سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۰۴:۲۴:۵۸
  • شناسه خبر: 2112

حیدر العبادی پیشنهاد پرداخت مشروط سهم ۱۷ درصدی بودجه اربیل را رد کرد

حیدر العبادی در کنفرانس هفتگی خود تاکید کرد شرط اقلیم کردستان برای تحویل نفت اقلیم به بغداد در مقابل دریافت سهم ۱۷ درصدی از بودجه ۲۰۱۸ عراق به هیچ عنوان قابل قبول نیست و شرط وی برای پرداخت بودجه بر اساس عدالت برای همه استان های کشور است. نخست وزیر عراق گفت که می تواند […]

حیدر العبادی در کنفرانس هفتگی خود تاکید کرد شرط اقلیم کردستان برای تحویل نفت اقلیم به بغداد در مقابل دریافت سهم ۱۷ درصدی از بودجه ۲۰۱۸ عراق به هیچ عنوان قابل قبول نیست و شرط وی برای پرداخت بودجه بر اساس عدالت برای همه استان های کشور است.

نخست وزیر عراق گفت که می تواند در مورد مبالغی که دولت اقلیم خارج از سهم بودجه خود از بغداد دریافت کرده و نیز درخصوص درآمدهای نفت کرکوک، در سە سالی که در اختیار اقلیم بوده، اربیل را مورد بازخواست قرار دهد.

وی گفت که در بودجه ۲۰۱۸ تقسیم سهم بودجه در میان مناطق کشور بر اساس عدالت، میزان جمعیت ساکن و سطح فقر بوده و بر همین اساس سهم بودجه اقلیم کردستان از ۱۷ درصد به ۱۲٫۶۷ درصد کاهش یافته است و منظور از آن، مجازات طرف بخصوصی نیست.

وی تاکید کرد که سهم ۱۷ درصدی برای اقلیم قانون نیست و سهم بودجه سالانە تعیین و تدوین می شود، معیار آن نیز شمار جمعیت ساکن است و مسئولان اقلیم اعلام کرده اند که آمار دقیقی از شمار جمعیت اقلیم کردستان ندارند، اما بغداد آمار سرشماری پیشین را در اختیار دارد و بر اساس آن بودجه را تعیین می کند؛ چرا که میزان رشد جمعیت نیز مشخص است.

پیشتر نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان طی کنفرانسی خبری اعلام کرد که اقلیم حاضر است، در مقابل دریافت ۱۷ درصد از بودجه عمومی عراق، نفت خود را بە بغداد تحویل دهد.

انتهای پیام/گفتگو