سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۹ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۰۹:۵۰:۳۱
  • شناسه خبر: 1272

پشت تپ کلید واژه ی استفاده ابزاری

مکریان؛  بدون شک شهر مهاباد تاریخی پر فراز و نشیب و پرافتخار دارد شهری با مردمانی باهوش و دوراندیش که همیشه و همه جا در بزنگاه های تاریخی نقش خویش را به خوبی بازی کرده اند و به صورت موثری در مسایل تاثیر گذار بر زندگی و آینده شان دخالت کرده اند و هرگز تصمیم […]

مکریان؛  بدون شک شهر مهاباد تاریخی پر فراز و نشیب و پرافتخار دارد شهری با مردمانی باهوش و دوراندیش که همیشه و همه جا در بزنگاه های تاریخی نقش خویش را به خوبی بازی کرده اند و به صورت موثری در مسایل تاثیر گذار بر زندگی و آینده شان دخالت کرده اند و هرگز تصمیم گیری های سرنوشت سازشان را به دست اما و اگرها نداده اند. این خودشان بوده اند که سرنوشت شان را چه خوب و چه بد رقم زده اند.در این میان نقش یک نام جای در این تحولات تاریخی بیشتر  برجسته و نامدار است نام جایی که به منطقه ای ازمهاباد اطلاق می شود که خود سردمدار و پرچمدار تحولات و اتفاقات مهاباد است . وآن جز پشت تپ نیست.منطقه ای محروم  مانده از امکانات اولیه شهری در جنوب شهر که هر تغییری در مهاباد سرچشمه و منشاء ش از آنجاست و مبدا و مقصد تحولات بسیاری در مهاباد گشته است .منطقه ای با مردمانی زجر دیده و زحمت کش که علیرغم همه محدودیت ها، محرومیت ها و موانع مادی و معنوی سرمایه  های انسانی بسیاری به مهاباد و منطقه تقدیم کرده است که هر کدام مایه فخر و مباهات منطقه و مهابادند. واز آن بدیهی تر نقش بی بدیل و انکار ناپذیر پشت تپ در رهبری و جریان دهی این فراز وفرودها بوده است. محله ای که هر چند در ابتدای پیدایش آن در حاشیه مهاباد به عنوان روستایی در حومه این شهر و به عنوان قسمتی از شهر  خودنمایی می کرد ولی با گذشت زمان و افزایش جمعیت و گسترده شدن شهر کم کم جز جدایی ناپذیر این شهر گردید. محله ای با بیش از ۳۰ هزار نفر ساکن که بدون شک در شهری با جمعیت نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر درصدی بسیار بالاو درخور توجه است. از دلایل و مولفه های تاثیر گذاری این منطقه بر تصمیمات کلان شهری و انتخابات می توان به انسجام و پیوستگی و متاثر بودن بیشتر ساکنین این محله از همدیگر یاد کرد به گونه ای که چه در انتخابات شورا و چه در انتخابات نماینده و حتی ریاست جمهوری به یک خرد جمعی و صد البته تعیین کننده تبدیل می شوند. و نشانه آن دیگر اینکه در بسیاری دوره ها مردم این منطقه غیر قابل پیش بینی و یا حتی گاهی بر خلاف تمام پیش بینی های رایج و متداول بوده و همین نشان دیگری از ویژگی های متمایز پشت تپ در این زمینه است.

البته این ویژگی انکار ناپذیر موجب شده که در همه ادوار و علی الخصوص ادوار انتخابات شورا و نمایندگی مجلس ساکنان پشت تپ به وسیله ای برای گروکشی سیاسی و پله ای برای صعود تبدیل شوند چنانکه همه به عینه در این دوره های متوالی انتخابات شورا و مجلس دیده ایم که همه کاندیدا ها با علم تاثیر گذاری و عمل تعیین کننده بودن ، تبلیغات خود را حول محور پشت تپ گردانده اند و نکته بسیار قابل تامل و البته تاثر برانگیز استفاده ابزاری از آن و نه دلسوزی قلبی بر مشکلات این منطقه بزرگ شهر بوده است. چنانچه تا به حال دیده ایم درست از فردای روز انتخابات و معلوم شدن نتایج ، افرادی که روزی چندین ساعت  در نقاط مختلف این منطقه داد سخن می داده اند حالا اثری از آنها در طی روزها و هفته ها وتا پایان دورانشان نمی بینیم و این منطقه  و مشکلات آن تا دوره بعدی انتخابات به حال خود رها می شوند. البته ساکنین پشت تپ هم در طول این سالها نشان داده اند که با کسی عهد و پیمان ابدی نبسته اند ، هرکسی را که روزی در صدر نشانده اند وقتی که دریافته اند که سخنران بی عملی بیش نبوده با رای خود به زیرش کشیده اند و این باید درس عبرت و آیینه تمام نمای کسانی باشد که همواره استفاده ابزاری از مردمان این منطقه از شهر را در سر می پرورانند.

این وظیفه مردمان خردمند پشت تپ است که دیگر اجازه ندهند افرادی با سو استفاده از احساسات پاک آنان برای خودشان پله ترقی و پل پیشرفت بسازند. و آنان را ابزاری برای رسیدن به مطامع شخصی و منافع مادی خود قرار دهند. و سخن با مسولانی است که سالهاست این منطقه و مشکلات آن را به حال خود رها کرده اند آیا وقت آن نرسیده که از حرف و شعار بگذریم و گامی عملی برای زدودن محرومیت از چهره پشت تپ برداریم؟ آیا سهم پشت تپ از تسهیلات و خدمات شهری همین نداشته هاست؟ آیا پاسخ صبوری و تحمل مردم هوشمند و سرافراز پشت تپ بی توجهی و بی اعتنایی است یا تنها گناه مردم مظلوم پشت تپ واقع شدن در جنوب شهر به جای شمال شهر است؟ و آیا  تا به حال به تفاوت های عجیب خدمات رسانی در شمال و جنوب شهر توجه کرده اند ؟ و هزاران پرسش دیگر که اگر چشم بصیر و گوش شنوایی باشد قابل دیدن و شنیدن است… اما هزاران دریغ و افسوس که تا به حال نه چشمی مشکلات پشت تپ را دیده و نه گوشی ناله های مردم آن را شنیده است . این مردم مظلوم تنها چیزی که شنیده اند وعده های بی عمل بوده و بس. وقت آن رسیده که نگاهی غیر ابزاری به منطقه ای بیندازیم که دارای پتانسیلهای بالقوه بسیاری برای پیشرفت شهر مهاباد است. هر کار فرهنگی و عمرانی در این مناطق و برای این منطقه می تواند سرآغاز و نوید بخش دلگرمی و امید کسانی باشد که سالهاست از دل دادن به وعده های بی اساس و بنیان مسئولین شهر دلسرد شده اند.باید به این مردمان شریف نه به دید ابزاری برای پیشرفت و منافع شخصی بلکه به عنوان مردمانی نگریست که نجابت و صبوری را معنایی دیگر بخشیده اند و خدمت به این مردم نه تنها منتی براین مردم شریف و با فرهنگ نیست بلکه وظیفه ابتدایی همه مسولانی است که سالها سنگ مردم این منطقه را به سینه زده اند بدون هیچ اقدام و کار عملی در خور و شایسته. و کوتاه سخن اینکه چشم ها را باید شست و جور دیگر باید دید.

احمد صالحپور

انتهای پیام/ یگفتگو