چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۰۵:۰۰
  • شناسه خبر: 602

موکریان قربانی اهداف انتخاباتی می شود

مُکریان؛ پس از سالها  انتظار ، در۳۰اردیبهشت ماه امسال و  با موافقت هیات دولت، گوگ تپه از توابع شهرستان مهاباد به  شهر تبدیل شد. گوگ تپه   با ۸ تا ۹ هزار نفر جمعیت و موقعیت جغرافیایی نزدیک به شهر مهاباد، روستایی مهاجر پذیر با اقتصاد متکی بر دامداری و کشاورزی است که چندین روستای بزرگ […]

مُکریان؛ پس از سالها  انتظار ، در۳۰اردیبهشت ماه امسال و  با موافقت هیات دولت، گوگ تپه از توابع شهرستان مهاباد به  شهر تبدیل شد.

گوگ تپه   با ۸ تا ۹ هزار نفر جمعیت و موقعیت جغرافیایی نزدیک به شهر مهاباد، روستایی مهاجر پذیر با اقتصاد متکی بر دامداری و کشاورزی است که چندین روستای بزرگ دیگر نیز در اطراف آن وجود دارد.

همزمان با اضافه شدن این شهر به مجموعه تقسیمات شهرستان مهاباد، «جلال محمود زاده» نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نامه ای رسمی به مدیرکل تقسیمات کشور وزارت کشور خواستار تغییر نام گوگ تپه شد.

محمودزاه در این نامه ضمن آنکه شش نام  موکریان، زاگرس، مانادشت، آگری دشت، آبادشهر، ماد شهر را برای نام گذاری این شهر جدید مهابادمطرح کرده، تاکید کرده بود اولویت آنها تغییر نام گوگ تپه به موکریان است.

اگر نامهای پیشنهاد نماینده مهاباد را به دقت مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که این نام ها تنها اسامی دهن پرکنی هستند که هیچگونه قرابتی با تاریخ و جغرافیا شهر گوگ تپه ندارد و گویا نماینده مهاباد در هنگام لیست کردن این نامها تنها جنبه تبلیغاتی این درخواست و پیشنهادها را مد نظر قرار  داده است، چرا که:

اولا:   نام پیشنهادی باید برای یک شهر، باید دربرگیرنده ویژگی های تاریخی و جغرافیایی شهر مورد نظر باشد اما نام موکریان که برای گوگ تپه پیشنهاد شده به شهرهای جنوب دریاچه ارومیه اطلاق می شود و جایگاه ویژه ای در تاریخ و ادبیات کردهای ایران دارد.

زمزمه  تبدیل شدن موکریان به استانی مجزا در سالهای گذشته بارها شنیده شد و «مرحوم احمدطه»  نماینده مردم بوکان در دوره سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی و «عثمان احمدی» نماینده سابق مردم مهاباد این درخواست را در صحن علنی مجلس مطرح کرده اند و «دکتر محمد قسیم عثمانی» نماینده مردم بوکان در گفت وگو با نشریه کوشا  تشکیل این استان را با نام کردستان شمالی مطرح کرد.

نامگذاری شهری چند هزار نفری به نام موکریان، در حقیقت  سبب تقلیل نام و ارزش موکریان می شود و سبب می شود دیگر نتوان در تقسیمات کشوری از این نام  استفاده کرد.

از طرفی دیگر، درخواست نامگذاری گوگ تپه به موکریان آب ریختن در آسیاب کسانی است که سالهاست منکر موجودیت منطقه موکریان هستند.

دوما: نامهایی چون زاگرس، مانادشت، آبادشهر، ماد شهر بیانگر واقعیت بافت قومتی شهر گوگ تپه که کردزبان هستند نیست.

سوما: در سال ۱۳۸۵، قره موسالی بوکان به شهر تبدیل شد و نام سیمینه برای آن انتخاب شد. گرچه این نام از رودخانه ای گرفته شد که از کنار این شهر عبور می کند اما نام سیمینه هیچگاه در میان مردم جانیفتاد و هم اکنون مردم از این شهر با عنوان قره موسالی نام می برند.

داستان گوگ تپه نیز اینچنین خواهد بود. وقتی سالهاست که گوگ تپه با این نام خوانده می شود با تبدیل شدن آن به شهر نمی توان انتظار داشت که مردم با تغییر نام آن نیز همراهی کند.

به نظر می رسد اگر با تغییر اسم گوگ تپه  موافقت شود، این تغییر اسم در مرحله اول  بر روی کاغد و مکاتبات رسمی خواهد ماند و در مرحله دوم همیشه نام موکریان از یک منطقه تاریخی و اصیل با جمعیتی میلیونی به یک شهر چند هزار نفری تقلیل پیدا می کند./ زریان

انتهای پیام/ یدیدگـاه ها

  1. زانا گفت:

    جهت اطلاع عرض کنم علاوه بر افراد ذکر شده اقای عبدالرحیم نوربخش هم در دوره چهارم و پنجم در صحن النی مجلس و طی مکاتبات فراوان نیز خواستار استان شدن مهاباد شده بودند .

گفتگو