چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۷ / ساعت ۱۳:۲۸:۲۹
  • شناسه خبر: 3190

گفت و گو با شینه حاج هاشمی، قهرمان مهابادی پاورلیفتینگ جهان

مکریان؛ “محمد امین رشه” معروف به “شینه حاج هاشمی” قهرمان بلند آوازه پاورلیفتینگ جهان و سرمربی تیم ملی کشورمان در این رشته را برعهده دارد. وی متولد فروردین ماه ۱۳۴۲،  داری ۴ فرزند و ساکن مهاباد است. وی دارای تحصیلات دیپلم است. حاج هاشمی که عضویت در اتحادیه جهانی پاورلیفتینگ و اتحادیه پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی […]

مکریان؛ “محمد امین رشه” معروف به “شینه حاج هاشمی” قهرمان بلند آوازه پاورلیفتینگ جهان و سرمربی تیم ملی کشورمان در این رشته را برعهده دارد. وی متولد فروردین ماه ۱۳۴۲،  داری ۴ فرزند و ساکن مهاباد است. وی دارای تحصیلات دیپلم است. حاج هاشمی که عضویت در اتحادیه جهانی پاورلیفتینگ و اتحادیه پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه دارد هم اکنون به عنوان نمایندگی فروش محصولات سونی و سامسونگ در این شهرستان فعالیت دارد.

نام این قهرمان ورزشی کورد زبان این روزها به واسطه کمک های مثال زدنی اش به زلزله زدگان غرب کشور در استان کرمانشاه بارها در صدر اخبار رسانه های کشور و منطقه قرار گرفته است.

برای آشنایی هرچه بیشتر با این قهرمان پهلوان صفت خبرنگار مکریان امروز گفت و گوی ویژه ای را ترتیب داده که شرح آن را در ادامه می خوانید:

“کاک شینه” چه شد که به ورزش روی آوردید؟

بنده از همان دوران جوانی علاقه شدیدی به ورزش داشتم و از سال ۶۸  با ورود به باشگاه پرورش اندام تا به امروز فعالیت های ورزشی ام به صورت منظم ادامه داشته است.

همانگونه که پیش تر گفتم اشتیاق وصف ناپذیر بنده به ورزش هر روز بر شور و شوق من برای ادامه این راه اضافه می شد و از سال ۷۰ بارها در مسابقات استانی پرس سینه رکورد زنی می کردم و مقام نخست این مسابقات را به نام خود و شهر زیبای مهاباد به ثبت می رساندم و در این حوزه حدود ۳۵ مدال طلای استانی را کسب کرده ام و در بسیاری از این رقابت ها علاوه بر مقام نخست موفق به کسب مدال اورال قهرمانی نیز شده ام. اورال قهرمانی علاوه بر شکست کلیه ی رقبا به منزله کسب رکورد بیشترین وزنه زده شده در مسابقات به وسیله قهرمان قهرمانان است.و الحمدلله این پیگیری های از مقاطع مختلف بزرگسالان، پیشکسوتان مستر یک (۴۰ تا ۴۹ سال) ، مستر دو(۵۰ تا ۵۹ سال) همچنان ادامه داشته است.

ورزش چه تاثیری در زندگی خصوصیتان داشته است؟

حدود سی سال است به صورت مداوم و حرفه ای ورزش مورد علاقه ام را ادامه داده ام و هرگز اجازه نداده ام ورزش به زندگی خانوادگی ام صدمه ای وارد کند زیرا طی این سالها شبها پس از پایان ساعت کسب و کار حدود یک ونیم ساعت و چهار روز در هفته را به ورزش در باشگاه اختصاص داده ام و در بعد از آن با روحیه ای مضاعف و با نشاط هرچه بیشتر در کنار خانواده ام بوده ام.

جا دارد در اینجا از زحمات و همکاری پسرانم تقدیر و تشکر داشته باشم، وهاب در مدت زمان حضور بنده در مسابقات چرخ مغازه را چرخانده و کمک کار بسیار خوبی برایم بوده و همچنین شاهین که خود نیز قهرمان چندین دوره مسابقات استانی و کشوری در رشته پاورلیفتینگ است و سابقه حضور در مسابقات چندجانبه بین المللی را در کارنامه دارد.

چگونه وارد ورزش حرفه ای شدید؟

در سال ۹۰ همزمان با برگزاری یک دوره مسابقه منطقه ای (غرب کشور) در شهرستان مهاباد گروهی متشکل از مربیان و سرمربی تیم ملی پاور لیفتینگ جمهوری اسلامی ایران با هدف نظارت و ارزشیابی و کشف استعدادهای این استان از طرف فدراسیون به مهاباد سفر کرده بودند.

بنده هم در این مسابقات شرکت داشتم و در فرصتهای سه گانه ای که داشتم بدون لوازم در مرحله اول وزنه ۱۴۰ کیلوگرمی و بار دوم  وزنه ۱۵۵ کیلوگرمی و در مرحله پایانی موفق به زدن وزنه ۱۷۰ کیلوگرمی شدم که عدم بهره گیری از تجهیزات و لوازم باعث اهمیت هرچه بیشتر ثبت رکوردهای بنده در این مسابقات در نظر بازرسان و گروه ارزیاب فدراسیون شده بود. در خصوص رقابت هایی که ورزشکاران این رشته از لوازم یا “سوت” استفاده می کنند باید بگویم، در رقابت های پاورلیفتینگ به منظور ثبت رکورد مطلوبتر و ارتقای سطح کیفی مسابقه٬ شرکت کنندگان مجازند از لوازم پاورلیفتینگ مانند:(بنچ يا سوت پرس سينه٬سوت اسکوات٬مچ بند٬زانوبند٬کمربند و …) در مسابقات رسمي استفاده کنند. تمامي اين تجهيزات علاوه بر نقش ساپورت و پشتيبانی از رکورد تا حدود زیادی ضريب آسيب ديدگي در حين اجرای حرکات سه گانه را کاهش مي دهند. از طرفی ورزشکاران برای به کارگيری اين لوازم ميبايست با شرايط ويژه آنها آشنائی کامل داشته باشند.

آقای “رحیم عسکری” یکی از اعضای این گروه و از طرف آقای “فرشید سلطانی” عضو هیأت رئیسه فدراسیون جهانی و رئیس فدراسیون آسیایی پاورلیفتینگ IPF و رئیس اتحادیه پاورلیفتینگ ایران بنده را به عنوان یکی از اعضای شرکت کننده در اردوی تیم ملی انتخاب کردند و خواستند تا دو روز دیگر در حاشیه مسابقاتی که در شهرستان مراغه استان آذربایجان شرقی برگزار می شد مدارک خود را به این گروه تحویل دهم. که در همان مسابقات هم به صورت افتخاری و بدون بهره گیری از تجهیزات و لوازم در یک حرکت موفق به جابجایی وزنه ۱۷۵ کیلوگرمی شدم که سبب تحیر بسیاری از شرکت کنندگان در این مسابقه خصوصاً جوانان ورزشکار شد.

از کسب عناوین قهرمانی که تا کنون به دست آورده اید بگویید؟

در سال ۹۱ بنده به اردوی تیم ملی دعوت شدم و با اولین حضور بین المللی خود در مسابقات چندجانبه پاورلیفتینگ در کشور اوکراین که با حضور ۸ کشور مدعی جهان در این رشته برگزار شده بود در در رسته مستر یک و وزن ۸۳ کیلوگرم بدون بهره گیری از تجهیزات و لوازم موفق به جابجایی وزنه ۲۰۷ کیلوگرمی شدم و علاوه بر پشت سر گذاشتن فاحش رقبا و کسب مدال طلای این مسابقات موفق به جابجایی رکورد جهانی این رشته نیز شدم و خوشبختانه تیم ملی کشورمان عنوان قهرمانی این مسابقات را به خود اختصاص داد.

در آذرماه سال ۹۲ نیزدر دومین حضور بین المللی در قالب تیم ملی پاورلیفتیگ کشورمان در مسابقات جهانی فلیپین که با حضور ۲۷ کشور برگزار شده بود شرکت کردم و در این مسابقات نیز بدون بهره گیری از تجهیزات و لوازم در رسته مستر ۲ و وزن ۹۳ کیلوگرم در حالی که ماموریت بنده زدن وزنه وزنه ۱۶۲ کیلوگرمی بود، با جابجایی وزنه ۲۱۳ کیلوگرمی علاوه بر کسب عنوان قهرمانی موفق به ارتقا رکورد ۷ کیلوگرمی جهان در این رشته و شایسته دریافت عنوان قهرمان قهرمانان جهان نیز شدم.خوشبختانه در ابن رقابت ها نیز تیم کشورمان در چهار رسته سنی عنوان قهرمانی جهان را به خود اختصاص داد.

شما هم اکنون سر مربی تیم ملی پاولیفتینگ کشورمان هستید؟

بله، ادامه حضور بین المللی بنده به عنوان سرمربی تیم ملی پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی در مسابقات المپیک ۲۰۱۵ و مسابقات جهانی ۲۰۱۶ در تاشکند کشور ازبکستان با حضور ۴۵ کشور بوده است که در هر یک از این مسابقات تیم ملی کشورمان مقام قهرمانی را به دست آورده و بنده نیز به عنوان مربی برتر مسابقات برگزیده شدم.

طی ماههای اخیر بارها اخباری در خصوص کمک های قابل توجه شما به زلزله زدگان کرمانشاهی در رسانه هاو شبکه های مختلف صدا و سیما منتشر شد. هرچند این موضوع نشان از خصلت پهلوانی شما و روحیه جوانمردی و وظیفه شناسی به عنوان یک بازاری و صد البته یک قهرمان ملی است ام لطفا در این باره برای مخاطبان مکریان امروز مقداری بیشتر توضیح بدهید.

کمک بنده به عنوان یک قهرمان ورزشی ناشی از انتظار است که در جامعه از من به عنوان یک پیشکسوت ورزشی آن دارد  می باشد. وقتی تصاویر وضعیت نابسامان هموطنان کوردزبان خود در کرمانشاه و استانهای غرب کشور را از تلویزیون و فضای مجازی مشاهده می کردم دلم به درد آمد و بعد از فرمان مقام معظم رهبری در خصوص کمک رسانی به این عزیزان حادثه دیده بیش از پیش احساس وظیفه کردم و با تمام توان و از منابع شخصی خود پای کار آمدم.

بیش از ۷۵۰ بخاری برخی هوشمند، ارزاق و پوشاک به ارزش چند ده میلیون تومان برای این عزیزان به صورت مستقیم و بخشی را از طریق هلال احمر به مناطق زلزله زده ارسال کردم و قسمتی را نیز در بین شهروندان مستضعف مناطق حاشیه شهر مهاباد توزیع نمودم. یک تندیس و یکی از مدالهایم را نیز برای کمک به زلزله زدگان عزیز به ارزش ۲۹۰ میلیون تومان به فروش رساندم.

البته علاوه بر این موضوع تعداد زیادی از همشهریان که گرفتار مشکلات مالی و … هستند روزانه به مغازه ام مراجعه می کنند که حسب وظیفه و در حد توان به آنها کمک می کنم.

ارزش ریالی این کمک ها اصلا مهم نیست اما مهم اطاعت از فرمان رهبر در کمک به همنوعان و همزبانان خود بود که انشالله توانسته باشم ذره ای از دین خود به عنوان یک ورزشکار را ادا کرده باشم.

پیشنهادتان برای جوانان و علاقه مندان به ورزش حرفه ای خصوصاً مشتاقان رشته پاورلیفتینگ چیست؟

از همان ابتدای کار با برنامه وارد عرصه ورزش شوند متاسفانه گاهاً شاهد هستیم که بی برنامگی در بین جوانان سبب انحراف آنها از مسیر اصلی ورزش که همان ایجاد شور و نشاط در زندگی است می شود.

ورزش باید سبب تقویت روحیه جوانمردی و تواضع شود، خصوصاً در ورزش پرورش اندام که فیزیک بدن انسان تغییر می کند. البته ناگفته نماند این ورزش علی رغم زحمات و مشکلات مضاعفی که در پی دارد آینده ی درآمدی خوبی ندارد و حتما در کنار ورزش به فکر کسب رزق و روزی حلال هم باشند.

جوانان فراموش نکنند در فرهنگ ایرانی اسلامی ما، مردم از قهرمانانشان انتظار دارند نیرو توان خود را در راه خدا و کمک به همنوعانشان صرف کنند که این به خودی خود باید به عنوان یک ارزش سرلوحه کار ورزشکاران و علاقمندان جوان قرار گیرد.

در پایان با تبریک سال نو و آرزوی روزهای بسیار خوب برای هموطنان عزیز و همشهریان گرانقدرم از جناب آقایان قرنی مصطفی پور ریاست محترم اداره ورزش و جوانان مهاباد، ایوب حسن زاده ریاست هیات بدن سازی این شهرستان و برادر خوبم آقای عبدلله شاه زمانی مدیر باشگاه پرورش اندام مهاباد جوان برای همه ی همکاری های و پشتیبانی هایشان از بنده در طول این دوران نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

این قهرمان مهابادی در اقدامی خیر خواهانه این تندیس را به ارزش ۲۹۰ میلیون تومان به حراج گذاشت و به زلزله زدگان کرمانشاهی تقدیم کرد

جمعی از قهرمانان با فرشید سلطانی رئیس کنفدراسون آسیا وشینه حاجی هاشمی قهرمان مسابقات مانیل فلیپین

اقایان مجتبی ملکی، جواد مافی، مجید دهقان در مسابقات مانیل فلیپین و قهرمان قهرمانان این مسابقات شینه حاجی هاشمی پهلوان مهابادی که بارها در این مسابقات پرچم پر افتخار ایران اسلامی را به اهتزاز در آورد

رکورد اول قهرمانی مسابقات مانیل فلیپین که شینه حاجی هاشمی توانست مدال طلا اورال قهرمان قهرمانان انتخاب جهانی را از ان خود سازد

شینه حاجی هاشمی قهرمان چندین دوره اسیایی وجهانی در اکراین وفلیپین وازبکستان وبازیهای المپیک تمام مدال وجام زرین مسابقات را به زلزه زدگان کرمانشاه اهداه کردگفتگو