سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۱۷:۰۱:۵۹
  • شناسه خبر: 1056

پایان دولت یازدهم و سردرگمی کارگران کشت وصنعت مهاباد

مکریان؛ نام شرکت سرمایه گذاری سبز با شرکت های اقماری اش که به کشت و صنعت مهاباد شهرت یافته و مشکلات مالی این مجموعه تولیدی صنعتی سالهاست بر سر زبانها افتاده و هر شهرند مهابادی تا حدود زیادی از چند و چون گرفتاری های کارگران و طلبکاران این مجموعه با خبر است. پایگاه خبری تحلیل […]

مکریان؛ نام شرکت سرمایه گذاری سبز با شرکت های اقماری اش که به کشت و صنعت مهاباد شهرت یافته و مشکلات مالی این مجموعه تولیدی صنعتی سالهاست بر سر زبانها افتاده و هر شهرند مهابادی تا حدود زیادی از چند و چون گرفتاری های کارگران و طلبکاران این مجموعه با خبر است.

پایگاه خبری تحلیل مُکریان هم  بنا به رسالت خود علی رغم ناملایمات، اعمال محدودیت های ناروا و غیر قانونی در دسترسی به اطلاعات و زخمه زبان ها خصوصا از سوی اطرافیان یکی از مسئولان این شهرستان بارهای بار خبرها و گزارشات فراوانی در این خصوص تهیه و منتشر نموده است.

بنا بر آخرین اخبار رسیده به مُکریان، کارگران این مجموعه علی رغم توقیف چندین ماهه واحد شماره دو این شرکت به نفعشان از سوی دادگستری شهرستان همچنان بلا تکلیف هستند و به دلیل معوقات مالیاتی و بانکی امکان فروش و واگذاری این واحد را در ازای رسیدن به حق و حقوق قانونی خود را ندارند.

بر اساس این گزارش تعداد قابل توجهی از کارگران شرکت های اقماری کشت و صنعت که بیش از بیست ماه بود معوقات مزدی خود را دریافت نکرده بودند در نهایت اسفند ماه سال گذشته با مراجعه به اداره کار این شهرستان نسبت به دریافت حق بیمه بیکاری اقدام نموده اند که متاسفانه تا به امروز این درخواست آنها هم عملی نشده است.

صبح امروز همزمان با تنفیذ رئیس جمهور، عملاً عمر دولت دهم به پایان رسید و طی روزهای آینده دولت دوازدهم کار خود را آغاز خواهد کرد.

مسئولان استانی و شهرستانی طی دوران دولت یازدهم به کرات مشکلات به وجود آمده در کشت و صنعت مهاباد را به نحوه واگذاری این واحد تولیدی صنعتی در دولت قبل مربوط می کردند.

با این اوصاف و با پایان کار دولت یازدهم عملا ناکارآمدی دولتمردان استانی و شهرستانی در برطرف نمودن مشکلات کارگران این مجموعه که یکی از خواسته های مهم مسئولان و مردم این شهرستان در سفر سال گذشته روحانی به مهاباد به شمار می رفت نمایان شد.

این مسئولان که در طول این چهار سال عمر دولت تدبیر و امید، دهها بار شاهد اعتراض و اعتصاب و تجمعات کارگران این مجموعه بودند در مرحله اول با انکار و بی تفاوتی به موضوع و سپس با تهدید کارگران برای پایان دادن به تجمعات خود در مقابل ساختمان شرکت، فرمانداری و اداره کار این شهرستان نهایتا با اعلام این موضوع که این واحد و مطالبات و معوقاتش به بخش خصوصی ارتباط دارد از مسئولیت پذیری در قبال این کارگران رنج دیده طفره رفتند؛ تا جایی که در آخرین سفر استاندار دولت یازدهم در آذربایجان غربی به مهاباد؛ علی رغم انتظار چندین ساعته کارگران در مقابل فرمانداری این شهرستان”سعادت”حاضر به رویارویی با این کارگران نشد و با راهنمایی فرماندار وقت مهاباد از درب دوم فرمانداری خارج شد.

موضوع مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد زد و بند های پنهان و پشت پرده برخی از اطرافیان یکی از مسئولان این شهرستان برای تصرف این واحد تولیدی با قیمت غیر واقعی و ناعادلانه است که با اعتراض بسیاری از کارگران کشت و صنعت و دلسوزان این شهرستان روبه رو شده است.

این فرد که همیشه و در جلسات و گردهمایی های مختلف به یکی از افراد نزدیک به این مسئول مهابادی، تهران نشین تبدیل شده است در ایام انتخابات ریاست جمهوری هم هزینه های گزاف تبلیغات ستاد انتخاباتی روحانی در این شهرستان را بر عهده گرفته بود.

به نظر می رسد با پایان کار دولت یازدهم و به تبع آن استقرار دولت دوازدهم این فرد نتیجه حاتم بخشی های دم انتخاباتی خود برای روحانی را خواهد دید و در ازای پرداخت قسطی مطالبات دولتی این شرکت صاحب مایملک ارزشمند این مجموعه با قیمت گذاری غیر واقعی خواهد شد.

انتهای پیام/ گگفتگو