جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۵:۵۲:۲۵
  • شناسه خبر: 2265

چرخ معلولیت در بوکان می لنگد

اینجا بوکان است، شهری که چرخ معلولیت آن می لنگد و حتی یک بار هم نشده که مسئولی پای درد دل این قشر خاص از جامعه بشیند و هر بار فریادشان با شعارهای دهن پرکن مسئولین خفه شده و کرامت انسانی شان زیر پای برخی از مسئولین صندلی دوست این شهرستان لگد مال شده است […]

اینجا بوکان است، شهری که چرخ معلولیت آن می لنگد و حتی یک بار هم نشده که مسئولی پای درد دل این قشر خاص از جامعه بشیند و هر بار فریادشان با شعارهای دهن پرکن مسئولین خفه شده و کرامت انسانی شان زیر پای برخی از مسئولین صندلی دوست این شهرستان لگد مال شده است و با این تصور که آنها نمی توانند از حقشان دفاع کنند، سرشان منت می گذارند و شعار معلولیت محدودیت نیست را در روز جهانی معلولین به سینه شان می کوبند و چشم بر واقعیت‌ها بسته اند و فراموش کرده اند که وامدار چه کسانی هستند.
معلولان بوکانی امروزه با مشکلات و گرفتاریهای فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و مناسب نبودن زیر ساخت های محیط شهری، معابر عمومی، اماکن عمومی، سیستم حمل و نقل شهری و بین شهری را بزرگترین چالش پیش روی خود عنوان می کنند، که شایسته است دستگاههای زیرربط این شهرستان در جهت حل مشکلات آنها گام بردارند.
معلولیت بیشتر ناشی از ازدواج های فامیلی، عوامل طبیعی و غیر طبیعی است و این شعار که معلولیت محدودیت نیست را اصلا قبول ندارم و معتقدم تا زمانی که درد معلولیت را نچشی نمی توانی درک درستی از معلولیت داشته باشی
عدم تکریم ارباب رجوع در بهزیستی بوکان
تکریم ارباب رجوع در بهزیستی از اهمیت خاصی برخوردار است، به نحوی که بارها و بارها بر اهمیت آن تأکید شده است، با این وجود این مقوله در بهزیستی بوکان از حد شعار فراتر نرفته است.
بهزیستی نهادی خدمات رسان است که خدمت به معلولان و مددجویان را وظیفه بی منت می داند، در حالی که در بهزیستی بوکان از این اصل مهم خبری نیست که این امر موجب رنجش خاطر مراجعين شده است.
خوش برخوردی، اخلاق مناسب با شان ارباب رجوع، توجه کافی و مناسب به روحیات و شرایط جسمانی مراجعین و تاکید بر مقام و منزلت مراجعین به عنوان یک انسان نیازمند، اصول مهمی است که هیچ کاربردی در بهزیستی بوکان ندارد و صرفأ یک طرح نمایشی است که گله مندی اکثر معلولان و خانوادهایشان را در پی داشته است.
حال بهزیستی این شهرستان که نمی‌تواند حامی اين طيف آسیب پذیر جامعه باشد بیشتر از این با کنایه نمک روی زخمشان نپاشد.
۱۲ آذر آمد؛ لایحه حمایت از معلولان کجاست؟
۱۳ آذر مصادف با سوم دسامبر روز جهانی معلولان است که از سال ۱۹۹۲ از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد نامگذاری شده است، به همین منظور از ۱۲ تا ۱۸ آذرماه به عنوان هفته جهانی معلولان نامگذاری شده، تا این قشر از جامعه را یاد کنند.
امروز ۱۲ آذر روز جهانی معلولین است، در این روز مسئولان کت و شلوار پوش بوکان به جای معلولین در پشت تریبون قرار می گیرند و شعار معلولیت محدودیت نیست را سر می دهند و از لایحه حمایت از حقوق معلولان می گویند، لایحه ای که همچنان در دولت مانده و برای مجلس ارسال نشده است، قرار بود در ۱۲ آذر به معلولان هدیه داده شود که به این روز نرسید که نشان از جایگاه و منزلت این قشر از جامعه در نزد مسئولان دارد و اینکه کارشناس مسئول توانبخشی بهزیستی بوکان که گفته است بهزیستی امور خیریه نیست را کاملا قبول دارم، زیرا که بهزیستی بوکان بد زیستی است نه بهزیستی
کاش رئیس اداره بهزیستی بوکان كسی بود كه خود رنج معلولیت را چشيده بود و همه چیز را در صندلی ای خلاصه نمی کرد که بیشتر از چند صباحی نمی تواند عهده دارش باشد.
حال از رسانه های فعال در منطقه و شهرستان علی الخصوص پایگاههای خبری انتظار میرود تا با قلم زرین خویش راه را برای خدمتگذاران واقعی باز کنند.

گفتنی است سازمان بهزیستی کشور از مهمترین نهادهای حمایتی دولتی است که از طریق بودجه عمومی به افراد معلول و محروم جامعه کمک می‌نماید. پس از پیروزی انقلاب، سازمان بهزیستی کشور از ادغام سازمان‌های خیریه و حمایتی که در این حوزه فعالیت می‌کردند، آغاز به کار کرد؛ بطوری که پس از بررسی و مطالعات شهید گرانقدر دکتر «محمدعلی فیاض‌بخش»، سازمان بهزیستی کشور به موجب لایحه قانونی مورخ ۲۴/۴/۱۳۵۹ و در جهت تحقق مفاد اصول سوم، بیست‌ویکم و بیست‌ونهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، موسسه و انجمن تشکیل شد تا با اتخاذ تدابیر و ارائه خدمات و حمایت‌های غیربیمه‌ای با حفظ ارزش‌ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر مشارکت‌های مردم و همکاری نزدیک سازمان‌های ذیربط، در جهت گسترش خدمات توانبخشی، حمایتی، بازپروری و پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و کمک به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروه‌های کم درآمد، اقدام نماید. این در حالی است که در تیرماه سال ۱۳۸۳ بر اساس قانون ساختار وزارت رفاه و تأمین اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به همراه سازمان‌های تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش منفک و به زیر مجموعه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ملحق شد. قانون تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۸ تیرماه یکهزار و سیصد و نود مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۱/۴/۱۳۹۰ به تأیید شورای نگهبان رسید: به موجب این قانون ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و امور اجتماعی و رفاه و تأمین وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می‌شود و تمامی وظایف و اختیاراتی که طبق قوانین برعهده وزارتخانه‌های یادشده بوده است به وزارتخانه جدید و وزیر آن منتقل می‌گردد. بر همین اساس در تیرماه سال ۱۳۹۰ بر اساس قانون ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه و تأمین اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور به زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ملحق شد.
کیوان یاری

انتهای پیام/ گگفتگو