سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۴۰:۴۳
  • شناسه خبر: 1368

اصرار بارزانی بر برگزاری همه پرسی استقلال کردستان از عراق

مکریان به نقل از المیادین، “مسعود بارزانی” رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که ما بر برگزاری همه پرسی در موعد مقرر با وجود فشارهای زیاد برای تاخیر آن اصرار داریم. چند روز پیش نیز رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه همه مردم کردستان در روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر ماه) به رفراندوم استقلال کردستان […]

مکریان به نقل از المیادین، “مسعود بارزانی” رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که ما بر برگزاری همه پرسی در موعد مقرر با وجود فشارهای زیاد برای تاخیر آن اصرار داریم.

چند روز پیش نیز رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه همه مردم کردستان در روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر ماه) به رفراندوم استقلال کردستان رای آری خواهند داد، گفت: می‌خواهم که این روز عید ملی نام بگیرد.

این در حالیست که تمامی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله دولت مرکزی عراق، ترکیه، ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا با این همه پرسی مخالف بوده و آن را بر خلاف قانون اساسی عراق و نیز مصالح کردها قلمداد می‌کنند.

بنا بر گزارش روداوو، بارزانی اعلام کرده است که می‌خواهم در سالهای آینده نیز این روز جشن گرفته شود.

چندی پیش وزرای دفاع و خارجه آمریکا به عراق رفته و هر یک در دیدار با بارزانی مخالفت آمریکا با استقلال کردستان عراق را اعلام کرده بودند.

بارزانی پس از مشاهده واکنش‌های منفی و قاطع خارجی و بین‌المللی با شرط تعیین زمان و ارائه ضمانت از سوی آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای تعیین زمانی برای همه پرسی استقلال کردستان عراق حاضر به عقب نشینی از خواسته خود در زمان فعلی شده است.گفتگو