دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه شنبه, ۷ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۵:۰۵:۰۷
  • شناسه خبر: 2241

بررسی پیامدهای اجتماعی بیکاری بر جوانان

مکریان؛ مسئله ی اشتغال و قطب مخالف آن بیکاری یکی از مسائل و معضلات اساسی در کشورهای پیشرفته و یا در کشورهای در حال توسعه به شمار می رود. بدون شک بیکاری معضلی است که تمام ابعاد زندگی فرد و خانواده ی وی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. طبق آمارهای رسمی‌ و غیررسمی، میزان بیکاری […]

مکریان؛ مسئله ی اشتغال و قطب مخالف آن بیکاری یکی از مسائل و معضلات اساسی در کشورهای پیشرفته و یا در کشورهای در حال توسعه به شمار می رود.

بدون شک بیکاری معضلی است که تمام ابعاد زندگی فرد و خانواده ی وی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

طبق آمارهای رسمی‌ و غیررسمی، میزان بیکاری در کشور ما به‌حدی است که از میانگین جهانی بسیار بالا‌تر بوده و از معضلا‌ت کشور به‌شمار می‌رود. هر چند دامنه بیکاری، همه اقشار اجتماعی را دربرمی‌گیرد، اما بیکاری فارغ التحصیلا‌ن – در سطوح کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و تا حدودی در مقطع دکترا برای بعضی رشته‌های تحصیلی – یکی از مسائل حاد جامعه امروز ما را تشکیل می‌شود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند علل بیکاری جوانان در جامعه امروز به عوامل مختلفی بستگی دارد که نوسانات اقتصادی، عدم توزیع مناسب درآمد و امکانات، عدم جذب نیروی کار در مراکز تولیدی و صنعتی، عدم تناسب بین آهنگ رشد جمعیت و فرصتهای شغلی، ضعف قوانین و مقررات، اتخاذ برخی سیاستهای غلط و فقدان آموزشهای متناسب با نیاز بازار کار از شاخص‌ترین عوامل به شمار می‌رود.

بیکاری زائیده عوامل مختلفی در جامعه است که باید مسئولان و حتی مردم در جامعه در جهت از میان بردن آن سهیم باشند تا شاهد کاهش ناهنجاری‌های موجود باشیم. یکی از عوامل مهم، فقدان مدیریت منابع انسانی است به طوری که بی‌توجهی به جایگاه نیروی انسانی در چرخه‌های صنعت و تولید و خدمت رسانی موجب می‌شود ظرفیت‌های انسانی بدون هیچ‌گونه مدیریتی مورد بی‌توجهی قرار بگیرند.

از آسیب‌های مهم افزایش بیکاری در جامعه، نبود فرهنگ کار و تلاش است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته آموزشهایی را در خصوص کار و کارآفرینی در مدارس و از دوران کودکی ارائه می‌دهند و کار مقوله‌ای ارزشمند در این جوامع به شمار می‌رود و بیکاری به شدت مذموم است. در اسلام منابع ارزشمندی در مذمت بیکاری و اهمیت کار در زندگی و تامین معیشت وجود دارد اما هنوز نتوانسته‌ایم آثار مهم کار در زندگی از منظر دین را به خوبی در جامعه تبیین کنیم.

همانگونه که پیشتر گفته شد بیکاری اثرات منفی مادی و معنوی زیادی بر جامعه تحمیل می کند، کوتاهی در این زمینه جوانان را به انحراف ، بزهکاری و اعتیاد خواهد کشاند و چه بسا با ناراحتی های روانی مواجه خواهد شد  و در سطح جامعه ، اکثریت عظیمی از افراد به حرفه های غیر تخصصی و کارهایی که به مهارت هایی نیاز ندارد روی می آورند و این گرایش در جامعه ی متحولی ، مثل جامعه ما ، نه تنها راه حل صحیحی برای مشکل بیکاری نیست، بلکه به رشد اقتصادی و برآوردن نیازهای اجتماعی کمک نمی کند.

در کشورهای در حال رشد از جمله ایران به دلیل فقدان سیستم رسیدگی اجتماعی نظیر آنچه که در غرب وجود دارد و به دلیل تغییر نگرش ها و دیدگاه های فرهنگی ، خاصه در میان نسل جوان ، مشکلات و پیامدهای اجتماعی نامطلوبی چه در سطح خود (فرد) و چه در سطح کلان (جامعه) به وجود آورده است و با توجه به این مسائل است که این پدیده می تواند به عنوان یک مسئله ی مهم مورد مطالعه قرار گیرد.

مقابله جدی با این معضل اجتماعی که در شرایط فعلی به یک بحران همه گیر اجتماعی تبدیل شده است نیازمند اهتمام جدی مردم و مسئولان امر است. اصلاح قوانین دست و پا گیر و کم خاصیت، تغییر روش جذب و آموزش دانشجو در مراکز دانشگاهی بر اساس نیاز و پتانسیل های هر منطقه، نگاه عملی به کارکرد های اشتغال آفرین صنعت توریسم در کشور و بارور سازی ظرفیت های این صنعت با تزریق تسهیلات و تدوین قوانین کاربردی و مشوق جهت ترغیب سرمایه گذاران برای ورود به این عرصه، جلوگیری از قاچاق کالا که سبب می شود بسیاری از شرکت های تولیدی ورشکست شده و بسیاری از کارکنان آنها بیکار شوند جلوگیری از قاچاق و حمایت از کالای ایرانی سبب اشتغال زایی شده و از بیکاری جلوگیری می کند. حمایت از کارافرینی و کار آفرینان خصوصا جوانان خلاق و خوش فکر منطقه برای ایجاد و توسعه کسب و کارهای کوچک و سود آور از جمله راهکارهای پیش پا افتاده ای هستند که می توان به آنها اشاره کرد.

انتهای پیام/ یگفتگو