یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۶:۴۸:۲۰
  • شناسه خبر: 2737

خیانت تازه آمریکا به کُردها/ واشنگتن پشت کردهای سوری را هم خالی کرد

مکریان؛ خبرگزاری آناتولی ترکیه از تماس سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه با با ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا خبر داده و مدعی شده پس از این تماس تلفنی از سوی ترکیه تایید شد که دیگر آمریکا به شبه نظامیان کرد سوریه که به گفته مقامات آنکارا شاخه سوری حزب پ.ک.ک است، داده نخواهد شد. این درحالی […]

مکریان؛ خبرگزاری آناتولی ترکیه از تماس سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه با با ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا خبر داده و مدعی شده پس از این تماس تلفنی از سوی ترکیه تایید شد که دیگر آمریکا به شبه نظامیان کرد سوریه که به گفته مقامات آنکارا شاخه سوری حزب پ.ک.ک است، داده نخواهد شد.

این درحالی است که کردهای سوری از همان روزهای ابتدای فتنه داخلی در این کشور و ظهور گروه تروریستی داعش جانانه در مقابل این تروریست های مورد حمایت غرب ایستادگی کردند و قسمت های اعظمی از مناطق تحت سلطه این تروریست ها را آزاد سازی نمودند.

با این حال ماجراجویی آمریکایی ها در قبال کُردهای سوری آغاز شد و علی رغم تحریک و حمایت های پیدا و پنهان از داعش و مزدوران ارتش آزاد در سوریه در برابر کُردها و حاکمیت سوریه در شرایطی که ریشه های داعش و دیگر تروریست ها درحال کنده شدن بود دولت آمریکا از حمایت تسلیحاتی از کُردهای سروری خبر داد.

خبری که با واکنش تند دولت ترکیه به عنوان همسایه شمالی سوریه روبه رو شد. ترکیه که خود در ابتدای فتنه داخلی در سوریه یکی از محرکان اصلی و حامیان گروههای تندرو وهابی و تروریستی به شمار می رفت؛ با رصد تحولات این کشور و هراس از قدرت گیری کُردهای هم پیمان با پ ک ک که از نظر ترکیه یک گروه تروریستی محسوب میشود به صورت علنی وارد میدان شد و با لشکر کشی های گاه وبی گاه و حتی بمباران هوای مناطق تحت سیطره کُردها نارضایتی عمیق و علنی خود را از حضور و شکل گیری یک ارتش منسجم کُردی در مرزهای جنوبی خود را اعلام نمود.

آمریکا که با رویکرد آتش بیاری خود همچنان بر شکل گیری و شدت گری تعارضات در خاک سوریه نقش غیر قابل انکاری دارد با پیش کشیدن تشکیل یک ارتش سی هزار نفری در بین کردهای سوری عملا استارک حرکت ارتش ترکیه به عمق خاک سوریه بحران زده اما پیروز در مقالب داعش را زد و اردوغان بلند پرواز نیز بی مهابا وارد میدان جنگی خونین و نا برابر با کُردها شد.

با توجه نقش آمریکا در ایجاد این جنگ تازه که در راستا ادامه بحران سوریه ایفا کرده است با موضع گیری های ضد و نقیض پشت کُردها را خالی کرده و آنها را در مقابل ارتش تا دندان مسلح اردوغان تنها گذاشته است.

نباید از یاد برد که چندی پیش رهبران اقلیم کردستان عراق نیز با تحریک و حمایت آریکا و رژیم صهیونیستی به برگزاری انتخابات استقلال از این کشور ترغیب شدند که در نهایت و پس از برگزاری رفراندوم استقلال با پشت کردن به کردهای عراقی عملا آنها را در مقابل بغداد و مخالفت های منطقه ای تنها رها کردند و این موضوع باعث بروز مشکلات عمده ای برای کردهای عراقی شد.

استفاده ابزاری از کردها در مقاطع مختلف از سوی ابرقدرت های شرق و غرب تازگی ندارد اما موضوع مهمی که باید در اینجا مورد توجه قرار گیرد درس نگرفتن رهبران آنها از خلف وعده های آمریکایی ها در دهه های اخیر است.

انتهای پیام/ یگفتگو