جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ / ساعت ۲۳:۵۴:۰۱
  • شناسه خبر: 3246

تحلیلی بر بازاری داغ در المان ملاجامی

مکریان؛ وقتی از کنار میدان ملاجامی رد شویم طوری می نماید که این پارک سالمندان است یا محل تجمع افرادی است که وقتهای سرگرمی و تفریح خود را انجا می گذرانند اگر غریبه ای رد شود شاید فکر کند میدان کارگران است هر کس برداشتی از این المان تاریخی شهر دارند اما وقتی بیشتر وارد […]

مکریان؛ وقتی از کنار میدان ملاجامی رد شویم طوری می نماید که این پارک سالمندان است یا محل تجمع افرادی است که وقتهای سرگرمی و تفریح خود را انجا می گذرانند اگر غریبه ای رد شود شاید فکر کند میدان کارگران است هر کس برداشتی از این المان تاریخی شهر دارند اما وقتی بیشتر وارد این شلوغی شویم بازاری پر رونق را در سینه خود دارد که می تواند شروع کسب وکارهای برای جوانان این دیار باشد.

میدان ملاجامی که همانند سند شناسنامه ای برای مهاباد خود نمایی می کند به دلیل المان میدان محل تجمع بازاریانی است که روزانه به ارتزاق می پردازند محصولات قیمتی که بعضا قیمت ان به چند ده میلیون هم می رسدافرادی کا بدون هیچ هویت حقوقی مشغول خرید و فروش هستند.

شروع شهر شدن شهرهای ایران اکثرا مکاره ای و حول یک بازار یا جاده ای تشکیل گریده است و بوده با یک بازار کوچک شهری اباد یا کسب وکاری بزرگ ایجاد و به دیگر مناطق هم انتقال پیدا کرده است.
این مهم فقط شامل ایران نیست مثلا سابقه ایجاد بازارهای بورس هم حول خانه واندر بورس در بلژیک بودو به کل دنیا تسری یافت و جایگاه مناسبی را پیدا کرد.

بازار وسایل قیمتی و انتیک در مهاباد در این بخش شهر قرار دارد که خرید و فروش وسایل الکترونیکی استوک و بازی های بومی محلی چاشنی این محل است و نیاز است سازماندهی صورت گیردو فرصتی که در ان نهفته است را به نفع توسعه این جور بازارها به کار بگیریم.

سنگ های زینتی که مورد خرید فروش قرار می گیرد می تواند در این شهر و توسط این مردمان تولید و تراشیده شود و محصولات دیگر هم را وارد این بازارپرطرفدارو صمیمانه نمود.

نمونه این کار در شهر بوکان قرار گرفته است در این محل افرادی که مشغول به خرید و فروش محصولات قدیمی هستند در پاساژی تجمیع محلی برای کسب وکار مردم شده است تعداد ۷۵ میز طراحی سلف سرویس برای چای و ناهار از دیگر مواردی است که تعبیه گردیده است هر میز ماهیانه پنجاه هزار تومان اجاره داده شده است .
این بازار قطعا شروع کننده بازاری بزرگ و مقیاس پذیر است و در اینده شروع کننده صنایعی در این زمینه خواهد بودو از طرفی به دلیل سنتی بودند محلی برای گشت وگذار گردشگران در اینده باشد.

در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که صنعت ان بیشتر از بازارش گشترش یافته باشد حتما برای توسعه باید بازار را توسعه داد و همان بازار سرمایه گذاران محلی را به تولید وادار خواهد نمود
لذا امید می رود مسولین شهرداری و مسولین امر برای ایجاد بازار انتیک در مهاباد تدابیر لازم را اتخاذ نمایند وهمانند بازار استوک مهاباد که در ایران برند است تبدیل به برند شود.

قطعا هویت دار شدن فروشندگان و داشتن تشکیلات ومحلی دست افراد سود جویی که این محل را به فروش وسایل سرقتی تبدیل نمودند و اسیبهای را به خود جذب نموده است را ساماندهی و به چهره شهر رنگ و لعابی خواهد داد.

یوسف نادری فوق لیسانس مدیریت

انتهای پیام/یگفتگو