چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه شنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۰:۳۶:۲۷
  • شناسه خبر: 610

به بهانه تخريب منابع طبيعي و تجاوز به حريم درياچه سد مهاباد

مُکریان؛ وجه غالب و قريب به اتفاق مباحث روز فضاي مجازي در اين برهه به دليل قرابت با انتخابات شورا و گمانه زني ها در خصوص نحوه انتخاب شهردار،به پرسشگري و واكاوي پرحرارت و تفصيلي در اين موارد اختصاص دارد، بطوريكه بسياري از چالشهاي موجود روز،دراين بين فراموش و يا كم رنگ شده اند. بي گمان […]

مُکریان؛ وجه غالب و قريب به اتفاق مباحث روز فضاي مجازي در اين برهه به دليل قرابت با انتخابات شورا و گمانه زني ها در خصوص نحوه انتخاب شهردار،به پرسشگري و واكاوي پرحرارت و تفصيلي در اين موارد اختصاص دارد، بطوريكه بسياري از چالشهاي موجود روز،دراين بين فراموش و يا كم رنگ شده اند.

بي گمان اگر بعنوان يك گردشگر يا سياح و يا حتي يك ورزشكار اخيرا در حاشيه صد مهاباد هوايي تازه كرده باشيد،با پديده اي عجيب رو به رو خواهيد شد،زمين خواري ،ساحل خواري و حتي درياچه خواري.

ساخت آلونك هاي متعدد و پرچين هاي رنگارنگ و فنس كشي هاي عريض و طويل و نهال كاري در كنار ساحل تا نوك قله هاي اطراف كه بصورتي ناهمگون خودنمايي ميكنند.و خانه باغك هايي كه نمونه كامل و جامع متصرفات عدواني محسوب مي گردند.

اين حصاركشي ها متبلور حاشيه خفه شده دريايي خزر در مقياسي كوچكتري هستند و از همين قياس ملموس به اين نگراني دامن مي زنند كه شايد تا چند سال ديگر جايي براي ماهيگيري و شنا،اين دو ورزش مفرح جوانان مهابادي باقي نماند.

ادامه اين بحث چالشي را با چند تعريف و تبيين شرح وظيفه پيگيري مي كنيم.

زمين خواري چيست؟

زمین خواری ، تصرف اراضی اعم ازدولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجعی است که با استفاده از نفوذ و روابط خوددر دستگاه های مختلف اداری و یا با شناسایی خلا های قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سو استفاده های مالی و ملکی می پردازند.

منابع طبيعي چيست؟

به­طور کلی منابع طبیعی به پدیده­هایی گفته می­شود که در کره زمین وجود داشته و انسان در ایجاد آن هیچ­گونه دخالتی نداشته است. این منابع را به دو دسته تقسیم می­نمایند:

نوع اول، مانند درخت و آب، تجدید شونده بوده و اگر درست از آنها استفاده شود، هرگز تمام نمی شوند. استفاده درست از این منابع یعنی اینکه دریاها و رودها را آلوده نکرده و درختان جنگلی را چنان زیاد قطع نکنیم که دیگر قادر به رشد دوباره نباشند.

نوع دوم منابع طبیعی، مانند نفت و زغال سنگ، تجدید شونده نیستند. زمانی که این منابع تمام شوند، دیگر چیزی از آن برای نسل های بعد نمی ماند.

و اما توسعه پايدار:

توسعه پایدار یا (S.D) در حقیقت ایجاد تعادل میان توسعه و محیط زیست است،توسعه پايدار به معناي تلفيق اهداف اقتصادي ، اجتماعي و زيست محيطي براي حداكثرسازي رفاه انسان كنوني بدون آسيب رساندن به نسلهاي آتي براي برآوردن نيازمندي هايشان مي باشد.

با اين تعاريف بر مي گرديم به سراغ حاشيه مظلوم درياچه سد مهاباد و حصار تنگ انحصار طلبي سودجويان.

وظيفه سازمان مراتع و آبخيز داري حفظ و حمايت،احياء و توسعه و بهربرداري از جنگل ها،مراتع،بيشه ها،اراضي ساحلي،حفاظت و حمايت از آب و خاك كشور با اعمال مديريت علمي در حوزه هاي مربوطه است.

با بازنگري تعاريف فوق و بازخواني وظايف ذاتي و تعريف شده ،سازمان جنگلها و مراتع و آبخيز داري و با برگشتن به چشم انداز نه چندان دور اين كوه ها و سواحل كه در خاطر نسل هاي قديم و نسبتا جديد حتي تا دهه ٨٠ هنوز باقي است،اين ساخت و سازها و تصرفات را نمونه بارز زمين خواري و تخريب منابع طبيعي نوع اول  بايد بحساب آورد،عدم برخورد در دو مقوله فرهنگي و قضايي با اين پديده شوم علاوه بر امكان تسهيل در غارت اين ثروت خدادادي به دست سوداگران، تهديدي جدي براي سيستم اكولوژي منطقه محسوب مي گردد و در آينده نيز در تحقق توسعه پايدار مهاباد مانعي بزرگ به شمار خواهد آمد.

مي توان به اين معضلات بزرگ ،آلودگي آب سد مهاباد، عمده تامين كننده كننده آب مشروب شهر را نيز بيفزاييد تا عمق بحران قابل درك و ملموس تر گردد.

عمده نحوه برخورد با اين پديده شوم،از نوع قضايي بوده و نيازمند عزم جدي مسئولان است،از فرماندار مهاباد كه پيشوند معاونت استاندار را داراست تا نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي و امام جمعه و دادستان و ساير عوامل ذي نفوذ مانند: ادارات منابع طبيعي و جنگلباني ،جهاد كشاورزي،امور آب،ثبت اسناد و املاك،راه و شهر سازي و بصورت حتم نيروهاي نظامي و انتظامي وظيفه اي ملي و سازماني توام با روشنگري و احساس مسئوليت همه جانبه را در قبال اين پديده ناميمون بر عهده دارند.

انتظار افكار عمومي خصوصا از نماينده مردم مهاباد در مجلس شوراي اسلامي پيگيري مجدانه آزادسازي منابع طبيعي و حريم درياچه سد، توام با بازخواست از دست اندركاران اجرايي شهرستان،استان و كشور است.

تا مگر براي هميشه در اذهان نوستالوژيك پير و جوان و كودك مهابادي،خاطرات طلوع  و غروب هاي رويايي اين زيباترين درياچه جوار شهري جهان،فراموش نگردد .

ماردین سید احمدی

انتهای پیام/ یگفتگو