چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۱۶:۲۰:۱۳
  • شناسه خبر: 2475

«معارضین صلاحیت دار سوری»، بازی جدید آمریکا در سوریه

مکریان؛ آمریکا واقعیت های میدانی سوریه را درک و به این نتیجه رسیده است که ایران و روسیه دست برتر در سوریه را دارند و گروه های تحت تاثیر و نفوذ غرب نیز به پایان کار رسیده اند. طی روزهای گذشته خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که بالگردهای آمریکایی برخی از رهبران داعش را از […]

مکریان؛ آمریکا واقعیت های میدانی سوریه را درک و به این نتیجه رسیده است که ایران و روسیه دست برتر در سوریه را دارند و گروه های تحت تاثیر و نفوذ غرب نیز به پایان کار رسیده اند. طی روزهای گذشته خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که بالگردهای آمریکایی برخی از رهبران داعش را از دیرالزور نجات داده‌اند. این خبر به معنای این بود که آمریکا سعی دارد تا از طریق حفظ بقایای داعش حضور خود در سوریه را توجیه کند. اما ظاهرا آمریکا داعش را به نوعی پایان بافته تلقی می کند و از این رو سعی دارد روی گروه های دیگر برای بحران سازی در سوریه سرمایه گذاری کند.

در همین راستا سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه نگرانی مسکو را از اقدام حامیان گروه های تروریستی تکفیری فعال در سوریه در تسلیح آنها به موشک های پدافند هوایی ابراز کرد. بنابر این گزارش، ماریا زاخارووا گفت رونمایی گروه های تروریستی از سلاح پدافندی جدید در سوریه موجب نگرانی ما شده و سوال مهم این است که این تسلیحات مدرن از کجا و توسط چه کشورهایی به دست القاعده رسیده است. چند روز پیش گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره یکی از چند شعبه شبکه القاعده با انتشار تصاویری لحظه هدف قرار گرفتن یک فروند هواپیمای قدیمی ال ۳۹ ارتش سوریه (ساخت دهه ۷۰ میلادی در کشور چک) را منتشر کرد. به گفته شاهدان عینی خلبان این هواپیما پس از فرود با چتر توسط عناصر گروه جیش العز وابسته به معارضان مسلح تکفیری سوریه سر بریده شد. پیش از این آمریکا از طریق ترکیه و قطر دستکم ۳ محموله ۱۵۰۰ فروندی از موشک های ضد تانک تاو برای القاعده، داعش و ارتش آزاد ارسال کرده بود. اما این مسئله چه معنایی دارد.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا دستور داد که ۳۹۳ میلیون دلار کمک تسلیحاتی از طرف این کشور به شبه نظامیان کرد سوری اهدا شود. بخشی از این کمک های تسلیحاتی ۱۲ هزار قبضه کلاشینکوف به ارزش بیش از ۶ میلیون دلار و ۶ هزار قبضه مسلسل به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار است. دولت آمریکا براساس دستور ترامپ از این به بعد تسلیحات سنگین و وسایل نقلیه را در اختیار گروه های کرد سوری از جمله گروه YPG (شاخه سوری پ ک ک) قرار می دهد. این کمک در حالی بود که پیش از این قرار بود آمریکا در سال ۲۰۱۸، ۵۰۰ میلیون دلار به معارضان سوری کمک کند.

در شرایط کنونی آمریکا سعی دارد تا با سازماندهی مجدد نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) -که بخش عمده آن از شبه نظامیان کرد یگان‌های مدافع می‌باشد- گروهی جدید با عنوان متفاوت «معارضین صلاحیت‌دار سوری» و البته با تغییرات محدود در ترکیب اعضا به سوی بیشتر کردن سهم اعراب تشکیل دهد. دلیل این امر نیز جدای از تحولات میدانی سوریه احتمالا به حساسیت های ترکیه بازخواهد گشت. چرا که حمایت های آمریکا از کردهای سوریه کاملا در تضاد با سیاست های ترکیه است و این مسئله حتی باعث بروز شکاف و تنش در روابط دو کشور نیز شده است.

اما این یک وجه مسئله است. چرا که آمریکا اکنون توان تاثیرگذاری در سوریه را از دست داده است و آخرین و تنها برگ برنده این کشور در سوریه، نیروهای شبه نظامی کرد سوری هستند. کمک‌های آمریکا به کردها می تواند در راستای چند هدف باشد:

در درجه اول آمریکا از طریق کردها به دنبال تداوم حضور خود در سوریه می باشد. چرا که با پایان یافتن داعش بهانه این کشور برای حضور غیرقانونی در شمال سوریه از بین رفته است. از سوی دیگر موقعیت استراتژیک سوریه نیز باعث شده است تا آمریکا نتواند پرونده سوریه را رها کند و در مقابل، شاهد رشد روز افزون نفوذ روسیه در سوریه باشد. از این رو سعی دارد تا با حمایت از کردها به نوعی زمینه ساز بحران های آتی علیه دمشق شود. چرا که تا زمانی که سوریه درگیر بحران باشد آمریکا نیز می تواند حضور خود را در سوریه توجیه کند.

به طور کلی می توان گفت که تحویل سلاح های ضد هوایی به تروریست ها از سوی آمریکا و اعطای کمک مالی ۳۹۳ میلیون دلاری به کردهای سوریه سیاست آمریکا در راستای تداوم بحران در سوریه است که این مسئله می‌تواند ابزارهای آمریکا برای فشار بر دمشق در مراحل بعدی بحران بویژه در عرصه مذاکرات سیاسی را مهیا کند. اما آنچه مسلم است این که  آمریکا همکاری با کردها را برای اهداف تاکتیکی خود و نه در راستای اهداف استراتژیک به کار می برد. ترکیه به عنوان یکی از قدرتمندترین ارتش‌های حاضر در ناتو دارای روابط راهبردی با دولت آمریکا است؛ بر این اساس با توجه مخالفت شدید آنکارا با روند قدرت‌گیری کردها در شمال سوریه، در نهایت کاخ سفید حفظ روابط راهبردی با ترکیه را به تداوم همکاری‌های نظامی با کردهای سوریه ترجیح خواهد داد. این مسئله به خوبی نگاه منفعت محور آمریکا در مورد کردها را اثبات می کند.

انتهای پیام/گفتگو