جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۴ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۳:۰۲:۱۰
  • شناسه خبر: 2714

بهره برداری از غار سهولان به تعاونی دهیاران مهاباد واگذار شد

اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی بهره برداری گردشگری از غار سهولان مهاباد را به تعاونی دهیاران این شهرستان واگذار کرد. مکریان، مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی از امضای تفاهم‌نامه بهره برداری گردشگری و توریستی فی مابین تعاونی دهیاران  مهاباد و اداره کل محیط زیست استان آذربایجان […]

اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی بهره برداری گردشگری از غار سهولان مهاباد را به تعاونی دهیاران این شهرستان واگذار کرد.

مکریان، مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی از امضای تفاهم‌نامه بهره برداری گردشگری و توریستی فی مابین تعاونی دهیاران  مهاباد و اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی با نظارت فرمانداری مهاباد خبرداد.
به گفته آراسته؛ قراداد منعقد شده در خصوص واگذاری غار سهولان با رویکرد پای کار آوردن تشکل های بومی منطقه به منظور حفاظت و نگهداری بیش از پیش از این اثر و بالا بردن ظرفیت گردشگری این مجموعه و افزایش ماندگاری گردشگران در مهاباد و تقویت غار سهولان، تالاب بین المللی کانی برازان و سد مهاباد به عنوان مثلث جاذبه های توریستی این شهرستان صورت گرفته است.

بر اساس این تفاهم نامه بهره برداری گردشگری از فضای بیرونی غار و محوطه پیرامونی آن به از ابتدای بهمن ماه امسال تا بهمن ۹۷ به مدت یکسال به دهیاری های مهاباد واگذار شد.

طبق این قرارداد بخشی از درآمد حاصل از بهره‌برداری از این اثر طبیعی و تاریخی برای حفاظت و نگهداری از آن و پژوهش در حوزه های محیط زیستی صرف خواهد شد.

طی سالهای اخیر نگرانی های فراوانی در خصوص نحوه بهره برداری از این اثر  مهم و کم نظیر طبیعی کشور  که  از شگفت‌انگیزترین جلوه هاى طبیعت استان آذربایجان غربی هم محسوب می شود؛ وجود داشته است.

غار سهولان دومین غار بزرگ آبی ایران است و در حدود ۴۳ کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد – بوکان قرار گرفته است.

انتهای پیام/ خ تگفتگو