چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۴۴:۵۰
  • شناسه خبر: 655

شهردار مستعفي يا مقتدر؟

  مُکریان؛ در چند شب اخير بحث هاي متعددي مطرح شد كه تقريباً نشان مي دهد نقطه ضعف هاي فراوان در اكثر مديريت هاي جداگانه و زير مجموعه شهرداي به چشم مي خورد. اين نقاط ضعف به لايه هاي مديريت تصميم ساز تا مسئولين مياني و كارشناسان واحدها و حتي به كاركرد كارمندان ساده هم […]

 

مُکریان؛ در چند شب اخير بحث هاي متعددي مطرح شد كه تقريباً نشان مي دهد نقطه ضعف هاي فراوان در اكثر مديريت هاي جداگانه و زير مجموعه شهرداي به چشم مي خورد.
اين نقاط ضعف به لايه هاي مديريت تصميم ساز تا مسئولين مياني و كارشناسان واحدها و حتي به كاركرد كارمندان ساده هم پيوند خورده است.

سوال اصلي پرسش اين است سرچشمه اين نقاط ضعف و نامديريتي ها در كجاست؟
اگر سري به نقاط تصميم ساز مديريت شهري بزنيم،با چند نكته اساسي و البته يك دست و مشابه رو برو خواهيم شد،نحوه اداره مديريت هاي تصميم ساز شهري ،جزيره اي و خود محور و قريب به اتفاق در فضاي عدم پاسخگويي شكل گرفته است.
بحث را به درازا نمي كشانم،اما نمونه هاي عملكرد واحد هاي اجرائيات ، خدمات و فضاي سبز، ماشين آلات، عمران و ساير واحدها به واضحي نشان مي دهد كه در مسائل اخير مورد بحث دو مقوله مهم و انكار ناپذير مطرح است:

١-عملكرد نا درست و غلط واحد ها
٢-تقابل از موضع ضعف در برابر ساير ذي نفعان

به عنوان مثال در مقوله بسيار مهم قطع درختان و قلع و قمع فضاي سبز ،شهرداري عملاً در هيبت يك سازمان هيچ كاره و ناتوان در برابر مديريت توزيع برق شهري ظاهر شد.
جدا از بروز پديده حيف و ميل اموال عمومي در قراردادهاي غير حقوقي و ناشفاف روند فرايند عمليات هاي تخصصي نيز سليقه اي و در فضاي عدم كنترل و نظارت صورت مي گيرد.
اين عملكردهاي جزيره اي،نا پاسخگو ،خود محور و البته با تاكيد بر نقاط ضعف و ناكارآمدي در اداره شهر،يك دليل بيشتر ندارد كه بايد اقرار كرد:

اولين و آخرين و مهم ترين دليل ، عدم حضور يك مدير قدرتمند و موثر در راس هرم مجموعه شهرداري باعث و باني اين نابساماني ها و مشكلات است.
بي انگيزگي و استعفاهاي مكرر شهردار فعلي علاوه بر تحميل هزينه هاي گزاف به شهر باعث خزيدن اين جريان عدم انگيزش و حتي ورود جريان هاي اخلالگر و سوء استفاده گر موازي با آن به فرايند مديريت شهري شده است.

بايد اضافه كرد كه براي علاج اين جريان سرطاني ،اگر شوراي منتخب دوره پنجم هوشياري بخرج ندهد و گرفتار لابيگري داخلي و خارجي و سياسي زدگي و تحميل گزينه هاي نقاط قدرت در معرفي شهردار گردد،اين مشكل پايه اي و مهم نه تنها درمان نخواهد شد بلكه تشديد نيز مي گردد.

سوال آخر:

آيا به انتخاب درست منتخبين اميدي هست؟(۲/۵ نمره)

ماردین سید احمدی

انتهای پیام/ یگفتگو