جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۵۰:۵۰
  • شناسه خبر: 2688

ترکیه در آغاز عملیات «شاخه ی زیتون» شهر عفرین را بمباران کرد

نیروی هوایی ترکیه دور جدید از حملات را علیه مواضع یگان های حمایت از ملت کرد در شهر عفرین سوریه انجام داد؛ این حمله در حقیقت مقدمه ای برای حمله ی زمینی ترکیه طی ساعات آتی به شهر عفرین به شمار می آید. در این حال منابع خبری اعلام کردند: بمباران هوایی و توپخانه ای […]

نیروی هوایی ترکیه دور جدید از حملات را علیه مواضع یگان های حمایت از ملت کرد در شهر عفرین سوریه انجام داد؛ این حمله در حقیقت مقدمه ای برای حمله ی زمینی ترکیه طی ساعات آتی به شهر عفرین به شمار می آید.
در این حال منابع خبری اعلام کردند: بمباران هوایی و توپخانه ای ترکیه، «پل الحشارکه»، «الحجر الاخرس»، «تل الاحمر» و روستای «حجیکا» در شهر عفرین سوریه را هدف قرار داده است.
این در حالی است که ارتش ترکیه، عصر روزگذشته شنبه در بیانیه ای اعلام کردند: هواپیماهای این کشور ۱۰۸ موضع وابسته به یگان های کردی آن هم تنها چند ساعت بعد از اعلام آغاز عملیات ترکیه در عفرین موسوم به «شاخه ی زیتون» را بمباران نمودند.
این عملیات ترکیه با هدف تامین امنیت مرزهایش با سوریه صورت می گیرد. البته ترک ها مدعی هستند که با هدف از بین بردن تروریستها بدون آنکه آسیبی به شهروندان بزنند دست به این عملیات زده اند.
این درحالی است، خبرنگار الجزیره مستقر در شرق عفرین پیش  از این گزارش داده بود، نیروی هوایی ترکیه حملات سنگینی را علیه ۲۰ روستا و موضع نیروهای یگان های کرد در اطراف و داخل شهر عفرین انجام دادند.
این عملیات با ورود شمار زیادی از تجهیزات نظامی ترکی به شهر اعزاز در شمال سوریه و ورود گروهی از نیروهای ارتش آزاد سوریه به مناطقی که یگان های کردی بر آن مسلط شده اند، همزمان شده است.
در این راستا، «بن علی یلدریم» نخست وزیر ترکیه خاطر نشان کرد: نیروهای زمینی ترکیه با تکیه بر تحولات، آنچه را که فعالیت های ضروری در منطقه ی عفرین نامید، امروز یکشنبه انجام می دهند.
همچنانکه «مولود چاویش اوغلو» وزیر خارجه ی ترکیه تصریح کرد: آنکارا به نظام سوریه در خصوص عملیات «شاخه ی زیتون» از طریق یک نامه ی مکتوب اطلاع داده بود و تاکید کرد: ارتش ترکیه کسی به جز تروریستها را هدف قرار نخواهد داد.
در این راستا، خبرگزاری رویترزی به نقل از یک منبع رسمی سوری گفت: ترکیه به دمشق در خصوص این عملیات نظامی اطلاع نداده بود.
از طرفی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روزگذشته اعلام کرد: عملیات عفرین عملا آغاز شده است، و بعد از آن وارد شهر منبج خواهند شد و این عملیات تا مرزهای عراق با هدف بیرون راندن یگان های حمایت از ملت کرد از این مناطق ادامه خواهد یافت.
در این حین، وزارت دفاع روسیه اقدامات تحریک آمیز آمریکا یعنی حمایت از کردها با سلاح های جدید را عاملی دانست تا ترکیه را به سوی عملیات مستقیم نظامی سوق دهد.

انتهای پیام/گفتگو