پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۰۲:۴۳:۳۰
  • شناسه خبر: 2054

خرید تضمینی بیش از ۴۰۰ تن سیب زیر درختی با قیمت ۲۹۰ تومان در مهاباد

مکریان؛ سیب یکی از محصولات استراتژیک و مهم کشاورزی استان آذربایجان‌غربی به شمار می رود که با داشتن کیفیت مناسب و با تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار تن قطب اصلی این محصول در کشور به شمار می رود. باغات مهاباد نیز با سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن سهم قابل توجهی در تولید […]

مکریان؛ سیب یکی از محصولات استراتژیک و مهم کشاورزی استان آذربایجان‌غربی به شمار می رود که با داشتن کیفیت مناسب و با تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار تن قطب اصلی این محصول در کشور به شمار می رود.

باغات مهاباد نیز با سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن سهم قابل توجهی در تولید این محصول در سطح استان و کشور دارا هستند.

مدتی است تصاویری از دپوی سیب (زیر درختی) توسط برخی باغداران استان و شهرستان به سوژه بسیاری از رسانه ها خصوصا شبکه های اجتماعی بدل شده است.

این درحالی است که کارشناس معتقدند این تصاویر مربوط به سیب های درجه ۳ یا بی کیفیتی است که برای فروش و انتقال به کارخانه های کنسانتره در حاشیه جاده های منتهی به مهاباد خصوصا جاده مواصلاتی مهاباد به میاندوآب و ارومیه دپو شده اند.

فرماندار مهاباد در گفت و گو با خبرنگار مکریان با اشاره به این موضوع که ظرفیت ۱۴۰ تنی سردخانه های این شهرستان جوابگوی نگهداری محصول سیب باغداران مهابادی است از خرید تضمینی سیب توسط سازمان تعاون روستایی این شهرستان تا پایان آبان ماه با قیمت مصوب ۲۸۸۹ ریال خبر داد و افزود:  تا کنون حدود ۴۰۰ تن سیب زیر درختی از توسط این سازمان از کشاورزان مهابادی خریداری شده است.

سیب زیر درختی تولیدی در مهاباد در گذشته به دلیل نبود صنایع تبدیلی در منطقه عموما برای مصرف احشام به عنوان خوراک استفاده می شد که امروزه با گسترش واحدهای تولیدی و صنعتی به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می شود.

بر اساس گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی سیب زیر درختی کشاورزان در صورتی توسط مراکز تعین شده سازمان تعاون روستایی خریداری می شود که تمیز و عاری از فضولات حیوانی، گرد و خاک و گل ولای، آلودگی و آفات بیماری، لهیدگی ناشی از عوارض مکانیکی آفات حداقل ۱۰ درصد، سوختگی بر اثر آفتاب و سموم حداکثر ۱۶ درصد، نارس بودن میوه ۶ درصد و وزن یک کیلو میوه باید حداقل کمتر از ۱۵ عدد سیب نباشد و در مجموع ضایعات ناشی از موارد ذکر شده نباید از ۲۰ درصد بیشتر باشد.

امانی با تاکید بر این موضوع که درصورتی‌که سیب عرضه شده فاقد استانداردهای تعیین شده باشد به صورت توافقی از باغدار خریداری می‌شود.

انتهای پیام/ خ تگفتگو