پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, ۶ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۰۰:۵۴:۲۳
  • شناسه خبر: 1261

آیا قطار تغییر فرمانداران در آذربایجان غربی ادامه می یابد؟

مکریان؛ با آغاز بکار دولت دوازدهم و قدرت گیری و سهم خواهی هرچه بیشتر جریان اصلاحات در دولت جدید، شایعات زیادی در خصوص تغییرات گسترده استانداران و فرمانداران استانها و شهرهای کشور در محافل مختلف ورد زبانها شده است. رحمانی فضلی ویزر کشور دولت روحانی تنها چند روز پس از کسب آرای نمایندگان مجلس برای […]

مکریان؛ با آغاز بکار دولت دوازدهم و قدرت گیری و سهم خواهی هرچه بیشتر جریان اصلاحات در دولت جدید، شایعات زیادی در خصوص تغییرات گسترده استانداران و فرمانداران استانها و شهرهای کشور در محافل مختلف ورد زبانها شده است.

رحمانی فضلی ویزر کشور دولت روحانی تنها چند روز پس از کسب آرای نمایندگان مجلس برای حضور دوباره اش در دولت دوازدهم از تغییرات در سطح استانداران و فرمانداران کشور خبر داده است.

در همین باره علی اصغر احمدی معاون سیاسی وزیر کشور درباره تغییر استانداران و فرمانداران در دوره جدید تصدی رحمانی‌فضلی بر وزارت کشور، گفته است: عملکرد استانداران و فرمانداران مورد مطالعه قرار گرفته است و با نظر وزیر کشور بازنگری‌هایی انجام خواهد گرفت.

برهمین اساس احتمال تغییر استاندار آذربایجان غربی که به گفته اصلاح طلبان این استان، یک اصولگرای تمام عیار است!، بسیار قوت یافته است.

علاوه بر تغییر و تحولات کلان در دولت و کابینه که مطمئنا استان ها و شهرستان ها از آن متاثر خواهند بود؛ در نخستین روز از شهریورماه ۹۶ و در آستانه هفته دولت دو فرماندار آذربایجان غربی در یک روز تغییر کردند. فرماندار سلماس جای خود را به فرماندار کنونی شوط داد تا همزمان این دو شهرستان با سرپرست اداره شوند.

در سلماس مسعود حاج علیلو جای خود را به جواد جبار زاده به عنوان سرپرست جدید فرمانداری سلماس داد که حدود یکماه پیش از فرمانداری شوط کنار گذاشته شده بود.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیز در جنوب آذربایجان غربی “اردوان نوسودی” فرماندار پیرانشهر هم که از مدت ها پیش زمزمه رفتنش بر سر زبان ها جاری بود و از حدود یکسال پیش هم اختلاف زیادی با نماینده مردم در خانه ملت داشت ، برکنار و حسن عبدالهی معاون وی بعنوان سرپرست معرفی شد.

مدتی است اختلافات نماینده بوکان با فرماندار این شهرستان نقل محافل شده و شایعه برکناری خسروی نیز شدت گرفته است.

هرچند جمال خسروی به شدت بحث برکناری اش را تکذیب کرده و در پاسخ به سئوالی در همین باره گفته است: من با نظر یک شخص روی کار نیامده ام که به دلیل اختلاف نظر با وی نیز برکنار شوم.

تنها اندکی پس از این گفته های فرماندار بوکان، استاندار آذربایجان غربی به هبرنگار کردپرس می گوید: با پیشنهاد اقای عثمانی فردی را بر فرمانداری بوکان منصوب کردیم که تجربه مدیریتی در فرمانداری و بخشداری را نداشت و با یک سری آموزش وی را آماده کردیم.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: بازهم تکرار میکنم در انتخاب فرمانداران استان به شهرستان های کُرد نشین استثنا قائل شدم و با هماهنگی کامل با نمایندگان فرماندار را منصوب کردم اما هرگز تن به فرمانداری نخواهم داد که از خط ومشی اعتدال عدول کنند این اعتراف آقای استاندار و اظهارات فرماندار سلماس در روز تودیع اش و اذعان وی به تاثیر پذیری دولت از نمایندگان مجلس در تغییر دادن فرماندارن ازجمله خود وی، این واقعیت بیشتر از هر زمان دیگری قوت گرفته است که استانداری استان آذربایجان غربی تاثیر پذیری قابل توجهی از نمایندگان مجلس در این استان دارد.

فارغ از این موضوعات سخنان عثمانی نماینده بوکان در مجلس در مراسم تحلیف اعضای شورای دور پنجم بر شدت شایعات مربوط به برکناری خسروی افزود.

نماینده بوکان با علام اینکه وی و خسروی دو یار جدا نشدنی هستند، عنوان کرد: لیاقت خسروی به مراتب از فرمانداری بیشتر است. نماینده بوکان در همین مراسم به اعضای شورای جدید توصیه کرده که از رسانه ای کردن اختلافاتشان بپرهیزند؛ موضوعی که به عقیده بسیاری از صاحب نظران زمینه ساز تغییر مدیران غیر همسو با نماینده بوکان در این شهرستان را فراهم کرده است.

با تحرکات جریان رسانه ای نزدیک به نماینده بوکان و انتشار مطالب انتقادی و تریبون دهی به منتقدان فرماندار به نظر می رسد کشمکش های نماینده بوکان با فرماندار این شهرستان از فاز پشت پرده وارد مرحله جدیدی شده و به زودی خسروی نیز به دلیل هماهنگ نبودن با عثمانی مورد هجمه های رسانه های نزدیک به این نماینده مجلس قرار خواهد گرفت و عاقبت عباسی در انتظار خسروی خواهد بود.

در پایان سئوالی که بیشتر از همه این مسائل ذهن مخاطبان را به خود در گیر خواهد کرد این است که آیا فرماندارانی که انتخابشان را مدیون نمایندگان مجلس هستند آیا می توانند در پیگیری وظایفشان کاملا مستقل عمل کنند یا به محض ایجاد کوچکترین اختلاف نظر با نمایندگان با شدیدترین فشار های از سوی آنها روبرو خواهند شد؟

انتهای پیام/ گگفتگو