پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۴۵:۰۳
  • شناسه خبر: 2505

بافت فرسودە را بسازیم یا فراموش کنیم

بافت های قدیمی نماد هویت و قدمت هر شهری محسوب می شوند متاسفانه طی سالهای اخیر به بهانه احیا بافت فرسوده تیشه به ریشه این مناطق زده شده است. مکریان؛ به هر شهری در ایران مسافرت کنیم بعد از ورود به شهرها با خیابانهای عریض و الماناهای زیبای برخواهیم خورد که به ما تداعی میکندبه  […]

بافت های قدیمی نماد هویت و قدمت هر شهری محسوب می شوند متاسفانه طی سالهای اخیر به بهانه احیا بافت فرسوده تیشه به ریشه این مناطق زده شده است.

مکریان؛ به هر شهری در ایران مسافرت کنیم بعد از ورود به شهرها با خیابانهای عریض و الماناهای زیبای برخواهیم خورد که به ما تداعی میکندبه  زیبا ترین وبی ترافیک ترین شهر وارد می شویم اما وقتی بیشتر به عمق شهر می رویم.

شاهد بی نظمیهای حل نشده کوچه وخیابانهای تنگ خانه های نامظم و بر میخوریم و می بینیم پنجمین دوره شوراهاو شهردارها چه قولهای برای حل ان دادند رای اوردند امدند و رفتندو همچنان مشکل در جای خود سنگینی می کند.

شاید این مشکلات در کردستان پررنگ و لعابتر با چاشنی های خاص خود از جمله پدیده دشت فروشان و اجناس در پیاده رو بیشتر خود نمایی می کند.

بلا استثنا تمامی شهرها که اکثرا روستای بودند و ردای شهری پوشیدند هنوز ان پوست فرسوده را در هسته خود را دارند و پنج دوره چهار سالی است که مورد تیررس شوراها و شهرداران است و چه راههای عجیب وغریب که ندادند و به گورستان تاریخ نسپردند.

به دلیل جمعیت زیاد و پراکندگی نامناسب این بافت محیطی نا ایمن و پر از گرههای کور است که هر فردی برای حل ان یک ایده میدهد.

باتوجه به ذهنیت مردم نسبت به این قسمت شهرو به نوعی قداست خاص ان و ارزش ملکهای موجود در ان  متاسفانه کسب وکارهای جدید هم به دلیل ترافیک رفت وامدی و ذهنیت خریداران خود را با هزینه هنگفت به این قسمتها می رسانند و هر سال شلوغتر و بد منظرتر از سال قبل می نمایانند.

زندگی ماشینی هم از دیگر معضلات این قسمتهای شهر است و تقریبا مردمان این قسمتهای شهر به دلیل پارکهای نامناسب جلوی منازلشان  و ترافیکها از رنج به خود می پیچند.

اما این بافت دلچسپ که پر از خاطرات و نماد و الگو هستند و جمعیتهای شهر وروستا را به خود می خواند و مشکلاتش بیشتر و بیشتر می شود این بافت صرفا برای جمعیت روستای ان موقع تشکیل شده است و طبیعی است این حجم انبوه را نمی تواند بپذیرد و مشکل افرین است.

متاسفانه شوارها و شهرداران نیز به دلیل همان ذهنیتها و بیشتر دیده شدن های فعالیتهایشان برنامه ها را بیتشر در این نقاط متمرکز می کنند و بعضا هزینه های میلیاردی را برای باز گشایی و و احداث بنا ها متمحل می شوند و لی مشکل در جای خود و مردم ساکن هم بیشتر رنج می بینند.

بانکها بیمه ها هم هرانچه در توان دارند متعلقات خود را روانه این قسمت شهر نمودند و بر این مناطق بار سنگینی که روزی کمر انهار ا خواهد شکست وارد می کنند.

برای حل هر مشکلی راه حلی موجود است و بهتر است صد سال اینده را در هر تصمسم درنظر گرفت و صرفا برایک مقطع زمانی نباید تصمیم گرقت.

حل معضل بافت فرسود اول با کم شدن ترافیک کسب وکار و بانکها باید شکل بگیرد باتوجه به دنیای الکترونیک بانکها دیگر مهم نیست کجا ساکن باشند بهتر است در مناطق کردستان شهرکهای کوچکی را احداث و به اسم شهرک بانکها اسم نهاد و تجمیع شوند تا معضلات انها دامنگیر مردم نشود.

همچین شهردادی بجای بازگشایی کوچه معابر این ساکنین برای انها مسکن مناسب یا ک در خور تهیه طوری که راضی شوند و انها را در مناطق مناسب دیگر شهر اسکان دهداین خانه ها و معماری درهم وبرهم اگر بمانند و تملک شهرداری باشند بعدا تصمسمات بهتری میتوان گرفت تا مجددا احداث و مشکل بیشتر شودهرچند مردم کمتر راضی می شوند ولی انها هم بخاطر مزاحمتهای کسب وکارها ومشتریانشان ناراضی به این امر نیستند.

این را بدانیم ما با خراب کردن یک روستا در دل شهرمان که بافت فرسوده نام دارد نمی توانیم شهری زیبا بسازیم.

یوسف نادری فوق لیسانس مدیریت

انتهای پیام/ یگفتگو