پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۳:۲۶:۰۹
  • شناسه خبر: 1917

دقایقی با پیرمرد کور و کوخ نشین سردشتی

مکریان؛ چشم هایش نمی بیند اما با قدرت هوش و حافظه مسیرش را به سمت خانه هرگز گم نمی کند. چوب دستی تراشیده از یکی از درختان روستا را هم عصایش کرده و از راهنمایی آن هم استفاده می کند. مدت هاست که در اتاقی ۳ در ۴ با دیوارهایی کاهگلی و مخروبه که هر […]

مکریان؛ چشم هایش نمی بیند اما با قدرت هوش و حافظه مسیرش را به سمت خانه هرگز گم نمی کند. چوب دستی تراشیده از یکی از درختان روستا را هم عصایش کرده و از راهنمایی آن هم استفاده می کند.

مدت هاست که در اتاقی ۳ در ۴ با دیوارهایی کاهگلی و مخروبه که هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد به امید فرجی زندگی می کند. از دار دنیا یک تشک کهنه، پتوی پاره و موکتی نیم متری دارد و همیشه روی زمین پهن هستند. در اتاقی زندگی می کند نه فرشی دارد و نه پنجره ای که وی را از سرما در امان باشد.

رحیم حسین پور پیرمرد ۶۵ ساله نابینای روستای ورچک از توابع بخش مرکزی شهرستان سردشت به مانند روستایش که محروم و مرزی است وی هم چیزی از دنیا برای خود ندارد. نه همسر و فرزندی که آرامبخش دلش باشند و نه ساختمانی که یکی در این اواخر عمرش به خاطر آن هم که شده غذای گرمی در دهانش بگذارد.

مام رحیم مدام از ترسی حرف می زند که شاید هرگز آثار آن را ندیده باشد اما چون درد را می فهمد نمی تواند خود را به بی خیالی بزند. ترس از ریزش اتاق مخروبه اش.

وی می گوید که تحت پوشش بهزیستی است. ولی چه فایده، با این شیوه زندگی کردن و کمک های بخور و نمیر دردی از من دوا نمی شود. و از مسئولان می خواهم که مکانی را برای زندگی کردن برایم بسازند.

شورش حسین پور برادرزاده مام رحیم می گوید: عموی من در این آلونک می خوابد و چون توانایی مالی ندارم که سرپناهی آبرومندانه برایش درست کنم همیشه در عذاب هستم. پیش ما نهار و شام را صرف می کند اما ما هم در منزلمان حمام و دستشویی نداریم و این موضوع من را پیش عمویم شرمنده کرده است.

رئیس اداره بهزیستی سردشت به خبرنگار بُلفَت گفت: اقدامات و ارزیابی اولیه جهت ساخت مسکن روستایی از طریق مددکار و کارشناس مسکن این اداره در قالب تفاهم نامه هایی که سازمان بهزیستی با بنیاد مسکن روستایی دارد انجام گرفته است که در صورت ساخت ۲۰ میلیون تومان وام ۴ درصد ساخت مسکن روستایی و بیش از ۶ میلیون تومان بلاعوض از طرف بهزیستی به ایشان پرداخت می شود.

شاپور محمدی مهم ترین خدمات ارائه شده اداره بهزیستی به “مام رحیم” را تشکیل پرونده حمایتی از سال ۸۲ ، پرداخت مستمری ماهیانه به صورت مرتب، ارائه خدمات درمانی و پزشکی، اعطای سبد حمایت غذایی، و همچنین در صورت نیاز و اعلام مددجو وسایل کمک توانبخشی مانند (عصا، واکر و غیره) نیز اعطا می شود.

رحیم حسین پور هرگز ازدواج نکرده و به دلیل دارا بودن معلولیت بینایی و محدودیت جسمی حرکتی و نیز نداشتن سرپرست در راه و اجتماعی به عنوان پرونده غیرقابل بازتوان تحت پوشش اداره بهزیستی قرار گرفته است اما اولویت دار ترین درخواست وی از مسئولان ساخت خانه ای درخور است که وی را از گزند سرما در این فصل سرد سال در امان باشد.

گزارش و تصاویر از آرام ظاهری

انتهای پیام/گفتگو