جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ / ساعت ۰۶:۴۱:۱۷
  • شناسه خبر: 3204

طرحی اروپایی برای برجام موشکی در سال ۹۷

مکریان؛ با ادامه پافشاری هدفمند آمریکا و شرکای اروپایی اش بر سر موضوع تجهیزات دفاعی ایران از جمله قدرت موشکی کشورمان و علی رغم بی نتیجه ماندن برجام هسته ای و پایمال شدن هر روزه حقوق حقه ملت ایران مندرج در این عهدنامه  بیش از هر زمان دیگری برخی غربگرایان داخلی بر طبل برجام موشکی می […]

مکریان؛ با ادامه پافشاری هدفمند آمریکا و شرکای اروپایی اش بر سر موضوع تجهیزات دفاعی ایران از جمله قدرت موشکی کشورمان و علی رغم بی نتیجه ماندن برجام هسته ای و پایمال شدن هر روزه حقوق حقه ملت ایران مندرج در این عهدنامه  بیش از هر زمان دیگری برخی غربگرایان داخلی بر طبل برجام موشکی می کوبند و خواهان ایجاد کانالی برای برای مذاکره بر سر توان دفاعی کشور هستند.

از واقعیت های تلخ در بحث برجام این است که به گمان غربی ها :
۱-ماهیت کارکردی تحریم ها ایران را وادار به مذاکره کرد
۲-غرب در برجام به آنچه که تا کنون ناتوان از رسیدن به آن بود ، دست یافته
۳- اگر طرف ایرانی اینچنین مشتاق تمجید از برجام است ، پس میتوان هنوز برجام را اصلاح و ترازوی منفعت خود را نیز سنگین تر کرد.

این سه گزاره باعث شده اروپایی های به وکالت و نیابت از آمریکا و به بازیگری فرانسه تلاش کنند تا اتمام خرداد ماه سال آینده ، سه پیشنهاد را برای اصلاح برجام و دست اندازی در سیستم موشکی به ایران ارائه دهند.
۱-حذف سقف های زمانی مندرج در برجام در مورد زمان هشت ساله تحقیق بر روی ماشین های سانتریفیوژ ( عموما از جنس آی آر ۸ ) و زمان ده ساله برای اتمام رسمی قطعنامه های شورای امنیت بر علیه ایران و زمان سیزده ساله برای محدودیت ایران در غنی سازی اورانیوم و تبدیل آن به مکانیسم مادام العمر .

۲-وادارکردن ایران به پذیرش و قبول انجام بازرسی های همه وقت و همه جانبه از سایت ها و مراکز نظامی

۳-پیشنهاد به ایران جهت محدود کردن نوع و سیستم هدایت و کنترل موشک های ایران

درواقع به زبان ساده بگویم که فرانسوی ها در تلاشند به ایران بگویند : این ما هستیم که با حمایت از برجام ، آمریکا را وادار کرده ایم که در برجام بماند و اگر شما هم میخواهید که برجام پا بر جا بماند پس این شما و این پیشنهاد های ما.

بازی فرانسوی ها این بار دقیقا بر روی ذوق زدگی دولتی ها از برجام مهندسی شده است.

انتهای پیام/ یگفتگو