پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۳۷:۰۰
  • شناسه خبر: 723

برگزاری همایش تعامل فرهنگی غرب و شمال کشور در بوکان

مُکریان؛ مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان از برگزاری همایش تعامل فرهنگی غرب و شمال کشور در این شهرستان خبر داد. مصطفی ایلخانی زاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مُکریان با بیان اینکه هنوز فراخوان مقالات این همایش اعلام نشده است گفت: این همایش توسط موسسه‌ی فرهنگی و آموزشی ادب با شرکت استان‌های غربی، […]

مُکریان؛ مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان از برگزاری همایش تعامل فرهنگی غرب و شمال کشور در این شهرستان خبر داد.
مصطفی ایلخانی زاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مُکریان با بیان اینکه هنوز فراخوان مقالات این همایش اعلام نشده است گفت: این همایش توسط موسسه‌ی فرهنگی و آموزشی ادب با شرکت استان‌های غربی، ایلام،‌ کرمانشاه،‌ کردستان، آذربایجان غربی و از استان‌های شمالی، گیلان و مازندران به مدت سه روز با حمایت مشاور فرهنگی رئیس جمهور و بودجه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برگزار می شود.
ایلخانی زاده در ادامه با اشاره به برگزاری این همایش در ایام تابستان، افزود: این همایش با محوریت ادبیات، فلکلور، تاریخ و ادبیات کودکان به زبان‌های فارسی، کُردی، گیلکی، مازندرانی و تُرکی آذربایجان برگزار می شود.
اهدای ۴۰۰ جلد کتاب به موسسه فرهنگی و آموزشی ادب
مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب در ادامه این گفتگو از اهدای ۴۰۰ جلد کتاب از طرف معاون فرهنگی وزیر ارشاد به این موسسه خبر داد و گفت: این کتاب‌ها در زمینه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، پزشکی، اقتصادی و تاریخی است.
وی اظهار داشت: تا کنون معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هزار و ۲۰۰ جلد کتاب به موسسه فرهنگی و آموزشی ادب اهدا کرده است.
وی بیان داشت: افرادی که کارت عضویت موسسه فرهنگی و آموزشی ادب را داشته باشند، می توانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.
مصطفی ایلخانی زاده و موسسه فرهنگی و آموزشی ادب
آموزشکده‌ی ادب علاوه بر شهر بوکان در روستا های حومه و تعدادی از شهرستان‌ها نظیر اشنویه، نقده، ارومیه، سقز، سنندج، ایوان غرب کرمانشاه، شهریار کرج و زاغمرز مازندران نمایندگی دارد و به تشکیل دوره‌های آموزشی زبان کُردی و ادبیات کودکان می‌پردازد؛ در شهر اشنویه و حومه این دوره از کلاس ها توسط عمر محمدی برگزار می شود که وی در سال‌های اخیر در شهر اشنویه و بعضی روستاها نظیر حسن‌نوران و شیخان دوره‌های آموزش کُردی برپا کرده و در دوره اخیر نیز به ۲۵ نفر خواندن و نوشتن زبان کردی را یاد داده است.
مصطفی ایلخانی‌زاده به دعوت مدرس این دوره از کلاس ها روز سه شنبه «بیست و هفتم تیر ماه سالجاری» به همراه تعدادی از شعرا، اهل قلم بوکان و اساتید زبان کُردی آموزشکده‌ی ادب به شهرستان اشنویه سفر می کند تا به افرادی که در این دوره از کلاس ها خواندن و نوشتن زبان کردی را فرا گرفته اند، کارنامه پایان دوره اهدا کند.
در عین حال در شهرستان نقده نیز دوره‌های آموزش کُردی توسط خدر بهرامبیگی و زیر نظر مسئول انجمن ادبی باران برگزار و تاکنون دوره‌هایی جداگانه برای فرهنگیان، روحانیون، طلاب، جامعه‌ی مهندسین و دوره‌ی عمومی برگزار شده و به زودی برای دادن کارنامه‌ی آنها نیز مراسمی در این شهر برگزار می‌شود.
موسسه فرهنگی و آموزشی ادب با نهاد کتابخانه‌ی مرکزی شهرستان بوکان نیز همکاری زیادی در شرکت در جلسات و نقد کتاب دارد و هرماه یک جلسه مشترک با نهاد کتابخانه‌ی مرکزی در مورد مسایل فرهنگی و کتابخوانی برگزار می کند که آخرین نشست در بعدازظهر روز چهارشنبه «بیست و یکم تیرماه» است که در این جلسه مصطفی ایلخانی‌زاده ضمن اشاره به فعالیت‌های موسسه‌ی ادب، بر لزوم کتابخوانی، مطالعه و آموزش زبان مادری تأکید کرد.
ایلخانی‌زاده در ادامه به تعامل و همکاری موسسه‌ی ادب با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورا و شهرداری اشاره کرد و برگزاری آسیب‌شناسی ادبیات کودکان با بودجه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی بوکان در دی‌ماه سال گذشته را نمونه ای از این تعامل و همکاری برشمرد.
گفتنی است از سال ۱۳۸۰ تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر در شهرستان بوکان، اشنویه، نقده، ارومیه، سنندج، شهریار کرج، زاغمرز مازندران، ایوان غرب کرمانشاه، حومه ی زرینه دیواندره، سقز، شاهین دژ، میاندوآب، دانشگاه بوعلی همدان، دانشگاه قزوین و دانشگاه پیام نور بوکان در دوره های آموزش کُردی دوره مقدماتی (دستور زبان کردی- زبان شناسی، ترجمه )، دوره های ادبیات کُردی(نثر –نظم – نقد ادبی ) و دوره آموزش کُردی با الفبای لاتین شرکت کرده و از سوی موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان کارنامه پایان دوره دریافت کرده اند.
کیوان یاری

انتهای پیام/ گگفتگو