پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۴۵:۱۸
  • شناسه خبر: 2047

آیا تغيير و تحول فرمانداران شهرستانهای آذربایجان غربی در راه است؟

مکریان؛ با روی کار امدن دولت دوازدهم زمزمه های تغییر و تحول در میان استانداران نیز به اوج خود رسید تا در نهایت این زمزمه ها در بسیاری از استانها به واقعیت تبدیل شد و ارشد ترین مدیران دولت یازدهم در استانها یکی یکی صندلی های خود را ترک کردند تا نفرات جدید با برنامه […]

مکریان؛ با روی کار امدن دولت دوازدهم زمزمه های تغییر و تحول در میان استانداران نیز به اوج خود رسید تا در نهایت این زمزمه ها در بسیاری از استانها به واقعیت تبدیل شد و ارشد ترین مدیران دولت یازدهم در استانها یکی یکی صندلی های خود را ترک کردند تا نفرات جدید با برنامه های نو جایگزین آنان شوند.
استان اذربایجان غربی یکی از استانهای بود که حتی دو سال پیش از روی کار امدن دولت دوازدهم زمزه های تغییر استاندار آن به گوش می رسید ولی به علل های مختلف این کار میسر نشد تا اینکه در نهایت و با حضور وزیر کشور در اخرین روزهای مهر ماه ۹۶ سعادت صندلی خود را به شهریاری سپرد.
با نگاهی به شرح وظایف استانداران در می بابیم که اداره امور هر استان به عهده یک نفر مامور عالیرتبه کشوری به نام استاندار است که در حدود مقررات و قوانین جاری مملکت بر فرمانداران، بخشداران و مسئولان ارگانها و نهادهای حوزه ماموریت خود باستثنای مقامات قضایی نظارت عالیه دارد.
استانداران در قلمرو ماموریت خود نمایندگان عالی دولت محسوب می شوند و مسئولان اجرای سیاست عمومی دولت در حوزه ماموریت خود هستند و در کلیه امور اجرایی استان نظارت تام و عالیه دارد.
نماینده استاندار در هر شهرستان فرماندار است که نماینده دولت و مسئول حفظ سیاست عمومی در حوزه ماموریت خود محسوب شده و ریاست عالیه بر سایر ادارات و حق نظارت بر تمام حوزه ماموریت خود را دارد.
حال با این تواصیف از شرح وظایف استاندار در می یابیم که وی مسئول انتخاب فرمانداران شهرستان های تابعه البته با امضاء وزیر کشور است و با هر تغییر و تحولی در سطح استانداری ها امکان تغییر در فرمانداران نیز وجود خواهد داشت.
با روی کار امدن استاندار جدید اذربایحان غربی بی گمان بایستی در اینده ای نزدیک شاهد تغییر و تحول در بعضی از فرمانداران شهرستان های تابعه بود که از دید مدیر جدید استان نتوانسته اند فاکتور های لازم را برای ادامه همکاری به دست آورند.
با نگاهی به مصاحبه های اولیه محمد مهدی شهریاری با اصحاب رسانه و همچنین چند سخنرانی مختلف در مناسبت ها و جلسات گوناوگون می توان فاکتور های مورد نظر اسناندار جدید برای تعیین فرمانداران مورد نظر را ارزیابی کرد.
استاندار جدید اذربایجان غربی در اولین نشست خود با مدیران استانی،ایجاد اشتغال جایگزین کشاورزی، فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری در تمام شهرهای استان، رسیدگی به مشکلات تولیدکنندگان و صنعتگران را مهمترین برنامه های خود در این استان دانست و ابراز امید واری کرد که بتواند طی دوره مدیریت خود در این استان با کمک مدیران بر این چالش ها غلبه کند.
با این تفاسیر و همچنین آخرین مصاحبه وی با خبرنگاران که عنوان کرد عملکرد فرمانداران در حوزه های گوناوگون در دست برسی است می توان گفت فرماندارانی که در این حوزه ها دچار ضعف بودند جز اولین کاندیداهای تغییر هستند.
حال با نگاهی به عملکرد فرمانداران در این سه حوزه مورد بحث استاندار جدید به خوبی می توان دریافت مدیریت ارشد کدام شهرهای استان در معرض تغییر قرار دارند و در تیم مدیریتی جدید جایگاهشان از مدیریت ارشد شهرستانی تنزل خواهد کرد.
فرماندارانی که در این سه فاکتور کارنامه قابل قبولی ندارد و آمارها نشان می دهد در حوزه استحفاظی آنها چه در حال گذر است بی گمان ظرف دو سه ماه اینده باید جای خود را به مدیران دیگری دهند که با برنامه ای هدفمند همراه مردم برای تغییر در وضعیت کنونی شهر و منطقه تلاش خواهند کرد.
انتهای پیام/گفتگو