چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه شنبه, ۱۲ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۵۳:۱۴
  • شناسه خبر: 2468

وقتی خوی ضد ایرانی تلگرام رو می شود

طی چند روز گذشته که حرکت های اعتراضی  در نارضایتی از گرانی و رکود اقتصادی شکل گرفت، ماهیت واقعی تلگرام بیش ازهر زمان دیگری برای کاربران ایرانی رو شد. مکریان؛ بر اساس ادعای گردانندگان تلگرام؛ این شبکه اجتماعی یک سرویس پیام‌رسان بدون سود است. این پیام رسان برای سیستم‌عامل اندروید، ویندوز، آی‌اواس، ویندوز فون، مک […]

طی چند روز گذشته که حرکت های اعتراضی  در نارضایتی از گرانی و رکود اقتصادی شکل گرفت، ماهیت واقعی تلگرام بیش ازهر زمان دیگری برای کاربران ایرانی رو شد.

مکریان؛ بر اساس ادعای گردانندگان تلگرام؛ این شبکه اجتماعی یک سرویس پیام‌رسان بدون سود است. این پیام رسان برای سیستم‌عامل اندروید، ویندوز، آی‌اواس، ویندوز فون، مک اواس، لینوکس و ویندوز ان‌تی نسخه اختصاصی دارد.

بزرگترین مشتری این پیام رسان هم ایرانی ها هستند که بر اساس آخرین آمار بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی در تلگرام عضویت دارند و از خدمات این پیام رسان بهره می برند.

متاسفانه در غیاب یک پیام رسان قوی داخلی گرایش ایرانی ها روز به روز به تلگرام در حال افزایش است و دسترسی آسان و به روز بودن و سرعت بالای این سرویس و توجه به نیازهای کاربران ایرانی با توجه به وضعیت پهنای اینترنت در کشورمان سبب شده بیشتر اطلاعات ایرانی‌ها امروزه از طریق این پیام رسان ردوبدل شوند.

نقش آفرینی این شبکه اجتماعی در بحران سازی های چند ساله اخیر علی الخصوص تحریک مردم در پیش آمدهای سیاسی از جمله موضوع برگزاری همه پرسی استقلال کردستان و وقوع زلزله در مناطق غربی کشور نشان داد سازندگان این رسانه محبوب ما ایرانی های اهداف پشت پرده زیادی از سرویس دهی رایگان به شهروندان ایرانی دارند.

خودداری سازندگان تلگرام از انتقال سرورهای این شبکه اجتماعی به داخل کشور و رشد قابل توجه کانالها و گروههای ضد ایرانی و بهره گیری معاندان اسلام و انقلاب که دستشان به خون هزاران هزار ایرانی آغشته است برای ترویج تفکرات ضد دینی و ضد انسانی خود گواه دیگری از عملکرد هدفمند گردانندگان تلگرام به شمار می رود.

درباره درآمد این شرکت حرف‌های بسیاری به گوش می‌رسد از قبیل اینکه برخی دولت‌ها مانند روسیه به این کمپانی پول می‌دهند و آن را حمایت مالی می‌کنند. ادعایی که با شدت گیری اختلافات مالک تلگرام با دولت روسیه و انتقال دفتر اصلی شرکت خود از مسکو به دبی به شدت رنگ باخت.  اما چیزی که به صورت رسمی گفته می‌شود و مدیرعامل این شبکه اجتماعی می‌گوید این است که تلگرام هیچ راه درآمدی ندارد و نخواهد داشت، هرگز تبلیغات نگرفته و نخواهد گرفته، سرمایه گذار هم ندارد و نخواهد داشت و هرگز به هیچ قیمتی فروخته نخواهد شد! این عین سخنان پاول دورف مدیرعامل تلگرام است.

زمانی که از پاول دورف سوال شده که هزینه‌های تلگرام را چگونه تامین می‌کند او پاسخ داده این هزینه‌ها با سخاوت مردم و Donate (کمک‌های بلا عوض مثل صدقه) تامین می‌شود و تلگرام درحال حاضر به اندازه کافی پول دارد و اگر نیاز به پول داشته باشد اعلام می‌کند تا به تلگرام صدقه شود.

ادعای مدیر این شبکه اجتماعی درباره دریافت صدقه از سوی مردم به حدی مضحک است که شاید باور پذیری آن برای خود گردانندگان تلگرام ممکن نباشد چه رسد به فعالان شبکه های اجتماعی و صاحبان رسانه های مستقل.

طی چند روز گذشته که حرکت های اعتراضی در اقصی نقاط کشور در نارضایتی از گرانی و رکود اقتصادی شکل گرفت، ماهیت واقعی این شبکه اجتماعی بیش ازهر زمان دیگری برای کاربران ایرانی رو شد. بسیاری از کانالهای ضد انقلاب برای سود جستن از نارضایتی مردم و اشاعه و گسترش این نارضایتی های به درگیری و اغتشاش خیابانی اقدام به انتشار دستور العمل ساخت بمب های آتش زا و بنزینی، روش های مقابله با پلیس و چگونگی ایجاد بحران های اجتماعی در ضربه زدن به اموال و اماکن عمومی را در دستور کار خود قرار داده اند.

مدیر تلگرام علی رغم درخواست های مکرر مسئولان کشورمان در برخورد با این دست کانال ها تنها به حذف کانالی متعلق به سرویس های جاسوسی غربی بسنده کرد که تنها بعد از چند ساعت گردانندگان کانال مذکور با بهره گیری از خدمات همین پیام رسان دهها کانال دیگر را ایجاد و حتی در اقدامی نادر شخص مدیر تلگرام امکان انتقال اعضای کانال مسدود شده را به کانالهای جدیدشان  فراهم آورد.

در شرایطی که دشمنان ایران اسلامی سال هاست عملا از رویاروی نظامی با کشورمان مایوس شده اند یکی از روش های جایگزین ادامه نبردشان علیه ملت مسلمان ایران بهره گیری از شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام است که اخیرا مقام معظم رهبری با اشاره اهمیت خطرات فضای مجازی برای حفظ هویت و امنیت کشور به مسئولان متذکر شده بودند: « امروز در فضای مجازی، هزاران توپخانه در حال شلیک به سمت ملت ایران است و اگر گفته می شود باید مراقب فضای مجازی بود از این جهت است که دشمن نتواند از این فضا برای هدف قرار دادن هویت و موجودیت ملت و نظام اسلامی استفاده کنند».

رویکرد تلگرام در قبال کشورمان و همراهی و همسویی این شبکه اجتماعی با دشمنان ملت اسلامی ایران به خوبی نشان می دهد هزینه های این پیام رسان از کجا تامین می شود و دلارهای نفتی چگونه در خدمت آسیب زدن به امنیت و اقتدار کشورمان قرار گرفته اند.

رسول گلباخی

 انتهای پیام/ گگفتگو