پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۲:۱۷:۲۶
  • شناسه خبر: 1176

کاشت زعفران به کشاورزان در بوکان آموزش داده می شود

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بوکان از آغاز آموزش کاشت زعفران برای کشاورزان این شهرستان در آینده‌ای نزدیک خبر داد. جعفر رحمانیبا بیان اینکه آموزش‌های مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در روستاهای شهرستان بوکان در بخش کشاورزی در جهت تشویق کشاورزان به کاشت محصولات جایگزین انجام می‌شود، افزود: برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی […]

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بوکان از آغاز آموزش کاشت زعفران برای کشاورزان این شهرستان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

جعفر رحمانیبا بیان اینکه آموزش‌های مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در روستاهای شهرستان بوکان در بخش کشاورزی در جهت تشویق کشاورزان به کاشت محصولات جایگزین انجام می‌شود، افزود: برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی در مصرف آب، کلاس‌های آموزش نحوه کاشت زعفران بزودی آغاز می‌شود.

وی با اعلام این‌که ثبت نام از متقاضیان برای شرکت در این دوره آموزشی در حال انجام است، گفت: کشاورزان در ۴۰ روز در ابعادی کوچک با نحوه کاشت زعفران به‌صورت عملی آشنا می‌شوند و در صورت فراهم شدن امکانات مانند زمین، تجهیزات و تأمین بذر مناسب، به کاشت این محصول اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به این که تعهد مرکز فنی و حرفه‌ای بوکان در سال گذشته، آموزش ۳۲۰ هزار نفر ساعت بود، افزود: پارسال ۱۰۰ درصد این میزان محقق شد و میزان تعهد آموزشی در سالجاری به ۴۳۰ هزار نفر ساعت افزایش یافت که در چهار ماه اخیر تاکنون، ۱۷۰ هزار نفر ساعت در بوکان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فرا گرفته‌اند.

رحمانی تصریح کرد: مرکز فنی و حرفه‌ای بوکان کلاس‌هایی برای زندانیان برگزار می‌کند تا پس از آزادی بتوانند شغل مناسبی داشته باشند که میزان تعهد این مرکز برای آموزش مهارت‌هایی مانند سالم زیستن، پرورش زنبور عسل، تأسیسات، برق و غیره به زندانیان در سال گذشته ۲۴ هزار نفر ساعت بود که تمامی این میزان محقق شد و تعهد امسال ۴۰ هزار نفر ساعت است که تاکنون بیش از ۶۰ درصد از آن انجام شده است.

وی ادامه داد: این مرکز برای بانوان به‌ویژه زنان بی‌سرپرست کلاس‌هایی در زمینه‌های مختلف مانند خیاطی، آشپزی، کارآفرینی، قالی‌بافی و غیره برگزار می‌کند و بانوان در چهار ماه اخیر، ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش دریافت کرده‌اند و تا شش ماه آینده ظرفیت خالی برای پذیرش بانوان وجود ندارد.

امسال تعداد مربیان مرکز فنی و حرفه‌ای بوکان کاهش یافت

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بوکان با اعلام این‌که تعداد ۱۰ مربی رسمی و دو مربی حق التدریسی در این مرکز در سالجاری فعالیت می‌کنند، افزود: علی‌رغم افزایش میزان تعهد آموزشی، امسال هیچ امکاناتی اضافه نشد و تعداد مربیان حق التدریسی نیز کاهش یافت که دلیل آن مشکلات مالی دولت و ناتوانی در پرداخت دستمزد به مربیان حق التدریسی است.

رحمانی تصریح کرد: بهترین مربی‌ها در مرکز فنی و حرفه‌ای بوکان فعالیت می‌کنند و چهار سال متوالی است که مربی شاغل در بوکان در المپیاد جهانی حضور می‌یابد و کارآموز بوکانی برای چندمین سال به مسابقات جهانی اعزام می‌شود اما امکانات موجود، بسیار محدود است.

وی ضمن قدردانی از خیرین با اعلام این که امسال برای نخستین بار از پتانسیل آن‌ها در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بوکان استفاده شد، افزود: خیرین در چهار ماه اخیر با خریداری دیتا پروژکتور و کارت شبکه برای کلاس‌ها و تهیه دستگاه دیاگ به این مرکز کمک کرده‌اند.

رحمانی ادامه داد: خیرین خریداری بخشی از تجهیزات کارگاهی را تقبل کرده‌اند و بزودی در جلسه‌ای با حضور مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان آذربایجان غربی و خیرین در بوکان، راهکارهای استفاده از این پتانسیل تبیین می‌شود.

۱۸ کارآموز فنی و حرفه‌ای در بوکان برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بوکان با اشاره به این که پرداخت وام مشاغل خانگی و خود اشتغالی به کارآموزان از شش ماهه دوم سال آغاز می‌شود، افزود: در سال ۱۳۹۴، ۳۵ نفر و در سال گذشته، ۱۸ نفر برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند که علت این کاهش، مشکلات بانکی است.

رحمانی ادامه داد: امسال برای نخستین بار ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی برای مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بوکان در نظر گرفته شد که تاکنون محقق نشده است و میزان بودجه این مرکز در سال گذشته ۱۲۰ میلیون ریال بود که دریافت شد.

وی از تشکیل کلاس آموزش تدوین در مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان بوکان در سالجاری پس از شهر کرج در سطح کشور خبر داد و گفت: همچنین در سالجاری پس از رایزنی‌های مختلف یک دستگاه خودرو از نوع پاترول برای کارگاه مکانیک تهیه شد.

فعالیت ۱۵ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در بوکان

رحمانی از فعالیت ۱۵ آموزشگاه‌ آزاد فنی و حرفه‌ای فعال در بوکان خبر داد و افزود: این آموزشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف کشاورزی، طراحی و دوخت، گردشگری، رایانه و غیره فعالیت می‌کنند و تعداد دو آموزشگاه نیز به دلایلی مانند نقل مکان و کمبود امکانات در حالت تعطیلی موقت قرار دارند.

وی با اعلام این‌که دو سوم از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، جنبه عملی دارد، افزود: در این مرکز علاوه برآموزش، نیروی کار تولید می‌شود و  با تغییر نگاه و توجه بیشتر مسئولین و شهروندان به فنی و حرفه‌ای و نیز ارائه امکانات و ابزار کار مناسب، نرخ بیکاری تا حد زیادی در این شهرستان کاهش می‌یابد.

، شهرستان بوکان بر اساس سرشماری سال گذشته، ۲۵۱ هزار و ۴۰۹ نفر جمعیت دارد که از این تعداد، ۱۹۴ هزار و ۸۴۶ نفر در نقاط شهری سکونت دارند و بیکاری در این شهرستان بالاتر از میانگین استانی است که راهکارهایی مانند استقبال و حمایت از ایده‌های جدید در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان، جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کاهش نرخ بیکاری در چهارمین شهرستان پرجمعیت استان موثر است.

انتهای پیام/ مهرگفتگو