سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۱۳:۴۷
  • شناسه خبر: 1102

فانوسي در شب/ برای پایگاه خبری مکریان

مُکریان؛ امروزه وظيفه خطير خبرنگاران بر كمتر كسي پوشيده نيست،در عصر مدرن كنوني آنچه يك خبرنگار را از هر شغل ديگر متمايز مي كند علاوه بر قلم و دوربين و دانش رسانه اي ، صداقت و وجدان بيدار و آگاه در برابر پديده هاي خبري مي باشد،اگر در گذشته اي نه چندان دور مولفه هاي […]

مُکریان؛ امروزه وظيفه خطير خبرنگاران بر كمتر كسي پوشيده نيست،در عصر مدرن كنوني آنچه يك خبرنگار را از هر شغل ديگر متمايز مي كند علاوه بر قلم و دوربين و دانش رسانه اي ، صداقت و وجدان بيدار و آگاه در برابر پديده هاي خبري مي باشد،اگر در گذشته اي نه چندان دور مولفه هاي دقت و سرعت و شفافيت وجه تمايز و رجحان خبرگزاري هاي مختلف قلمداد مي شدند امروزه آگاهي همه جانبه را نيز بعنوان يك مولفه مستقيم بايد به اين ويژگي ها اضافه كرد.

آگاهي همه جانبه خبرنگار از مسائل اجتماعي و اقتصادي و سياسي پيرامون و اعمال صداقت خبري با استفاده از اين دانش از آنجا مهم است كه در عصري كه به عصر انفجار اطلاعات مشهور شده است خوراك هاي خبري با اهداف پشت پرده سياسي و اقتصادي فراوان در رسانه ها دست به دست مي شوند،مفاهيم تبليغاتي نهفته در اطلاعات خام و اهداف جهت دار بصورت امواج ديجيتال ماهواره اي در فضا به دنبال افكار ساده و خام مخاطبان عمومي سرگردان هستند.

بخش قابل توجهي از رسانه ها در اين هياهوي اقتصادي و سياسي جهاني بصورت آگاهانه و هدفمند و كاملاً برنامه ريزي شده در خدمت قدرت و براي تثبيت منافع سلطه مي نويسند و قلم مي زنند و انتشار مي دهند و بخش عظيمي از رسانه ها هم ناخواسته و ناآگاهانه به اين جريان وارد مي شوند و اخبار و فيلم و عكس هاي خبرسازان حرفه اي پشت پرده هاي سياست و اقتصاد را باز نشر مي كنند.

آنچه كه امروزه ضرورتي انكار ناپذير مي نماياند وجود رسانه مقتدر و مستقل و آگاه است كه در تقابل با اين جريان نامتعارف بتواند شنا كند و پايدار بماند،كاري كه نه تنها در عمل بلكه حتي در ظاهر آسان نيست.

وجود رسانه مستقل و بيدارگر در به چالش كشيدن قدرت و شفاف سازي در اقتصاد كمترين نتيجه اي كه دارد عقب نشيني مفسدان اقتصادي قدرتمند از خوان بيت المال و توازن در تسهيم وزن گرايشات مختلف فكري حاضر اجتماعي در صندلي هاي تصميم سازي است.

امروزه دريچه هر دوربين دنياي به سوي بيننده باز مي كند كه عكاس تصميم به ديده شدن آن مي گيرد و هر واژه كه از قلم خبرنگار تراوش مي كند سندي است فكري كه در افكار مخاطب زده مي شود.

امروزه در دنيای اطلاعات و ارتباطات، خبرنگار علاوه بر آگاه سازي صادقانه، مهار لگام اسب چموش قدرت را عهده دار است،قدرتي كه اگر نقد نشود به فساد و سلطه مي انجامد. قدرتي كه قلم را تطميع مي كند و اگر آثارش هموار نشد آن را مي شكند.

مكريان، از آن دست پایگاه هاي اطلاع رساني است كه رسالت خبرنگاري را مي شناسد و با آگاهي از وضعيت منطقه در راستاي استحكام بخشي يكپارچگي قشرهاي مختلف اجتماعي و فرهنگي قلم مي زند، براي خوشايند زر و زور و منصب و كسوت نمي نويسد، در محدوده استراتيژيك مكريان كه به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و قومي برچسب زدن آسان ترين كارها و انتقاد كردن سخت ترين آنهاست، مسئولين را به چالش مي كشاند، مديران را وادار به پاسخگويي مي كند و حاشيه امنيت تعريف شده اي بجز فعاليت مستمر براي علم مديريت ندارد.

خط مشي مكريان بر مبناي نقد سازنده شكل گرفته است،خط قرمز جناح و گروه و دسته اي ندارد و هرجا منافع مردم را در خطر مي بيند بدون ملاحضات جانبي وارد عمل مي شود.

از ويژگي هاي منحصر به فرد مكريان چهار چوب فكري و اعتقادي خاص و تغيير ناپذير آن است،مكريان در محدوده و مرز اين ايدولوژي كه شايد من باب طبع رقيبان نباشد، بر مبناي طلوع و غروب قدرتها رنگ عوض نمي كند و براي مردم مي نويسد.

ماردین سید احمدی

انتهای پیام/گفتگو