جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۸ فروردین ۱۳۹۷ / ساعت ۰۳:۵۱:۱۳
  • شناسه خبر: 3200

خون در قبال قدرت و منفعت!!

مکریان؛  رجب طیب اردوغان مدتی است در  خاورمیانه در حال قلدری است.  سی دی ماه  سال ۹۶ یعنی دو ماه قبل  ، عملیات شاخه زیتون در سوریه را به قصد مقابله با تروریست های  پ ک ک و  به بهانه جلوگیری از  تشکیل ارتش سی هزار نفری کردی – آمریکایی  در  شمال سوریه آغاز کرد […]

مکریان؛  رجب طیب اردوغان مدتی است در  خاورمیانه در حال قلدری است.

 سی دی ماه  سال ۹۶ یعنی دو ماه قبل  ، عملیات شاخه زیتون در سوریه را به قصد مقابله با تروریست های  پ ک ک و  به بهانه جلوگیری از  تشکیل ارتش سی هزار نفری کردی – آمریکایی  در  شمال سوریه آغاز کرد . با گذشت دو ماه از این عملیات قریب به دو هزار نفر کشته شده اند  و اردوغان در فکر  تهاجم  دیگری به منبج نیز هست.
 البته  اردوغان تنها  به سوریه بسنده نکرده  و امروز  جنگنده های او درعملیات موسوم به « شاخه زیتون ۲ » ، خاک عراق و روستاهای   شهرستان سوران اربیل را هدف بمباران خود  قرار داده اند و در فکر تهاجم  به  منطقه سنجار (استان نینوا در شمال غرب عراق  نیز هستند .
هر چند ما پ ک ک  را گروهی تروریستی و شریک شرور  آمریکا  در منطقه میدانیم اما لشکر کشی  و کشت و کشتار بی پروای  اردوغان در منطقه را هم محکوم میکنیم چرا که  منطقه خاورمیانه دیگر  تاب تحمل یک قلدر دیگر را ندارد.
 ( جای شرمساری برای نهادهای  رسمی و حقوق بشری و سازمانها و مراکزقدرت جهانی  همچنان باقی است که  در قبال یکه تازی های اردوغان و تجاوز رسمی او به خاک کشورهای همسایه ، تنها  به صدور بیانیه ای اکتفا میکنند.)
به  نظر میرسد اقدامات اردوغان بیشتر وجهه  شخصی  و داخلی  دارد.
 سال آینده در ترکیه انتخابات ریاست جمهوری  بر اساس قانون جدید برگزار میشود و   برای اولین بار خواهد بود که  مسئولیت کشور مستقیما بر عهده رئیس جمهور خواهد بود . لذا اردوغان می بایست حرفی برای گفتن در کارزار انتخاباتی داشته باشد و حداقل بتواند مقابله با پ ک ک را به عنوان یک از دستاوردهای خارجی خود به مردم معرفی کند. علاوه بر اینکه او میبایست به مردم بگوید که توانسته قسمتی از ابهت امپراطوری عثمانی  را ،  با  فتوحات خارجی خود  ، به ترکیه بازگرداند .
  از طرفی او نباید اجازه دهد تا کردها در سوریه متحد  شوند چون این مسئله مستقیما با امنیت ملی ترکیه و کردهای این کشور نیز ربط پیدا میکند. اگر کردها در سوریه متحد شوند  ممکن است در کردهای ترکیه نیز تفکر گریز از مرکز شدیدتر و عملیاتی تر شود و کنترل این مسئله برای دولت مرکزی ترکیه بسیار سخت تر خواهد بود .
انتهای پیام/ ی


گفتگو