یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۴:۵۲:۵۱
  • شناسه خبر: 2875

کمبود منابع مالی مشکل اصلی پروژه های احیای دریاچه ارومیه/ تاکنون هیچ پروژه آبرسانی دریاچه ارومیه به مدار بهره برداری نرسیده است

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مشکل اصلی پروژه های احیای دریاچه ارومیه کمبود منابع مالی است. فرهاد سرخوش با اشاره به اغاز فعالیت پروژه های ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال ۹۴ در ۲۷ راهکار با همکاری ۶ دستگاه اجرایی افزود: با مطالعات انجام شده نقشه راه ۱۰ ساله ای […]

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مشکل اصلی پروژه های احیای دریاچه ارومیه کمبود منابع مالی است.

فرهاد سرخوش با اشاره به اغاز فعالیت پروژه های ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال ۹۴ در ۲۷ راهکار با همکاری ۶ دستگاه اجرایی افزود: با مطالعات انجام شده نقشه راه ۱۰ ساله ای برای احیای دریاچه ارومیه تنظیم شد که متاسفانه عدم تامین منابع مالی در برنامه زمانبندی شده باعث تاخیر در اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه شده و اعتبارات به موقع محقق نشده است که این عامل مهمی در عدم به بهره برداری رسیدن پروژه های احیای دریاچه ارومیه شده است.

وی با بیان اینکه از زمان تشکیل ستاد احیا تاکنون متاسفانه هیچ پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه بدلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی به مدار بهره برداری نرسیده است گفت: بدلیل محقق نشدن پیشرفت ریالی برای تزریق به پروژه های ابرسانی دریاچه، دستگاهها ی اجرایی نمی توانند کار را به موقع به اتمام برسانند و تاکنون تنها ۴۶ درصد پیشرفت ریالی از محل صندوق توسعه ملی و ۴۰ درصد نیز از محل ماده ۱۰ و ۱۲ محقق شده است.

وی با بیان اینکه پروژه هایی که اعتبار انها از محل ماده ۱۰ و ۱۲ تامین می شود به کندی پیش می رود افزود:طبق برنامه بایستی ۸۵۰ میلیارد تومان از محل ماده ۱۰ و ۱۲ به حوزه ابریز دریاچه ارومیه تزریق می شد که تنها ۲۰۰ میلیارد تومان در ابان ماه سال جاری تخصیص یافته که مابقی نیز در ۲مرحله  دیگر تخصیص می یابد.

وی با بیان اینکه هیچ ردیف اعتباری برای دریاچه ارومیه در سال ۹۷ مشخص نشده است گفت: برای رفع کمبود منابع مالی دولت استفاده از۳ هزار میلیارد دلار فایناس خارجی را مصوب کرده که در صورت محقق شدن و تامین مالی پروژه های ستاد احیا با سرعت بیشتری پیش می روند.

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه مجموع اعتبارات تخصیصی به حوزه ابریز دریاچه ارومیه تا به امروز ۲ هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان بوده تصریح کرد: از این میزان یک هزار و ۲۴ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در پروژه آبهای مرزی ، سد سیلوه و کانی سیب هزینه شده و یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل ماده ۱۰ و ۱۲ تزریق شده است که برای تثبیت ریزگرد های در منطقه و انجام برخی زیرساختها هزینه شده است.

وی با بیان اینکه پروژه کانی سیب تا به امروز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بی وقفه در حال اجرااست یادآور شد: تاکنون ۱۷ کیلومتر از حفاری تونل انجام شده، ۳۵ کیلومتر کانال کشی شده است و ۲ دستگاه TBM در  سه شیفت کاری در حال حفاری هستند که طبق برنامه زمانبندی شده تا پایان سال ۹۸ به اتمام می رسد.

سرخوش با اشاره به اینکه پروژه های ستاد احیا متفاوت از سایر پروژه های عمرانی هستند و باید بدون وقفه پیش روند و به مرحله بهره برداری برسند تصریح کرد: چنانچه آبرسانی به دریاچه ارومیه مستمر انجام نشود شرایط دریاچه ارومیه وخیم تر می شود که تبعات ان بسیار بیشتر از حد تصور است.

وی با انتقاد از تصور اینکه ستاداحیا در انجام وظایف خود عدول کرده و تاکنون بازخوردی نداشته یادآور شد: لایروبی رودخانه ها و سردهنه ها، تامین اعتبار لازم برای اجرای طرح انتقال اب با لوله ، ابیاری قطره ای،  نصب دایک ها و ایجاد بستری برای تسفیه فاضلاب و مهارریزگردها که جز نیاز های ذاتی استان بوده توسط ستاد احیا انجام شده تا زیر ساخت های لازم برای تثبیت و احیای در یاچه فراهم شود.

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به تراز ۱۲۷۰٫۳۸ متری دریاچه ارومیه در ۲۴ بهمن و کاهش ۲۱ سانتی متری دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزود: بدلیل کاهش بارندگی ها در سال جاری و افزایش تبخیر دما حجم آب دریاچه به یک میلیارد و ۲۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

سرخوش در خصوص همکاری ژاپن در راستای احیای دریاچه ارومیه افرود: شرکت ژاپنی فاز مطالعاتی دریاچه ارومیه را انجام می دهد تا میزان اب ورودی ، خروجی و بارندگی های را تخمین و شرایط تسریع در بهبود وضعیت دریاچه از حالت بحرانی فراهم شود.

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی بااشاره به طرح پیشنهادی دانشگاه ارومیه برای فاز بندی دریاچه و رد آن از سوی ستاد مرکزی احیای دریاچه ارومیه گفت: با مطالعات انجام شده این طرح در مناطقی که بحران ریزگرد نمکی نداشته باشد امکان اجرایی شدن داشت و با وجود شرایط دریاچه با فاز بندی بخشی از ان و بی ابی بخش های دیگر بستر دریاچه، موجب بلند شدن ریزگرد نمکی در مناطق مختلف می شد و امکان مهار وجود نداشت، در صورتی که در شرایط فعلی رطوبت موجود در بستر دریاچه مانع از بلند شدن طوفان های نمکی در منطقه است.

وی در خصوص پیشنهاد صادرات مواد معدنی موجود دریاچه و استفاده از منابع مالی حاصله در حل مشکلات اعتباری پروژه های احیای دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: براساس مطالعات انجام شده مواد معدنی موجود در بستر دریاچه کم بوده و صرفه اقتصادی برای استخراج ندارد.

انتهای پیام/ ایسناگفتگو