یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۲:۴۹:۱۱
  • شناسه خبر: 2786

همایش روز جهانی تالاب ها در حاشیه تالاب کانی برازان مهاباد برگزار شد

همایش یکی روزه، روز جهانی تالاب ها با حضور پرشور طبیعت دوستان مهابادی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در حاشیه تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد برگزار شد. به گزارش خبرنگار مکریان؛ ه مناسبت روز جهانی تالاب ها و با حضور پرشور تعدادی از اعضای تشکل های مردم نهاد محیط زیستی مهاباد و […]

همایش یکی روزه، روز جهانی تالاب ها با حضور پرشور طبیعت دوستان مهابادی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در حاشیه تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مکریان؛ ه مناسبت روز جهانی تالاب ها و با حضور پرشور تعدادی از اعضای تشکل های مردم نهاد محیط زیستی مهاباد و جمعی از مسئولان استان و شهرستانی همایش یک روزه، روز جهانی تالابها در حاشیه تالاب کانی برازان مهابا برگزار شد.

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست مهاباد در این جلسه رسیدن دهه فجر با اشاره به تقارن روز بین المللی تالاب ها با این ایام گفت: امروز مصادف است با روز تشکیل کنواسیون رامسر که در سال ۱۳۵۰ در شهر رامسر ایران منعقد شد و به همین مناسبت این روز تحت عنوان روز بین المللی تالاب ها در جهان نام گذاری شده است.

سخنور با تاکید بر اهمیت تالاب های به عنوان یک اکوسیستم مهم و حیاتی تاثیر آنها بر بر زندگی جوامع شهری و روستای افزود: تالاب ها ظرفیت و پتانسیل بسیار بالای دارند که از جمله آنها میتوان به ذخیره گاه و حفظ تنوع زیستی ، نگهداری سطح آب های زیر زمینی هم چنین سیل گیر و… اشاره کرد.

وی با معرفی تالاب های مهاباد گفت: در منطقه مهاباد  ۶تالاب وجود دارد که دو مورد از این تالاب ها به نام های قوپی بابا علی و تالاب بین المللی کانی برازان در کنواسیون تالاب ها به ثبت رسیده اند که برای اولین بار درکشور این تالاب با حضور جوامع محلی و تشکل های مردم نهاد روستایی خور خوره و قره داغ  و همچنین مهمانان استانی و کشوری به عنوان اولین سایت پرنده نگری کشور معرفی و راه اندازی شده اند و هرساله میزبان صدها و هزاران میهمان عاشق طبیعت می باشند.

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست مهاباد با اشاره به مهم ترین فعالیت هایی این اداره طی ۱۰ ماه اخیر گفت: محیط بانان مهابادی با ۱۲۷ مورد گشت و کنترل زیستگاههای حفاظت شده در این شهرستان و همچنین کشف  ۴۶ مورد تخلفات ناشی از شکار و صید و دستگیری ۷۹ نفر از متخلفین نقش بسزایی در حفظ محیط زیست منطقه ایفا کرده اند.

وی صدور ۱۰ جلد دفترچه شناسایی شکارچیان  و ۷۰ پروانه صید و شکار با هدف ساماندهی و نظارت هر چه بیشتر و شناسنامه دار کردن صیادان و شکارچیان منطقه عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۷۰ قبضه اسلحه غیر مجاز و ۱۴ قبضه اسلحه مجاز از متخلفین کشف و ضبط شده است که باید مقادیر قابل توجه ای از وسایل صید و شکار شامل تور ماهی گیری،قفس و تور دام را نیز به اقلام ضبط شده توسط این اداره اضافه کرد.

پس از ارائه گزارش عملکرد محیط بانان مهابادی، رعنا قد رئیس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی طی سخنانی تالاب ها را موهبتی الهی برشمرد که می بایت به بهترین نحوه از آنها حفاظت شود و در بهره برداری و استفاده از آنها حسایت های ویژه زیست محیطی مورد توجه قرار گیرند.

وی در این باره افزود: شرایط موجود می طلبد که نگاه صرف به کشاورزی و دام پروری به عنوان بخش های مولد جوابگوی نیاز اقتصادی جامعه نیستند و ورود به حوزه سود آور توریسم و استفاده از تالاب به عنوان پتانسیل گردشگری در مهاباد نیازمند توجه جدی و هرچه بیشتر است که تنها راه توسعه گردشگری در مهاباد  ایجاد و تقویت مثلث گردشگری بین غارسهولان ، سد مهاباد و تالاب بین المللی کانی برازان است که بر همین اساس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و تبع آن اداره کل استان آذربایجان غربی از هر گونه طرح تورویستی تا حد توان حمایت خواهد کرد و از مردم محلی انتظار میرود در این حوزه ورود پیدا کنند و با تدوین طرح های گردشگری زمینه بهره گیری مفید با اولویت قرار دادن حفظ این ثروت های تاریخی و طبیعی مشارکت لازم را به عمل آورند.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالس های سالهای اخیر و مصائبی که تالاب های مهاباد با ان دست به گریبان هستند نیز افزود : برای احیای تالاب قوپی بابا علی اقداماتی نظیر لایروبی کلیه مسیرهایی که به این تالاب منتهی می شوند و همچنین انتقال بخشی از آب از طریق زه کشی که از حاشیه تالاب صورت می گیرد اقدامات خوبی انجام شده است.

رعنا قد در ادامه به تعداد تالاب های کشور اشاره کرد و گفت: از جمع ۳۰ تالاب کە در استان آذربایجان غربی وجود دارند ۶ تالاب به طور کامل خشک شدەاند. همچنین حدود ۲۴ تالاب بین المللی در سطح کشور وجود دارند که از این تعداد ۴ تالاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد که در شهرستان مهاباد کانی برازان و قوپی باباعلی در جمع آنها می باشند.

در ادامه این ویژه برنامه بخشدار مرکزی مهاباد از توجه ویزه دولت به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست اشاره کرد و با انتقاد از وضعیت اختصاص حقابه به تالاب های مهاباد گفت: بحث تخصیص آب ها از منابع آبی برای حفظ تالاب ها در دهه های اخیر چندان قابل قبول نبوده که خوشبختانه در هر دو دولت یازدهم و دوازدهم این موضوع با اهمیتی بسیار بالای در دستور کار قرار گرفته است.

پاکزاد در پایان صحبت هایش به وضعیت نامطلوب تالاب بین المللی کانی برازان در فصل بهار و خصوصا تابستان گذشته اشاره کرد و افزود:  اما خوشبختانه با پیگیری های فراون موفق به اختصاص دو میلیون متر مکعب آب برای این تالاب شدیم که با این اقدام حیاتی بقای این ذخیره گاه مهم جانوری و زیستی تضمین شد.

امضای مرامنامه زیست محیطی توسط شرکت کنندگان در این همایش یک روزه و بازدید از تالاب کانی برازان و دانه پاشی برای پرندگان مهاجر طبیعت دوستان مهابادی و اظهار ندامت یکی از شکارچی های این شهرستان از دیگر برنامه های جنبی اجرا شده در حاشیه این رویداد مهم محیط زیستی در شهرستان مهاباد بود.

گزارش از فردین زاهدیان

انتهای پیام/ گ خگفتگو