سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۴:۳۶:۲۶
  • شناسه خبر: 963

به دلیل وضعیت نابسمان اشتغال در مرزها، تحصیلکردگان هم به کولبری روی آورده‌اند

مکریان؛ نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: منتظر تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان هستیم تا ببینیم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد که اگر تصویب شود تقریباً مشکل کولبران نیز تا حدود زیادی حل خواهد شد. سید احسن علوی عنوان کرد: در مناطق مرزی باتوجه به وضعیت نابسمان اشتغال، متأسفانه […]

مکریان؛ نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: منتظر تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان هستیم تا ببینیم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد که اگر تصویب شود تقریباً مشکل کولبران نیز تا حدود زیادی حل خواهد شد.

سید احسن علوی عنوان کرد: در مناطق مرزی باتوجه به وضعیت نابسمان اشتغال، متأسفانه تحصیلکردگان هم از سر ناچاری به کولبری روی آورده‌اند.

وی افزود: هرچند کولبری شغل مقدسی است و کسب درآمد در آن با زحمت و عرق ریختن انجام می‌شود اما رنج بسیار و ریسک زیادی هم دارد و بسیار پرمخاطره است.

علوی ادامه داد: ۱۵ هزار کولبر در مرزهای ما از طریق کولبری در حال امرار معاش هستند و نمی‌توان کار آنها را به مانند قاچاقی که به اقتصاد کشور ضربه می‌زند به حساب آورد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: مقام معظم رهبری نیز در این رابطه گفته‌اند منظور من از قاچاق، فلان کولبر سیستانی نیست که از سرناچاری به این کار روی آورده است.

علوی تصریح کرد: کولبری، در بحث قاچاق جزو مسائل خرد و از پیش پا افتاده است و نمی‌توان آن را قاچاق سازمان‌یافته و کلان به حساب آورد.

وی عنوان کرد: وقتی به بحث قاچاق که یک پدیده مخرب و فلج کننده اقتصاد کشور است نگاه می‌کنیم باید مانع فعالیت افراد دلال و سفسطه بازی که حتی از مجاری قانونی اجناس را وارد می‌کنند، شد.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران ادامه داد: این افراد دلال نه مالیات پرداخت می‌کنند، نه کد رهگیری دارند و به واسطه قاچاق موجب کاهش قدرت اقتصادی دولت می‌شوند و در کل، نظام اقتصادی جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی با اشاره به مخاطرات کولبری، عنوان کرد: متأسفانه امسال شاهد بودیم که کولبران دچار مخاطرات و مصیبت‌های مختلفی شدند و تعدادی از آنان نیز جان خود را از دست دادند.

علوی اظهار داشت: ما نیز به عنوان نمایندگان مردم در مجلس امضاهای زیادی را جمع کردیم که وضعیت کولبرها ساماندهی، قانونمند و هدفمند شود و زیر چتر بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و یک مجاری قانوی نیز برای آنها تعریف شود تا به راحتی بتوانند عبور و مرور کنند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: دولت نیز در این کار مصمم است و فکر می کنم بتوان آن را به یک قانون و موضوع رسمی تبدیل کرد تا از میزان خطراتی که کولبران را تهدید می‌کند کاسته شود.

وی ادامه داد: مجلس هم به جد پیگیر این موضوع است و تصور بنده بر این است که دولت برای موضوع کولبران لایحه‌ای را به مجلس ببرد.

علوی تصریح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم معتقد به قانونمند شدن فعالیت کولبران است و از این موضوع استقبال می‌کند.

وی اظهار داشت: البته تاحدودی هم منتظر تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان هستیم تا ببینیم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد که اگر تصویب شود تقریباً مشکل کولبران نیز تا حدود زیادی حل خواهد شد.

علوی در پایان گفت: اگر موضوع کولبران هدفمند و قانونمند نشود مخاطرات آن کماکان وجود خواهد داشت.

 انتهای پیام/ کردتودیگفتگو