددی برای انتخاب شهردار برگزار شد. افراد زیادی هم روزانه به شورا مراجعه می کردند و از تمایل خود برای شهردار شدن پرده بر می داشتند. در نهایت اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که روزانه با سه نفر از این افراد دیدار کنند و برنامه های متقاضیان را بشنوند. اما به علت اینکه تعداد افراد بسیار زیاد بود و وقت شورا بسیار گرفته می شد؛ تصمیم گرفتیم به این افراد اعلام کنیم که به صورت مکتوب برنامه های خود برای نحوه مدیریت شهرداری مهاباد را به شورا ارائه دهند، که در نهایت ۲۵ نفر به عنوان گزینه های اولیه انتخاب و پس از بررسی پیشنهادات و برنامه ها، نام ۵ نفر از آنها به عنوان گزینه های نهایی به شور گذاشته شدند.

به یاد دارم در یکی از جلسات مشاجرات و کشمکش های فراوانی صورت گرفت. هر کدام از اعضا می خواستند گزینه مورد نظر خود را به دیگران تحمیل کنند، ناگهان یکی از اعضای شورا به نشانه اعتراض به این روند جلسه را ترک کرد و من هم چون شناخت کافی از هیچ یک از اعضای شورا نداشتم و تاب و تحمل این نوع رفتارها را نیز نداشتم، پشت سر وی از جلسه خارج شدم.

در همان روز به پارک ملت نزد برادرم که در آنجا مشغول دست فروشی بود رفتم. دسته ای از افراد در گوشه ای از پارک دور هم جمع شده بودند، یکی از آنها من را به جمعشان دعوت کرد. بحث زیادی در مورد انتخاب شهردار صورت گرفت که ناگهان یکی از افراد حاضر در همان جمع به صورت پرخاشگرانه ای بعد از لفاظی های فراوان با من درگیر شد و اصرار داشت که یکی از بستگان وی که گزینه شهردار شدن بود را به عنوان شهردار انتخاب کنم. در جریان همین درگیری دست چپم به شدت آسیب دید و شکست.

فردای آن روز همان فرد با دو نفر از اعضای شورا به خانه پدری بنده آمدند و بعد از عذرخواهی های فراوان وعده های زیادی را از طرف شخص اول شهر (در آن زمان) به بنده دادند و خواهان مسکوت ماندن این واقعه بودند. همان روز از طرف یکی از نهادهای امنیتی شهرستان با بنده تماس گرفتند و جویای موضوع شدند من هم بر اساس همان وعده هایی که شنیده بودم از بیان واقعیت طفره رفتم و روی این واقعه سرپوش گذاشتم.

روز بعد از این قضیه، یکی دیگر از اعضای شورای شهر با بنده تماس گرفت و خواستار دیدار با من شد. آدرس خانه یمان را به او دادم، چند لحظه بعد همان شخص در حالی که برگه ای (مصوبه انتخاب شهردار با امضاء ۱۰ نفر از اعضای شورای شهر)  را در دست داشت به خانه یمان آمد.

برگه مذکور را به من نشان داد و گفت: تو اگر موافق باشی یا نباشی ما گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده ایم. من هم برای همراهی با دیگر اعضا و تحت تاثیر وعده هایی که از قبل توسط آن دو عضو دیگر به من داده شده بود؛ مصوبه مذکور را امضا کردم.

با همه ی این اوصاف باز هم کاندیدا شده اید؟

بله، من به این واقعیت اعتقاد دارم که در شهرمان صدها و شاید هزاران نفر بهتر از من وجود دارند که به مراتب از من شایسته تر هستند، اما برای پاسخ به اتهامات ناروایی که طی این چهار سال به من نسبت داده شد دوباره به میدان آمده ام.

بگذارید شفاف تر بگویم، در مجموعه شهرداری افراد ذی نفوذی وجود دارند که هرگز کلید رفع مشکلات شهرداری و شورا را در اختیار اعضای شورا و شهردار نخواهند گذاشت. از همان ابتدای کار زیر بار زیاده خواهی های این افراد نرفتم و انشالله در صورت انتخاب مجدد هم نخواهم رفت. اما گمان می کنم طی این چهار سال روش مقابله با این افراد را یاد گرفته ام و برنامه اصلی من در دوره پیش رو مقابله با این افراد و روابط ناسالمی است که در مجموعه شهرداری وجود دارد.

انتهای پیام/ مگفتگو