پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۱۶:۴۳:۲۷
  • شناسه خبر: 2478

پشــت تپ؛ چشم براه توسعه وعمران شهری

در گزارش پیش رو تلاش شده ابعاد مختلف نیازمندی های منطقه پشت تپ مهاباد را مورد واکاوی قرار گیرد. مکریان؛ احیای مجدد بافت‌های فرسوده شهری به‌منظور ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها امری کاملا حیاتی است، اما در گام نخست، شناسایی این محله‌ها به‌منظور توسعه عمران محله‌ای ضروری به نظر می‌رسد . با یک مطالعات میدانی ساده […]

در گزارش پیش رو تلاش شده ابعاد مختلف نیازمندی های منطقه پشت تپ مهاباد را مورد واکاوی قرار گیرد.

مکریان؛ احیای مجدد بافت‌های فرسوده شهری به‌منظور ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها امری کاملا حیاتی است، اما در گام نخست، شناسایی این محله‌ها به‌منظور توسعه عمران محله‌ای ضروری به نظر می‌رسد . با یک مطالعات میدانی ساده و یا یک پژوهش تخصصی از مناطق حاشیه وحومه شهر کاملا کمبودها و مشکلات نمایان می شود اما آنچه مهم به نظر می رسد ارائه راهکار و برون رفت ازین مشکلات عمرانی و منطقه ای است واین هم مستلزم توجه مسولین مربوطه و متخصصین شهرسازی است. شهر مهاباد نیز به مانند اکثر شهرهای میانی ایران دارای مناطق توسعه یافته و کمتر توسعه یافته است که می توان نام حاشیه و حومه را برای مناطق کم برخوردار از امکانات شهری را انتخاب نمود.

هرکدام از مناطق شهری مهاباد امکانات و پتانسیل ها و ظرفیتهای خاص خود را  برای توسعه شهری دارند. در میان مناطق مهاباد یکی از محله های کم برخوردار از امکانات شهری محله پشت تپ می باشد که موضوع بحث ما دراین مقاله ست که در ادامه توضیع داده خواهد شد.

شهر پدیده ای چند بعدی، پیچیده و پویاست، و برنامه ریزی دقیق برای تمام عناصر آن امری دشوار است و به همین منظور به عنوان مصرف کننده و توزیع کننده ی اصلی کالا و خدمات، کانون بحث های گوناگون اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است.

ولی توسعه پایدار یک اصل سازمان دهنده برای زندگی انسان شهری است که در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار در گزارش سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) آمده است و وارده عرصه زبانی شده است. با این منظور که شهرسازان باید محیط سالم و در خوری را برای مردمان ایجاد کنند و بی توجهی به مفهوم پایداری توسعه شهری مسائل و مشکلات جدیده و پیچیده ای را به دنبال دارد از آن جمله فقر ، نابرابری ، کاهش کیفیت سطح زندگی، اشتغال کاذب، جرم و فساد بیش از بیش افزایش خواهد یافت و عدم توجه به این مهم در ابتدا نقاط حاشیه و حومه شهر و به مرور تمام شهر را با معظلات و نگران های اجتماعی و حتی روانی را در پی خواهد داشت.

ارائه راه حل برای مشکلات شهرسازی کشور تبیین نظام مدیریتی و برنامه ریزی کلان شهری نیاز به دیدی علمی تر و کارشناسی تری دارد تا از مشکلات آینده شهر جلوگیری شود.

و این امر بعید و بدیع را ما از مهاباد و آن هم از محله های محروم چون پشت تپ خواستاریم چرا که مشارکت مدنی، سیاسی و اجتماعی  ساکنین این مناطق در سالهای قبل در اکثر جریانات انتخاباتی کاملا مشهود و سرنوشت ساز است.

پشت تپه یا پشت تپ (به کردی پشت ته پ)؛ ( Psht tap) نام محله‌ای واقع در جنوب شهر  مهاباد  است. این محله در ابتدا بافت روستایی داشته و پس از توسعه و عمران شهری به مجموعه محلات این شهر افزوده شد. محله پشت تپه به سه بخش (باغ شایگان، شیلان، و طرف مدرسه )تقسیم می‌شود.

منطقه پشت تپ دارای جمعیّت و وسعتی در خور به نسبت شهرستان کوچک مهاباد می باشد و هر چند از ابتدا جزء منطقه شهری نبوده اما در این مدت زمان زیادی که قسمتی از شهرستان مهاباد است آنچه انتظار می رود را از کلّیت ابعاد توسعه شهر مهاباد را نداشته و ندارد و هر چند سالی کانون توجه مسوولین برای جمع آوری آرای با وعده های تو خالی بوده است که هر کدام به توبه خود وعده توسعه این کانون را داده اند که عملی نگشته است در این گزارش کوتاه  به اختصار مشکلات عمده این منطقه دسته بندی و بیان خواهد شد. امید است که مسوولان مهابادی با توجه به اهمیت و فوریت برطرف نمودن این نیازمندی های هرچه سریعتر نسبت به وفای به عهد و وعده هایی که به این مردم داده بودند عمل نمایند.

ناگفته نماند که تمرکز این گزارش به محلات پشت تب، اطراف شیلان و مدرسه می باشد.

وضعیت امکانات رفاهی و خدماتی:

– در طول و عرض پشت تب هیچ گونه فضا سبزی و یا مکانی برای استراحت کودکان و بانوان و سالمندان در نظر نگرفته نشده است با وجود زمین های تقریباً مناسب برای این امر این کار صورت نگرفته است هر چند بسیار ضروری و لازم است  .

– عدم وجود حتی کوچکترین فضای فرهنگی نه در طرف شیلان نه در طرف مدرسه که این امر بسیار مهم و خطیر است، چرا که کانون های فرهنگی تأثیرات عمیق و باور نکردنی در تغییر بسیاری از مسائل اجتماعی را دارا هستند و این مهم در مناطق دیگر شهر مورد توجه قرار گرفته که می طلبد در این مناطقه هم با جدیت پیگیری شود.

ناگفته نماندکه در منطقه باغ شایگان قرائت خانه وجود دارد که خود جای تقدیر است ولی در طی این چند سال هیچ گونه فعالیت فرهنگی را نداشته و صرفاً یک فضا برای مطالعه درسی دانش آموران است؛ چنانچه مد نظر است فضای فعال برای بروز و ابراز مسائل فرهنگی است که بحث تخصصی است و نیاز به اصل فن خود دارد.

-وجود فقط یک بانک در این منطقه

این خود جای تأسف است چرا که این منطقه جمعیت زیادی را در بر دارد و انتظار می رود که حداقل چند بانک در این ناحیه فعال باشند این نیاز به کم شدن ترافیک شهری و رفت و آمدهای درون شهری نیز کمک خواهد کرد چرا که بیشتر مردم این محلات برای فعالیت بانکی منطقه مجبورهستند به نقاط دیگر بروند.

– عدم وجود هیچگونه فضا ورزشی در پشت تب (شیلان و مدرسه)

هجمه های دشمن در گرایش جوانان به  مواد مخدر هر روز بیشتر از دیروز نمایان می شود بدون شک وجود اماکن ورزشی استاندارد تاثیر بسزایی در سالم ماندن جوانان این منطقه دارد و می تواند مشوق خوبی برای نوجوانان برای گرایش به ورزش باشد و ناگفته نماند بیشتر ورزشکاران مهاباد در اصل ساکن همین منطقه هستند.

ایجاد یک مجموعه خدماتی بروز و مجهز در حوزه بهداشت و درمان

– وجود یک مرکز بسیار محروم و غیر استاندارد بهداشتی که به هیچ وجه نمی تواند پاسخگویی نیاز این منطقه برای خدمت رسانی مناسب باشد ضروری است که برای توسعه خانه بهداشتی در خور و متخصصی همت شود.

– رسیدگی فوری به اکثر معابر و خیابانها

-عدم وجود اسفالت مناسب در بسیاری از خیابان ها و معابراین منطقه که انتظار می رود برای رفع آن هر چه زودتر فکری شود و همچنین شیب بسیار بالای که در نقاط تازه ساخت در کوچه ها وجود دارد با توجه به اینکه دارای مجوز شهرداری بوده اند عدم رفع یا به حداقل رساندن شیب خود جای سوال دارد.

-ساماندهی دست فروشان و مسدود کنندگان معابرو توجه به کارگاههای مزاحم

عدم رسیدگی جدی شهرداری به سد معبر در این منطقه و ظاهرا این ناحیه به امان خدا رها شده است چرا که این مهم نیاز به اثبات ندارد و از شهرداری و مسولین تقاضا داریم که یک عصر تشریف بیاورند ابتدای خیابان میدان ساعت به طرف پشت تب خود این مشکل خودنمایی خواهد کرد. در ضمن وجود کارگاههای صنعتی و مزاحم ساکنین این مناطق بر کسی پوشیده نیست.

تقویت فشار آب شرب

عدم وجود فشار آب مناسب در طرف مدرسه و مناطق حاشیه ای طرف شیلان که اهالی مجبور به گذاشتن تانکرهای آب در پشت بام ها شده اند و مدت هاست که این مشکل حل نشده باقی مانده است.

البته خوشبخانه مسولین ذیربط در یکی دو ماه گذشته نسبت به این امر کمی توجه داشته ولی فعلا این پروژه به اتمام نرسیده است.

 عدم وجود ادرات در این منطقه

از مسئولین انتظار می رود با توجه به اینکه این ناحیه وسعت لازم را دارد و نیز جمعیت در خور و فضای مناسب در اطراف میدان پرستار در انتقال بعضی از ادارات پرترافیک برای این منطقه فکری کنند.

عدم وجود کانون های استاندارد و پرورش فکری کودکان و نوجوانان که این  خود بخش بسیاری را در پی دارد  کودکان این منطقه از هیچ امکاناتی برخوردار نیستند و سال هاست که حتی مسئولین نتوانسته اند یک کانون پرورش فکری برای کودکان این منطقه ایجاد کنند که کودکانی که نه پارکی دارند نه فضای برای بازی حداقل یک کانون پرورش داشته باشند تا به شیوه استاندارد و بهتر استعدادها و توانایهای خود را بروز دهند.

عدم وجود فضای پارکینگی برای آینده این منطقه با توسعه صرفاً فیزیکی در آینده نزدیک این مهم بهتر خودنمایی خواهد کرد.

این نوشته مختصر قسمتی از هزاران مشکلات این منطقه است که هر یک جای خود مشکلی بزرگ و در خور است. و البته نیاز به توجه مدیران شهری مهاباد و ارائه راه حل های مناسب و عملی را می طلبد چرا که مردم این منطقه مردمانی زحمت کش و مؤمنی هستند که جز مسئولان و امید به دلسوزی آن ها امیدی به رفع موانع شهری خود ندارند و امیدواریم که کم کم قسمتی از این معظلات حل شود و آینده شهری بهتری را در این ناحیه شاهد باشیم. هرچند در بعضی کوچه ها ومعابر خدمات شایانی انجام گرفته ولی با توجه به وجود جمعیت انبوه وساکنین زیاد این منطقه لزوم توجه بیشتر مسولین کاملا محسوس به نظر می رسد و مردم در این محله ها همچنان چشم به راه توسعه و آبادانی بیشتر این مناطق هستند.

دیاکو حسین زاده ( کارشناس ارشد برنامه ریزی روستایی و شهری  دانشگاه گیلان )

انتهای پیام/ گگفتگو