جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۱:۲۴:۱۵
  • شناسه خبر: 2832

یادی از ماموستا شهریکندی پرچمدار انقلابِ اسلامیِ مردم مهاباد

مکریان؛ ماموستا عبدالکریم شهریکندی (مصطفی پور آذر) در هفتم تیرماه ۱۳۰۵ در روستای “سیوه دین” سیف الدین در اطراف بوکان دیده به جهان گشود. وی که در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده بود از همان دوران کودکی نزد پدر بزرگوارش ملا عبدالقادر مقدمات علوم دینی را فرا گرفت و سپس به دنبال کسب علم […]

مکریان؛ ماموستا عبدالکریم شهریکندی (مصطفی پور آذر) در هفتم تیرماه ۱۳۰۵ در روستای “سیوه دین” سیف الدین در اطراف بوکان دیده به جهان گشود.

وی که در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده بود از همان دوران کودکی نزد پدر بزرگوارش ملا عبدالقادر مقدمات علوم دینی را فرا گرفت و سپس به دنبال کسب علم راهی مناطق و روستاهای مختلف گردید و هر کجا آوازه تدریس استادی به گوشش می رسید راهی منزلگه آن استاد می شد و نزد وی کسب علم می کرد. ایشان در محضر اساتیدی چون ملا سید کریم  در روستای باغچه، جناب ملا عبدالله محمدی، ملا علی بغده کندی، ملا شیخ حسن شیخی، ملا علی حفیذ ولزی که همگی از مشاهیر و علمای بنام عصر خود بوده اند کسب علم و معرفت نمودند.

ایشان بعد از اخذ اجازه افتا و تدریس در چند روستا در روستای “خلیفه لو” از توابع نقده و سپس به عنوان امام جمعه اهل سنت شهر نقده به فعالیت پرداخته اند. در سال ۱۳۴۱ با توجه به علاقه وافری که مردم مهاباد از خود نشان می دهند و درخواست های متعددی که از طرف شهروندان مهابادی برای ماموستا ارسال می شود به این شهر نقل مکان می نمایند و به عنوان امام جماعت مسجد مولوی مهاباد و تدریس در مدرسه علوم دینی این شهر به تبلیغ و تعلیم شریعت اسلام مشغول می شوند.

زمان زیادی نمی گذرد که نام و آوازه ماموستا شهریکندی در میان علمای منطقه زبانزد خاص و عام می شود و دهها طلبه مشتاق با حضور در کلاس های ایشان از برکات و کمالات معنوی علمی او مستفیض می شوند.

ارتباط با مراکز علمی جهان اسلام از جمله جامع الازهر در قاهره مصر و دانشگاه تهران ایشان را به مرجعی قابل اعتماد برای علم آموزان تبدیل می کند.

روحیه ظلم ستیز نشات گرفته از اعتقاد راسخ و راستین ایشان به باری تعالی، این روحانی کُرد مسلمان چنان قدرتی به وی می بخشد که در دهه چهل شمسی و در سفر محمد رضا شاه پهلوی به منطقه و شهر نقده با اقتدار در برابر شاه ظالم می ایستد و از ظلم و جور و تبعیض ناروای حکومت بر علیه مردم منطقه ابراز نارضایتی می کند.

این روحیه ظلم ستیز ماموستا شهریکندی وی را به اسوه ای مثال زدنی در مبارزه مردمان کُرد بر علیه رژیم مستبد پهلوی تبدیل می کند و در روزهای شکل گیری اعتراضات علنی مردم بر علیه رژیم او جلودار و پرچمدار جوانان مامن و انقلابی کُرد مهابادی تحت عنوان “سازمان جوانان مسلمان کُردستان” با عضویت افرادی چون دکتر عبدلله ابریشمی، دکتر محمد رئوف سپهرالدین، صلاح الدین عباسی و دکتر مسعود پزشکیان می شود و نقش قابل توجهی در اتحاد مردم ایماندار و خسته از ستم پهلوی در مهاباد ایفا می کند.

در شرایطی که مهاباد در سال ۵۷ به عرصه تاخت و تاز گروههای چپ و کمونیستی تبدیل شده، ماموستا شهریکندی و همراهان جوانش میدان را خالی نمی کنند و علی رغم تحرکات مسلحانه جریان مقابل در فضای مسالمت آمیز مردم را برای ادامه اعتراض علیه شاه و پیروزی انقلابشان راهبری می نمایند.

مشی و مرام و خصایص اخلاقی ماموستا شهریکندی سبب تقویت بیش از پیش جایگاه اجتماعی و گفتمان ایشان در میان مردم منطقه می شود و پس از پیروزی انقلاب نیز با تکیه بر اعتقادات دینی بر علیه دست اندازی و خرابکاری های گروهک ها در منطقه مواضع مقتدرانه و قاطعی می گیرند که همین مواضع خدشه ناپذیر سبب دشمنی هرچه بیشتر جریانات متعصب و واگرا که با شعار بی اعتقادی و دین گریزی در میان مردمان کُرد تبلیغ می کردند می شود و در نهایت دشمنان خون ریز این روشنگری های منطقی و مردم پسند ایشان را تاب نمی آوردند و در ساعت ۱۳و بیست دقیقه بعد از ظهر روز دوشنبه دوم فروردین ماه ۱۳۶۱ بعد از اقامه نماز ظهر در مقابل مسجد مولوی مهاباد به روشی غیر انسانی و ناجونمردانه با شلیک مستقیم ۳ گلوله وی را به شهادت می رسانند.

نکته حائز اهمیت و کمتر شنیده شده این اتفاق ناگوار این است که تنها ساعاتی پس از ترور این روحانی برجسته کُرد اهل سنت در منطقه مهاباد گروهک های ضد انقلاب بر حسب روال معمول خود با انتشار اطلاعیه هایی با مضمون ابراز خوشحالی از حذف یکی از ستون های روشنگری علیه ماهیت مزدور مابانه  و غیر مردمی خود؛ مسئولیت  به شهادت رساندن ماموستا شهریکندی را بر عهده می گیرد اما تنها یکی روز پس از این واقعه با توجه به جایگاه ویژه ایشان و محبت و قرابت قلبی مردم مسلمان مهاباد و منطقه مکریان به این پیشوای دینی از پذیرفتن این ترور ناجوانمردانه و غیر انسانی سر باز می زند.

روز بعد از این حادثه مردم قدرشناس مهاباد با حضور خود در تشییع جنازه ماموستا شهریکندی این مراسم را به یکی از بزرگترین و با شکوهترین مراسمات عزاداری و وداع با یکی از شعله های پر فروغ علم و معرفت در منطقه تبدیل می کنند.

انتهای پیام/ گ

 گفتگو