جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۹ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۴:۵۰:۵۱
  • شناسه خبر: 2249

اعتیاد در مناطق روستایی‘ چالش ها و راهکارها

مکریان؛ در حال حاضر جهان با مشکلات و بحرانهای زیادی رو برو و در حال مقابله می باشد، جنگهای قومی قبیله ای و مذهبی ،اختلافات سیاسی ،باعث شده تا امروزه ما شاهد نبردهای سخت مسلحانه که اکثرا حالت تروریستی دارند باشیم از طرفی آمار قربانیان این نزاع ها رو به افزایش حرکت می کند. اما […]

مکریان؛ در حال حاضر جهان با مشکلات و بحرانهای زیادی رو برو و در حال مقابله می باشد، جنگهای قومی قبیله ای و مذهبی ،اختلافات سیاسی ،باعث شده تا امروزه ما شاهد نبردهای سخت مسلحانه که اکثرا حالت تروریستی دارند باشیم از طرفی آمار قربانیان این نزاع ها رو به افزایش حرکت می کند. اما در کنار همه این بحث ها اعتیاد یکی از مخربترین عوامل نابود ی بشر به ویژه در چند سال اخیر که شیوع مصرف مواد مخدر علی الخصوص نوع صنعتی آن رو به افزایش است نیز می باشد.جوانان زیادی  در جوامع مختلف به جرگه نابود شدگان توسط این نابودگر حیات پیوسته اند.متاسفانه امروزه شاهد گسترش مصرف اینگونه مواد در جوامع روستایی هستیم.جوامعی که به جرات می توان گفت در گذشته نچندان دور به عنوان پاکترین ، وبا اصالت ترین جوامع انسانی از آنها یاد می شد.جوامعی که درآن همیاری، همدلی، صفا و صمیمیت ،احترام به همنوعان و… موج می زد.اما جوامع شهری که می توان گفت عامل تخریب منابع طبیعی و زیست محیطی هستند با تزریق و القاء فرهنگ بیمار خود به جامعه روستایی ، موجبات تخریب فرهنگی جوامع روستایی را فراهم ساخته و همچون آتش زیر خاکستر کم کم باعث نا بودی کامل جوامع روستایی خواهد شد. در حال حاضر در دنیای کنونی تجارت اسلحه و موادمخدر به عنوان پر درآمد ترین کسب و کارها نام گرفته است غافل از اینکه این دو، جزء مهمترین مشاغل نابود گر بشر نیز می باشند.براساس آمار سازمان ملل تا سا ل۲۰۱۷ میلادی  تعداد۲۶۵ میلیون نفر معتاد در جهان وجود داشته اند که بین ۱۵ تا ۵۵ سال سن دارند(تابناک،۱۳۹۵). در ایران این آمار رقم احتمالا تا ۳۵۰۰ میلیون  وپانصد هزارنفر را نشان می دهد .که تعداد معتادان روستایی درایران شاید ازمرز ۲۰۰ هزار نفر بیشتر میباشد . البته این آمارها دقیق نیستند

اعتیاد به مواد مخدر در جوامع روستایی منجر به توسعه آسیب های اجتماعی مهلکی می گردد. فرار جوانان از کانون خانواده و روی آوردن به جامعه شهری، کاهش جمعیت تولید کننده و افزایش جمعیت مصرف کننده ایجاد ناهنجاری های اجتماعی که برای حل و رفع آنان دولت باید سالیانه مبالغ زیادی را هزینه نماید.از این رو پرداختن به مسائل اجتماعی که منجرب به ایجاد پدیده های همچون اعتیاد و گسترش کج رفتاری های اخلاقی می گردند،امری ضروری می باشد.صاحبنظران زیادی معتقدند که هرچه همبستگی و انسجام در درون یک گروه، اجتماع یا جامعه کمتر باشد، میزان جرم بزهکاری در بین طبقات پایین محروم و گروه های قومی را تبیین کنند.

در مجموع، با توجه به ملاحظات محیطهای روستایی،به نظر می رسد که فراهم سازی زمینه های پرکردن اوقات فراغت در فضاهای روستایی در کاهش گرایش جوانان به مواد مخدر نیز همچون دیگر اسیب های اجتماعی نقشی کلیدی و مثبت ایفا کند.

این بلای خانمان سوز چند سالی است که به جان روستاهای اطراف بوکان مخصوصا منطقه فیض الله بیگی هم افتاده و هر روز جوانان عزیزمان را به کام مرگ می کشاند در این منطقه چون پتانسیل های کشاورزی هنوز فعال نشده اند بیکاری فصلی باعث مهاجرت این جوانان به شهرها میشود ودر پس این مهاجرت ومشکلات روحی روانی که افراد در شهرهای بزرگ دارند واغلب در کارگاهها این شهرها مشغول به کار میشوند تحفه ای به نام اعتیاد را با خود می اورند باتوجه به صورت اجمالی مسئله اکثرا افرادی که دراین منطقه دچار اعتیاد شده اند در دهه های ۷۰ و ۸۰ در تهران یا شهرهای دیگر مشغول به کا  بوده اند ود همان جا معتاد شده اند . باید مسولان شهری به کمک دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستا چاره ای بیاندیشند تا با پیشگیری از این فاجعه انسانی توانسته باشند در این راه قدم خیری بردارند باتوجه به اینکه:

۱-منطقه فیض الله بیگی از پتانسیل های خوب کشاورزی برخوردار میباشد به واقعیت امر کارهای اساسی برای فعال نمودن این پتانسیل ها بنیادی کار نشده است

۲- با دادن اگاهی مردم ازطریق سیمنارها و جلسات از طریق کارشناسان این حوزه میتوانند از پیشگیری افراد به اعتیاد جلوگیری نمایند

۳- ترغیب نمودن  جوانان به فعالیت های ورزشی ودر اختیار قرار دادن امکانات ورزشی در روستاها .

۴- ازطریق منبرهای مساجد و تربیت اسلامی جوانان وبالابردن سطح اگاهی مردم از مواد مخدر .

۵- دادن تسهیلات و مجوز به کارگاهها صنعتی و کارخانه ها و گل خانه های کشاورزی برای بیشتر شدن امر اشتغال در منطقه

۶- نظارت دولتی و مسولان برای پیشگیری از فروش مواد وشناسایی فروشنده های مواد مخدر .

۷- جلو گیری از کوچکتر شدن زمینهای کشاورزی هم گام با قانونهای جهاد کشاورزی تا بتوانند از این طریق از مهاجرت افراد روستایی پیشگیری نمایند.

مهاجرت چیست؟

مهاجرت معمولا به جابه‌جایی مردم از مکانی به مکان دیگر برای کار یا زندگی می گویند. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت اجتماعی و عمومی مهاجرت می‌کنند. دلیل دوم می‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد مهاجرت باشد.

در ایران مهاجرت روستاییان و ساکنان شهرهای کوچک به شهرها، تغییرات زیادی را در افکار، شیوه­ های زندگی، اخلاق و حالات روانی روستاییان به وجود آورده است که بعضاً می­تواند زمینه­ ساز پیدایش بعضی از عوارض ناخوشایند اجتماعی و انحرافات شوند. مبدأهای مهاجران که اکثراً از نقاط کوچک و محروم هستند، سرمایه ­گذاری عظیمی بر نیروی انسانی خود کرده ­اند ولی به دلیل نداشتن سیستم­های جذب افراد تحصیل کرده، بسیاری از نیروهای انسانی ماهر خود را از دست می­دهند. این مهاجران هم در مبدأ و هم در مقصد مسائل و مشکلاتی از جمله؛ بروز نابسامانی­های متعدد ناشی از فشار بر منابع و امکانات محدود جوامع شهری، بیکاری و کم­ کاری، کمبود فضاهای زیستی و آموزشی، آلودگی هوا و محیط زیست، سالخورده و زنانه شدن نیروی کار کشاورزی، خالی از سکنه شدن روستا و غیره را به وجود میاورند.  به ویژه اینکه در سرشماری ۱۳۹۰ درصد مهاجرت­های شهر- روستا نسبت به روستا- شهر بیشتر به دست آمده است. این وضعیت در ایران جدید است.

می­توان نتیجه گرفت که افزایش جمعیت شهری در کنار حداقل­های رفاهی و امکانات اولیه همانند آموزش و اشتغال و خدماتعمومی بین شهر و روستاست.از مطالعات مختلف میتوان چنین برداشت کرد، علل مهاجرت روستاییان به شهرها در ایران را می­توان در چهار علت عمده اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی، طبیعی- کشاورزی و جمعیت ­شناسی جای داد که به ترتیب بیشترین نسبت به علل مهاجرت را شامل میشوند.

۱-کمبود تسهیلات.بیکاری و کمی درآمدبیش از ۵۰ درصدعلل اقتصادی مهاجرت را شامل می­شود.

۲- در علل اجتماعی و فرهنگی مهاجرت از روستا به شهر به ترتیب عوامل دسترسی به آموزش، عدم امنیت و اختلاف محلی، تبعیت از اقوام و امکانات ارتباطی و تردد به شهر (شبکه ­های مهاجرت)، -مسائل ناشی از اصلاحات ارضی و خالی شدن روستاها و چشم و هم چشمی قرار دارند.

۳- زمین بزرگ­ترین سرمایه کشاورز بوده و این سرمایه است که تعلق کشاورز را به روستا نگه می­دارد. در تحلیل صورت گرفته در زمینه علل کشاورزی و طبیعی مهاجرت، مشخص شد که ۵۰ درصد کشاورزان کمبود زمین را عنوان کرده­ اند.

۴-علل جمعیت­ شناسی مهاجرت در عامل بالا بودن رشد جمعیت روستا و ظرفیت پایین روستا در نگه­داشت اضافه جمعیت خلاصه شده است. استنباط کلی این است که برخلاف باور عمومی که نقش زرق و برق شهری را در تحریک روستاییان برای مهاجرت به شهر مؤثر می­دانند، نقش عوامل دافعه روستایی پررنگ­تر است. مهاجران روستا- شهر در اثر دافعه­ های روستایی است که مجذوب جوامع شهری می­شوند نه اینکه جوامع شهری فی­ نفسه مجذوب کننده باشند.

سرمایه­ گذاری در بنگاه­های زودبازده اقتصادی و محرومیت­ زدایی از مناطق روستایی دورافتاده و کم­ جمعیت، از جمله اقدامات جدی است که بایستی در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد تا از احتمال مهاجرت­های آتی جوانان کاسته شود.درمهاجرت روستاییان به شهرستان بوکان وروستاهای نزدیک به شهرستان درمنطقه فیض الله به گی شهرستان بوکان هم میتوان این عوامل را دخیل دانست با وضعیت کشاورزی این منطقه که اکثر روستاها کشت دیمی دارند  وفشار جمعیتی دهه های ۶۰ و۷۰ وبیشتر شدن جمعیت خانوارهاو کوچکتر شدن زمینهای کشاورزی نه ازلحاظ مسکن ونه ازلحاظ اشتغال ودرامد کشاورزی این منطقه کفاف زندگی خانوارها را ندارد واز لحاظـ خدمات دولتی که به مناطقی دیگر شهرستان شده مسولان نسبت به این منطقه کم توجه بوده اند . بیشتر روستاهای این منطقه از نعمت گاز برخوردار نیستند به همین دلیل مهاجرت های فصلی دراین منطقه نیزخیلی زیاد است حتی بعضی از روستاها در فصل پاییز تا بهار کاملا خالی از سکنه میباشند با این وضعیت باید مسولان شهرستانی به دلیل پرجمعیت بودن منطقه وتعداد روستاهای که دراین منطقه وجود دارند با توجه به پتانسیل های روستاها باید خدمات مربوطه وعرضه اعتبارات زیر بنایی از  لحاظ کشاورزی .صنعتی .گردشگری  واتمام طرحهای هادی در روستاها با تسهیلات بانکها به قسمت مسکن روستاییان وتوسعه  مراکز خدمات کشاورزی وبهبودبهداشت روستاها وفعال نمودن تعاونیهای روستایی وتعاونی های مکانیزه اسیون درروستاها توجه نمایند وبیش ازین به مقوله توسعه روستایی رسیدگی کنند تا  ازمهاجرت روستاییان ومشکل های که در مقصد مهاجرت ایجاد میشود جلو گیری کنند.

عکس تزئینی است.

انتهای پیام/ یگفتگو