چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۵:۱۳:۱۰
  • شناسه خبر: 712

شهري با هزاران هزار شهردار

مُکریان؛ اين نوشته مقايسه تطبيقي بين دو شهر و دو كشور و حتي دو فرهنگ نيست،بلكه صرفاً از منظر يك سفرنامه ديداري ، نگاشته شده است،رهاورد شما از اين سفر نوشتاري هرآنچه تلقي شود براي نگارنده قابل احترام است. ابتداي دهه هشتاد فرصتي دست داد كه به چند شهر بزرگ اروپايي سفري داشته باشم،اولين مقصد […]

مُکریان؛ اين نوشته مقايسه تطبيقي بين دو شهر و دو كشور و حتي دو فرهنگ نيست،بلكه صرفاً از منظر يك سفرنامه ديداري ، نگاشته شده است،رهاورد شما از اين سفر نوشتاري هرآنچه تلقي شود براي نگارنده قابل احترام است.

ابتداي دهه هشتاد فرصتي دست داد كه به چند شهر بزرگ اروپايي سفري داشته باشم،اولين مقصد من استكهلم بود ،شهري زيبا در شمال قاره سبز،شهري كه در طبيعت جنگلي سوئد، كنار رودخانه ها و درياچه هاي متعدد با پراكندگي جمعيتي شگرف ،بسان موجود زنده نفس مي كشد،استكهلم از مجموعه ي چهار جزيره بزرگ و ٢٤٠٠٠ جزيره اقماري پيراموني تشكيل شده است، ماهيت و سيستم خودگردان و مستقل اداره شهرك هاي محلي در آن برقرار است،شهرك هايي كه در فضايي بسيار زيبا و مسالمت آميز با درختان و محيط زيست ، آرام گرفته اند و از طريق شايد بيشتر از ميليونها درخت كاج تنفس مي كنند.
بافت تاريخي و قديمي استكهلم محافظت و زيباسازي شده است، آنچه كه در خصوص رشد پايتخت سوئد جلب توجه مي كند اهميت و كاربرد معماري سنتي در كنار مدرن سازي است،استكهلم مجموعه ايست از بناهاي سنتي با نماي آجر و سبك زيباكاري به ارث مانده از وايكينگ ها، و آپارتمان سازي مدرن ،كه قاعده و نظم در تمامي ساخت و سازهايش جلب توجه مي كند.
نورپردازي و المان هاي شهري ،هارموني وار در اين پايتخت نمود دارند.
سبك معماري ،نما و بلند مرتبه سازي در هر منطقه تابع قاعده و قانون است و كاملا رعايت مي شود.
شيوه ساخت بيشتر خانه ها يك الي دو طبقه با استفاده از مصالح چوبي و سقف شيب دار است،شيوه استفاده از فضاها و نحوه ساخت و ساز كاملاً ضابطه مند است.
اين سبك ساخت و ساز به معماري سبز شهرت دارد،سوئد اگرچه كشوري كاملا صنعتي است اما در تقابل صنعت و محيط زيست، روند توسعه صنعتي با كمترين ضربه به محيط زيست انجام شده است،استكهلم شهر استفاده از انرژي هاي پاك و دوچرخه و نقليه عمومي و با گرايش به حذف كربن ،در سال ٢٠١٠ بعنوان پايتخت سبز اروپا انتخاب شد.
در حوزه خدمات شهري استكهلم شهري كامل و تمام است،زباله در خيابان و كوچه و معابر نمودي ندارد،چون فرهنگ مردم بر اساس زباله زدايي رشد كرده است، سيستم تفكيك زباله بصورت مكانيزه توسط مردم پياده و اجرا مي شود،ترافيك با استفاده از وسائل نقليه عمومي و متروي قوي و مهمتر از آنها دوچرخه حل شده است،
چون فرهنگ استفاده از انها توسط مردم نهادينه شده است،
انس با حيوانات در فضاي سبز و آبي كاملا مشهود است و دوستي با پرندگان و درخت و طبيعت برقرار است،چهار راهها در غياب پليس به چراغهاي راهنمايي هوشمند تجهيز شده اند، از تصادف و بوق هاي ممتد و تجاوز به حريم شهروندي خبري نيست!
كسي خيابان يكطرفه را به هدف كوتاه كردن مسير نمي پيمايد و پارك دوبل واژه اي بيگانه با اين مردمان است،
دست فروش و دوره گرد هوار نمي كشند و آنها هم به بازارهاي مجازي خزيده اند،
تفريح همه گير مردم ،ورزش،پياده روي و دوچرخه سواري در فضاهاي جنگلي اختصاصي آنهاست،لذت بردن از مكان هاي عمومي و در مجاورت آفتاب عشق مردمان بور اسكانديناوي است،
مردماني كه عوارض و ماليات و بدهي هاي قانوني خود را با كمال ميل به دولت مي پردازند،مردماني كه وزير و مديركل و نماينده و فرماندار و شهردار را كه با دوچرخه هر روز در كنارشان مي آيند و مي روند،نمي شناسند،اما هركدام خود يك شهردار هستند…

ماردین سید احمدی

انتهای پیام/ یگفتگو