سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۳:۱۵:۴۲
  • شناسه خبر: 1082

داغ احداث سیلو بر دل گندوم کاران بوکانی

مکریان؛ از دیرباز بوکان را جدای از عروس شهرهای ایران به واسطه دارا بودن زمین های فراوان  و حاصل خیز انبار غله نیز می نامند که هر ساله هزاران  تن از انواع محصولات کشاورزی در ان کاشت و برداشت می شود. بی گمان شهرستان بوکان به علت دارا بودن زمین های مرغوب و حاصل خیز […]

مکریان؛ از دیرباز بوکان را جدای از عروس شهرهای ایران به واسطه دارا بودن زمین های فراوان  و حاصل خیز انبار غله نیز می نامند که هر ساله هزاران  تن از انواع محصولات کشاورزی در ان کاشت و برداشت می شود.

بی گمان شهرستان بوکان به علت دارا بودن زمین های مرغوب و حاصل خیز همواره یکی از پراستعدادترین شهرستان‌های کشور در حوزه کشت و برداشت غلات به‌ویژه گندم است و این شهرستان همواره نقش مهمی را در تأمین نیازهای مردم منطقه  ایفا کرده است.

بر اساس امار های ارائه شده از سوی مسئولان امر هر ساله بیش از ۱۱۰ هزار هکتار از زمین های دیمی و وا ابی این شهرستان زیر کشت غلات بویژه گندم می رود و هر ساله رکورد های ماندگاری نیز در هنگام برداشت این محضول به ثبت می رسد.

هر چند متاسفانه با وجود این میزان تولید گندم هنوز شهرستان از داشتن سیلوی استاندارد محروم است و کشاورزان بوکانی داغ بر دل ماندند که گندم تولیدی خود را در درون سیلوی مجهز و استاندارد در شهر خود انبار کنند.

سال ۱۳۸۲ کلنگ احداث بزرگترین سیلوی گندم غرب و شمال کشور با ظرفیت بیش از ۷۰ هزار تن در بوکان بر زمین زده شد تا با احداث آن گندم کشاورزان بوکانی به جای سرگردانی در باسکول ها و انبار های رو باز در این سیلوی مجهز و استاندارد انبار و در مواقع نیاز به بازار عرضه شود.

ولی اکنون و با گذشت ۱۳ سال هنوز سیلوی ۷۰ هزار تنی بوکان به مرز افتتاح نرسیده و پس از پشت سر گذراندن ماجراهای بسیار اکنون پیشرفتی ۷۵ درصدی را به خود می بیند.

هر چند طی دو سال گذشته بارها وعده وعید های مسئولان برای افتتاح و بهره برداری از آن رسانه ای شد ولی در نهایت و با صحبت های نادر صفرزاده معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی بهره برداری از این پروژه در هاله ای از ابهام فرو رفت.

این مسئول استانی روز چهارشنبه ۱۰ مردا ماه در دومین جلسه مشترک کارگروه استانی خرید و ساماندهی امور گندم، آرد و نان آذربایجان غربی افزود: ممنوعیت احداث سیلوهای جدید و همچنین خرید و ذخیره سازی گندم توسط سیلوهای غیرمجاز در راستای حمایت از صنف سیلوداران، سیلوسازان، کارخانه داران و به جهت اشباع شدن آن در استان صورت می گیرد.

این درحالی است که مسئولان شهرستانی از جمله فرماندار بوکان در اولین جلسه شورای اداری این شهرستان در سالجاری از بهره برداری سیلوی ۷۰ هار تنی بوکان تا پایان سال ۹۶ خبر داده بود

در ابهام قرار گرفتن زمان بهره برداری از سیلوی گندم بوکان که دیگر به روز و استاندارد بودن خود را نیز به واسطه طولانی بودن زمان ساخت و پیشرفت تکنولوژی از دست داده است باید گندم کشاورزان بوکانی همچون سال های گذشته در سیلوهای رو باز انبار و و یا به شهر های همجوار ارسال شود.

در این زمینه یک کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با کانی پرس عنوان کرد: برای رونق تولیدات در بخش کشاورزی باید به ایجاد زیر ساخت‌های تولید انبوه توجه شود.
«رشید کوثری» می‌افزاید: نبود سیلوهای ذخیره گندم و نبود تناسب بین تولید گندم و سیلوهای ذخیره از مشکلاتی است که اکنون در بوکان وجود دارد و روند نگهداری این محصول را با خطرات مهمی همچون آفت زدگی مواجه کرده است.

وی ادامه می دهد: اکنون ما شاهد انبار گندم در سیلو های روباز(قپان ) سطح شهر هستیم که در صورت بارش های ناگهانی باران و همچنین قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب دچار افت زدگی خواهد شد.

به هر ترتیب امروز شهرستان بوکان به عنوان قطب غلات منطقه می تواند با وجود سیلوی گندم نقش مهمی در تأمین نیاز این استان و حتی منطقه ایفا کند و با توجه به افزایش میزان برداشت محصول گندم ضرورت احداث سیلوی ۷۰ هزار تنی بوکان بیش از هر زمان دیگری لازم است.

اکنون وظیفه همه مسئولان شهرستانی است که برای تکمیل پروژه سیلوی بوکان بعد از ۱۳ سال که تا کنون بیش از ۱۲۰ ملیارد ریال از بیت مال در آن هزینه شده تلاش کنند و با رایزنی های گسترده برای یک بار هم که شده به وعده های خود جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/خگفتگو