چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۲۳:۳۸:۱۳
  • شناسه خبر: 539

ادبيات سخيف و استراتژي فرار به جلو

مُکریان؛ ساعت ٩ شب بود و مثل هميشه و به عادت مالوف كانال تلويزيوني مهاباد را نگاه مي كردم،اما اين بار با صحنه جالبي روبروشدم كه ضمن ابراز تاسف عميق لازم دانستم بنا به وظيفه شهروندي با شهروندان درميان گذاشته شود. برنامه شبكه مهاباد به مجري گري “سلام ستوده” گزارشگر صداوسيما در خصوص مشكلات شهري […]

مُکریان؛ ساعت ٩ شب بود و مثل هميشه و به عادت مالوف كانال تلويزيوني مهاباد را نگاه مي كردم،اما اين بار با صحنه جالبي روبروشدم كه ضمن ابراز تاسف عميق لازم دانستم بنا به وظيفه شهروندي با شهروندان درميان گذاشته شود.
برنامه شبكه مهاباد به مجري گري “سلام ستوده” گزارشگر صداوسيما در خصوص مشكلات شهري و خاصه مشكلات پياده روها و جدول كشي ميدان شهرداري (مركز شهر) حول و حوش ساختمان هلال احمر بود كه در اين برنامه ديدگاه و نظرات تعدادي از شهروندان ابراز شد.
بي گمان پر واضح است كه شهردار ويترين شعور شهر و شهروندان است،بالاترين مقام اجرايي شهر كه به دليل انتصابي بودن از طرف شورا در حقيقت عصاره فضيلت شوراي اسلامي شهر نيز تلقي مي گردد.
در اين برنامه تلويزيوني تعدادي از شهروندان به ابراز ديدگاه و انتقاد از عملكرد شهردار در خصوص مسائل عمراني اين نقطه از شهر كه اتفاقا مي توان اين مكان را نيز به دليل اهميت تاريخي و مركزيت، بنوعي ويترين عمران شهري مهاباد دانست، پرداختند.
با علم به اينكه نقد ديدن نيمه خالي ليوان نيست و از جنس انتقاد صرف هم نيست و با ستایش هم جور در نمي آيد و تاكيد بر اينكه نقد سنجش است و در بهترین شکل خود فراتر از سنجش نيز مي باشد، یعنی تجزيه،تحلیل و تفسیر موضوع نقد شونده،لذا در اين مبحث ضمن دفاع از اهليت و اصليت انتقاد،قصد ورود به موضوع به عنوان واكاوي حقيقت مابينِ “ناقد” و “منقود” را نداريم و بعنوان يك بحث تخصصي حقوقي اين موضوع را به كارشناسان و خبرگان مربوطه در ميدان و زمان و كارزاري ديگر واگذار مي كنيم.
اما داستان اين نقد وقتي جالب شد كه در ادامه برنامه وقتي گزارشگر نظرات شهروندان را به شهردار ارجاع داد و از ايشان توضيح خواستند، در كمال تاسف و بدون توجه به جايگاه والاي حقوقي، “مرد اول اجرايي شهر “با ادبياتي سخيف و عاميانه و نازل به شهروندان پرسشگر تاختند.
جملاتي كه نهايتا با برافروختگي و عبارت “تا وقتي كه من شهردار باشم اين كار انجام نخواهد شد” به پايان رسيد.
بيگمان به بهانه حفظ بيت المالي كه در همان محدوده جغرافيايي مورد مناقشه،صدها ميليون تومان از آن، در قالب نرده هاي آهني رنگارنگ و در همين دوره شورا و شهرداري حيف و ميل و نابود شد و تظاهر به دفاع از حقوق شهروندي، اگرچه شايد در يك چهار چوب عوام گرايانه بتوان آن را قابل قبول خواند، ليكن اين ادبيات نارس و كوچه بازاري، در برابر رسانه ملي در شهر مدعي فرهنگ و هنر و در كسوت قباي شهرداري را از ايشان قطعاً كسي نخواهد پذيرفت.
ادعا و شعار پاك دستي اگرچه براي يك شهردار لازم است اما كافي نيست.
انتخابات شورا فرصتي شد كه تعداد محدودي از افراد شوراي قبلي با شركت در مصاحبه ها و يا خاطره نويسي پرده از حقايقي بردارند كه با بسياري از ادعاهاي سلامت مالي شهرداري و شورا مغايرت داشت و در خوشبينانه ترين حالت ذهنيت ساده لوحي و فريب خوردگي مرد اول شهرداري را متبادر ذهن ها مي كرد.
صد البته كارشناسان نيز استراژي چهار ساله شهردار را، مظلوم نمايي،جنجال سازي و فرار به جلو و شاكي مداري هميشگي، جهت عدم پاسخ گويي به شهروندان ارزيابي كرده اند.
جناب شهردار،ضمن احترام به زحمات شما نقاط ضعف اظهرمن الشمس را بپذيريد.
و سخن آخر:
جناب آقاي شهردار شهروندان منتظر عذرخواهي جنابعاي از ادبيات تان هستند!
غرور را كنار بگذاريد و يك قدم به جلو برداريد…

*ماردين سيداحمدي
*كارشناس ارشد مديريت

انتهای پیام/ یدیدگـاه ها

  1. محمد گفت:

    باسلام شهروندعزیز ۰اولان خسته نباشیدبه موکریان درضمن شهردارخیلی انسان درست کاری هست اونهای که غیرت نداشتن گوشی جواب بدن کجاهستن اقای “ص” نیایدخودشوبی ایمان کنه درضمن شایدجنابعالی دربحرکارنباشی که چقدربوجه ووامهای کلان گرفتن برای مجتمع شهردارهم به خاطرپول بیت المال میگیه اول بیان جریمهارابدن بعدکار اینهای که مجتمع هستن کلان به نرخ روز نون میخورند

گفتگو