یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۲۳:۵۴:۱۶
  • شناسه خبر: 2771

مهاباد در روزهای پر التهاب انقلاب

روایتگری وقایع و اتفاقات روزهای پر التهاب انقلاب در مهاباد به دلیل شرایط خاص این شهر با محافظه کاری های معنی داری روبه رو بوده است. مکریان؛ حرکت و اعتراض علنی مردم مناطق کردنشین کشور بر علیه رژیم ستم شاهی هرچند دارای تاریخی به درازای عمر این رژیم است اما بر اساس مستندات موجود همراهی […]

روایتگری وقایع و اتفاقات روزهای پر التهاب انقلاب در مهاباد به دلیل شرایط خاص این شهر با محافظه کاری های معنی داری روبه رو بوده است.

مکریان؛ حرکت و اعتراض علنی مردم مناطق کردنشین کشور بر علیه رژیم ستم شاهی هرچند دارای تاریخی به درازای عمر این رژیم است اما بر اساس مستندات موجود همراهی با انقلاب اسلامی از سوی کُردها در روزهای منتهی به انقلاب نسبت به رژیم ظالم شاهنشاهی اندکی دیرتر از دیگر شهرهای کشور آغاز شد اما سیل خروشان مردم کُرد خیلی زود خود را با دریای مواج و معترض ملت ایران همراه کرد و پایه های سست حکومت استبدادی پهلوی را به یک باره بر سر سران رژیم آوار کردند و برای همیشه دست نا محرمان و بیگانگان را از این کشور قطع کردند.

مهاباد به عنوان یکی از شهرهای مهم کردنشین کشور در جنوب استان آذربایجان غربی در اتفاقات مربوط به شکل گیری توده های اعتراضی و انقلابی نقش به سزایی ایفا کرده است سابقه قیام علیه رژیم پهلوی در دهه بیست و سرکوب بر رحمانه معترضان توسط محمدرضا شاه برای همیشه تاریخ در ذهن مهابادی ها و تاریخ این شهر حک شده باقی خواهد ماند.

رگه ها علنی اعتراض و اعتصاب در شهرهای چون تهران و قم و تبریز سالها پی ازانقلاب اسلامی و از دهه چهل شروع شده بود و در سال ۵۷ شمسی به اوج خود رسید. آزادی زندنیان سیاسی کُرد که همزمان با تقلای بی نتیجه محمدرضا برای بقای رژیم مستبد خود در مهرماه ۵۷ و استقبال ده ها هزار نفری از این چهره های سرشناس رهایی یافته از سالها اسارت در دخمه ها و سیاه چال های رژیم پهلوی عملا فضا و شرایط را برای تجمعات و تظاهرات اعتراضی بعدی مردم در مهاباد و دیگر شهرهای کردنشین کشور هموار کرد.

بررسی کوتاهی در منابع موجود که جسته و گریخته در باره حال هوای کردستانات و خصوصا مهاباد اشاراتی کرده اند نشان می دهد شرایط خاص موجود در منطقه و رشد و پیدایش گروههای با گرایش های متفاوت و گاهاً متضاد که هر کدام با تبلیغ هدفمند در صدد غصب حرکت انقلابی مردمان این مناطق بوده اند عملا کار را برای روایت بی طرفانه شرایط  ملتهب آن روزها بسیار دشوار و شاید غیر ممکن کرده باشد.

در منابعی چون تارخ مهاباد نوشته سید محمد صمدی و ساوجبلاغ مکری از فریدون حکیم زاده تنها به اشاراتی مختصر و انتشار چند عکس از این اتفاق عظیم بسنده شده است؛ شاید مولفان این آثار با محافظه کاری درصدد رهایی از قضاوت شدن های عموماً بی رحمانه و متعصبانه از روایتگری و انعکاس وقایع آن ایام  حذر کرده باشند.  حتی کتاب خاطرات غنی بلوریان نیز توجه خاصی به خود انقلاب و اتفاقات روزهای اولیه آن نشده و تنها برخی وقایع حزبی و جناحی روز ها و ماههای پس از انقلاب مورد نظر قرار گرفته اند.

مهاباد و دیگر شهرهای کردنشین به واسطه تفاوت های قومی و مذهبی و محرومیت های عدیده ای که مردم این مناطق با آن دست به گریبان بوده اند از سوی رژیم پهلوی به عنوان تبعید گاهی برای شکنجه و دور کردن مبارزان و شخصیت های تاثیر گذار در انقلاب اسلامی مورد استفاده قرار می گرفته است، شخصیت ها و علمای برجسته ی شیعه سال های مهمی از دوران مبارزات خود را بالاجبار در این شهرها سپری کرده اند. از میان این تبعیدی ها می توان به تبعید آیت الله مکارم شیرازی و نجف آبادی در مهاباد، آیت الله مهدوی کنی در بوکان، آیت الله هاشمی رفسنجانی و جنتی در سقز اشاره کرد.

مهاباد نیز همچون سایر مناطق کشور بهترین جونهای خود را فدای آرمان بلند و متعالی اسلام و پیروزی انقلاب کرده و شهادت ۱۷ شهید سرافراز در روزهای پیروزی انقلاب گواهی بر جانفشانی و ادای دین مهابادی ها به انقلاب اسلامی ایران است.

در فرصت های بعدی و در طول ایام دهه مبارکه فجر برخی از وقایع مهم انقلاب در شهرهای کردنشین خصوصاً مهاباد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/ گگفتگو