جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۳:۳۹:۱۸
  • شناسه خبر: 2748

دلسوزی نماینده مهاباد برای مطبوعات کُردی!/ دایه مهربانتر از مادر!

نماینده مهاباد بر اساس اطلاعات غلط مدعی شد تعداد نشریات و رسانه های مجوز دار در مناطق کردنشین  کمتر از انگشتان یک دست است! مکریان؛ چندی است بر خلاف دوران انتخابات شهد خُرده گیری های گاه و بی گاه جلال محمودزاده از دولت تدبیر امید هستیم. دولتی که با تبلیغات گسترده امثال محمودزاده توانست رای […]

نماینده مهاباد بر اساس اطلاعات غلط مدعی شد تعداد نشریات و رسانه های مجوز دار در مناطق کردنشین  کمتر از انگشتان یک دست است!

مکریان؛ چندی است بر خلاف دوران انتخابات شهد خُرده گیری های گاه و بی گاه جلال محمودزاده از دولت تدبیر امید هستیم. دولتی که با تبلیغات گسترده امثال محمودزاده توانست رای قابل توجهی در مناطق قومی و خصوصاً مناطق کُردنشین کسب کند.

محمودزاه و یاران و اهالی ستاد انتخاباتی اش در انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری به تمام معنی برای رای آوری روحانی سنگ تمام گذاشتند و با انتخاب دوباره رئیس دولت یازدهم به عنوان رئیس جمهور دوازدم از خوان لطف و حاتم بخشی روحانی بی بهره نماندند.

بهانه گیری های معنی دار محمودزاده در موضوعات مختلفی صورت گرفته است از اعتراض به تعلل دولت در کمک رسانی به سانچی تا تحرکات ارتش ترکیه و صادرات و واردات محصولات کشاورزی و  مجوز دهی به نشریات.

یکی از موضوعاتی که نماینده مهاباد به عنوان اهرم فشاری از آن بهره جسته است و چندین بار در مکاتبه با وزرای ارشاد آن را مطرح کرده و حتی به صورت سئوالی رسمی خواهان پاسخگو بودن وزارت ارشاد درباره آن شده کمبود نشریات کُردی و اهمال و کم کاری این وزارتخانه در مجوز دهی به درخواست های مطرح شده در سامانه دریافت مجوز انتشار نشریات است.

محمودزاده در سئوال اخیرخود از وزیر ارشاد مدعی شده است که  تعداد رسانه‌های مجوزدار در مناطق کردنشین به اندازه انگشتان یک دست هم نیست و دولت در اعطای مجوز به رسانه‌ها بسیار ضعیف عمل می‌کند.

فارغ از اینکه نماینده مهاباد از چه منابعی اطلاعات نادرست و غیر واقعی در خصوص تعداد نشریات مناطق کردنشین از جمله استانهای کردستان،آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام  و به خصوص شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی را دریافت کرده و در سئوال رسمی از وزیر ارشاد مطرح کرده است باید چرایی استفاده و تکرار معنی دار و ابزاری از واژه “کوردی” در کنار اغلب درخواست ها و نطق های این نماینده مجلس مورد توجه قرار گیرد که در فرصت های دیگر به آن پرداخته خواهد شد.

با این اوصاف تنها در سطح شهرستان مهاباد بیش از ۱۰ رسانه در حال فعالیت هستند که نشریات هوژین، مهاباد، مکریان امروز؛ پیشه نگ، کشکول و جامعه کردستان به صورت مکتوب و پایگاههای خبری هاژه، هوال، مکریان، بینه ر و یاری زان از جمله این رسانه ها محسوب می شوند.

همزمان با رسانه ای شدن این ادعای نماینده مهاباد،  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در بوکان از صدور مجوز۱۱ نشریه  در این شهرستان خبر داده که علاوه بر نشریات مکتوب چندین پایگاه خبری نیز در این شهرستان در حال فعالیت هستند.

بر اساس اطلاعات موجود در سامانه جامع رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان آذربایجان غربی بیش از ۱۲۰ رسانه دارای مجوز فعالیت دارند که این آمار در استان کردستان ۷۰ رسانه و در استان های کرمانشاه و ایلام به ترتیب ۹۹ و ۵۵ رسانه اعم از مکتوب و برخط در حال فعالیت رسانه ای می باشند که بر خلاف ادعای محمودزاده تعدادشان از انگشتان چند ده دست هم بیشتر است!.

این آمار فارغ از درخواست های است که در این سامانه به ثبت رسیده و در انتظار صدور مجوز هستند که از میان آنها تنها ۳ درخواست از مهاباد به ثبت رسیده است.

حال باید از نماینده مهاباد سئوال کرد که آیا قبل از این نام نشریات فعال در سطح شهرستان مهاباد را می دانسته اند و تا کنون چند جلسه با صاحبان رسانه مهاباد تشکیل داده اندو رودرو پاسخگوی سئوالات آنها بوده اند و از نزدیک جویای احوال آنها شده اند؟ (البته اگر از حضور چندین باره ایشان در دفتر یک رسانه خاص که عملاً وظیفه روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی ایشان را بر عهده گرفته اند چشم پوشی کرد).

تاکنون چه تلاشی برای کمک رسانی به این  رسانه ها که در شرایط بسیار نا مساعد اقتصادی همچنان به فعالیت فرهنگی و روشنگرانه خود ادامه می دهند،انجام داده اند؟(فارغ از نامه نگاری بی نتیجه به وزیر محترم ارشاد)

و بر فرض اینکه در شرایطی که نشریات موجود که عموماً توسط جوانان تحصیل کرده و خوش فکر و خلاق اداره می شوند با مشکل شدید مالی روبه رو هستند و عملا توانی برای ادامه ندارند، اگر تعداد قابل توجه دیگری از نشریات و رسانه ها مجوز بگیرند و در چاه مشکلات مالی گرفتار شوند به جز افزایش نارضایتی صنفی در بین این قشر رنج دیده چه دستاورد دیگری نصیبشان خواهد شد؟

اما اگر قصد محمودزاده از سرعت گیری روند مجوز دهی به نشریات، نگرانی از انتقاد رسانه های بی طرف و مجال دهی به افراد وابسته به خود است باید به نیت خیرخواهانه ایشان به شدت مظنون بود.

با همه این اوصاف به نظر می رسد سوء استفاده از نام نشریات و رسانه هایی که با هزار مصیبت برای بقای خود تلاش می کنند و بارها از سوی جناب آقای محمودزاده مورد غضب واقع شده اند و شاهد رفتار و خطابه های تند و نامناسب بوده اند و حتی با شکایت ایشان درگیر محکمه و دادگاه شده اند، تنها برای سهم خواهی با هدف فشار از دولت و کارگشایی هرچه بیشتر برای یاران متمولشان باشد تا مشکل گشایی از اصحاب رسانه.

انتهای پیام/ گگفتگو