سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه شنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۲۲:۲۴:۲۳
  • شناسه خبر: 1316

نسل‌کشی مسلمانان در میانمار در سایه همکاری با اسرائیل

مکریان؛ براساس گزارش سازمان ملل اعلام شده که حداقل ۹۰ هزار نفر از مسلمانان میانماری تحت عنوان مسلمانان روهینگیا، بعد از آتش گرفتن مزارع و خانه‌های خود توسط بودائیان افراطی میانمار که با حمایت نیروهای دولتی صورت گرفته، مجبور به ترک محل سکونت‌شان شده‌اند. سازمان ملل این آمار مهاجرتی را براساس تصاویر ماهواره‌ای از سیل مهاجرت […]

مکریان؛ براساس گزارش سازمان ملل اعلام شده که حداقل ۹۰ هزار نفر از مسلمانان میانماری تحت عنوان مسلمانان روهینگیا، بعد از آتش گرفتن مزارع و خانه‌های خود توسط بودائیان افراطی میانمار که با حمایت نیروهای دولتی صورت گرفته، مجبور به ترک محل سکونت‌شان شده‌اند. سازمان ملل این آمار مهاجرتی را براساس تصاویر ماهواره‌ای از سیل مهاجرت مسلمانان روهینگیا تائید و منتشر کرده است.

در همین ارتباط، روزنامه هاآرتص چاپ تل‌آویو با تشریح وضعیت بحران حقوق بشری در میانمار و آتش زدن خانه‌های اقلیت روهینگیا، افشا کرده که با وجود اقدامات غیرانسانی افراطیون بودائی در حمله به اقلیت روهینگیا که با حمایت نیروهای دولتی صورت می‌گیرد، اما همچنان صادرات تسلیحاتی اسرائیلی به میانمار در جنوب شرق آسیا ادامه دارد.

هاآرتص به عنوان رسانه چپ‌گرای مخالف نتانیاهو، تداوم فروش تسلیحات اسرائیل به میانمار را در شرایطی فاش کرده که بر اثر اقدامات غیرانسانی ارتش و بودائی‌های میانمار علیه اقلیت روهینگیا، بسیاری از انان مجبور به فرار از این کشور و هجوم به مرزهای بنگلادش شده‌اند. در این مسیر پرخطر پناهجویان با انواع خطرات ناشی از شلیک پلیس مرزی و حتی قتل و تجاوز روبرو هستند. چهارشنبه گذشته اعلام شد که جسد ۲۶ پناهجوی میانماری شامل ۱۲ کودک در مرز میانمار و بنگلادش پیدا شده که همگی بر اثر شلیک گلوله پلیس از پای درآمده‌اند.

از طرف دیگر همزمان با حمله بودائی‌های افراطی، ارتش میانمار نیز حملات گسترده و مرگباری را از اکتبر سال گذشته (مهرماه ۱۳۹۵) علیه اقوام روهینگیا در میانمار از سر گرفته که این رشته از حملات همچنان ادامه دارد.

هاآرتص در ادامه گزارش خود با تشریح وضعیت اقلیت قومی روهینگیا و ادامه حملات مرگبار ارتش میانمار، برملا کرده است که صادرات تسلیحات اسرائیلی به میانمار همچنان در حجم قابل توجهی ادامه دارد و همکاری‌های نظامی و تسلیحاتی میانمار و اسرائیل از سال ۲۰۱۵ و پس از سفر فرمانده نیروهای مسلح میانمار به تل‌آویو بیش از گذشته تقویت شده است.

گفته شده بعد از این سفر که با هدف خرید تجهیزات و تسلیحات نظامی صورت گرفت، مقامات نظامی میانمار با نمایندگان شرکت‌ها و کارخانجات تسلیحاتی اسرائیل دیدار کرده و وضعیت همکاری و فروش تجهیرات نظامی به ارتش میانمار را بررسی کردند.

در سفر دیگری نیز که یکی از مقامات وزارت دفاع اسرائیل در تابستان ۲۰۱۵ به میانمار داشته، مقامات نظامی میانمار از خرید تجهیزات نظامی پیشرفته از اسرائیل و تلاش برای افزایش خریدهای نظامی بیشتر از تل‌آویو پرده برداشته و اعلام کرده اند این تجهیزات نظامی به زودی تحویل ارتش میانمار داده خواهد شد.

در آگوست ۲۰۱۶ نیز وب سایت رسمی شرکت تسلیحاتی تار (TAR Ideal Concepts) به عنوان شرکت متخصص در ساخت سلاح‌های شهری از آغاز دوره آموزشی کار با تسلیحات ویژه شهری برای نظامیان میانماری خبر داده و اعلام کرد که در حال حاضر ارتش میانمار در حال استفاده از تسلیحات ضد شورش شهری ساخت این شرکت می‌باشد.

فروش گسترده تسلیحات نظامی اسرائیل به ارتش میانمار حتی منجر به انتقادات داخلی در فلسطین اشغالی نیز شده و اواخر سپتامبر ۲۰۱۶، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی از دریافت شکایت برخی فعالان حقوق بشری در ارتباط با فروش تجهیزات نظامی به ارتش میانمار که در حال نسل کشی می‌باشد خبر داد.

با این حال وزارت دفاع اسرائیل در واکنش به شکایت اخیر، این موضوع را بی ارتباط با دادگاه عالی عنوان و آن را موضوعی دیپلماتیک خواند که به دادگاه ارتباطی ندارد و حتی لیبرمن، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی رویه فروش تسلیحات نظامی و صادرات سلاح را موضوعی طبیعی عنوان کرد که در غرب نیز جریان دارد. وزیر دفاع رژیم صهیونیستی حتی در توجیه فروش سلاح به میانمار، دولت آمریکا را به عنوان بزرگ ترین صادرکننده سلاح مثال زد و سیاست تل آویو را در راستای سیاست کشورهای غربی عنوان کرد.

با این حال به نظر می‌رسد توجیه غیرمنطقی وزیر دفاع اسرائیل در ارتباط با فروش سلاح به میانمار حتی عاری از واقعیت باشد چون در حال حاضر ارتش میانمار از جانب کشورهای غربی در تحریم تسلیحاتی به سر برده و به نظر می‌رسد اشاره وزیر دفاع رژیم صهیونیستی به دنباله‌روی از غرب در مورد فروش سلاح به میانمار حداقل در واقعیت چندان به حقیقت نزدیک باشد، هرچند کشورهای غربی و اتحادیه اروپا نیز تاکنون واکنش قابل توجه و جدی برای جلوگیری از نسل کشی در میانمار را از خود نشان نداده‌اند و اقدامات ارتش میانمار همراه با سکوت آنگسان سوچی، رهبر معنوی حزب حاکم میانمار که مورد حمایت غرب است، همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/ یگفتگو