سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۵ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۰۶:۱۳
  • شناسه خبر: 1254

نقل آوارگی شاعر بوکانی ای که به دکه داری روی آورد

مُکریان؛ سنگ فرش پیاده رو چهارراه شهرداری بوکان، برچیده شدن دکه مطبوعاتی رسول چوپانی را در پی داشت. چوپانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مُکریان گفت: حدود یک ماه پیش بود که شهرداری اقدام به سنگ فرش پیاده رو چهارراه شهرداری کرد و من در نهایت مجبور به برداشتن دکه ام شدم. این دکه‌دار با […]

مُکریان؛ سنگ فرش پیاده رو چهارراه شهرداری بوکان، برچیده شدن دکه مطبوعاتی رسول چوپانی را در پی داشت.
چوپانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مُکریان گفت: حدود یک ماه پیش بود که شهرداری اقدام به سنگ فرش پیاده رو چهارراه شهرداری کرد و من در نهایت مجبور به برداشتن دکه ام شدم.
این دکه‌دار با سابقه بوکانی ادامه داد: بعد از اتمام کار شهرداری خواستم دکه ام را در جای قبلی نصب کنم که در کمال ناباوری با مخالفت شدید دو نفر از متمول‌های شهر( آقایان ح) روبرو شدم.
این سخنان در حالی از سوی چوپانی مطرح می شود که پیاده روها متعلق به شهرداری ست و کسی حق مالکیت آن را ندارد و اینکه امروزه کسانی پیدا می شوند و ادعای مالکیت آن را می کنند، باید آن را در جهات دیگر بررسی کرد.
از نکات قابل تامل اینکه امتیاز این دکه در سال ۷۶ از طرف محسن پور فرماندار و حسین یدالهی شهردار وقت بوکان به عنوان کادو به این شاعر فرهیخته بوکانی اهدا شده است.
رسول چوپانی متخلص به (شوانه) یکی شاعران خوش ذوق بوکانی ست که سال ۷۶ در مراسم ختم ماموستا عباس حقیقی که توسط صدا و سیمای مرکز مهاباد برگزار می شود، با قرائت شعر مرثیه مورد توجه فرماندار و شهردار وقت بوکان قرار می گیرد و امتیاز دکه ای را به عنوان هدیه دریافت می کند که نشان از جایگاه شعر و شاعری در نزد فرماندار و شهردار وقت بوکان دارد.
این اقدام  اقایان “ح” نه تنها تاثیر منفی در افکار عمومی گذاشته بلکه واکنش سید محمد امین قریشی کاریکاتوریست مشهور بوکانی را نیز در پی داشته است.
دکه های مطبوعاتی همانطور که از نامش پیداست محلی برای توزیع روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، مجلات و در کل آنچه به‌عنوان جراید مطرح است، می باشد.
امروزه دریافت سریع اطلاعات و خبرها به یکی از نیازهای اساسی بشر تبدیل شده که در این میان نباید نقش پررنگ رسانه های مکتوب نیز نادیده گرفته شود.
البته نباید فراموش کرد که دکه های مطبوعاتی یکی از شریان های حیاتی مطبوعات و نشریات محسوب می شود که در سال های اخیر فشار مالی، کاهش فروش نشریات و افزایش بی سابقه اجاره بها باعث شده دکه های مطبوعاتی این شهرستان به فروش تنقلات، شارژ و سیگار روی بیارند.
گفتنی ست دکه چوپانی به صورت موقت در جنب ایستگاه روزنامه خوانی شهرداری بوکان قرار گرفته است.
وی در دور دوم شورای اسلامی شهر بوکان عضو شورای این شهر بود که در حال حاضر دکه داری شغل اصلی او محسوب می‌شود.
کیوان یاری

انتهای پیام/ خ تگفتگو