دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ / ساعت ۱۱:۰۵:۰۰
  • شناسه خبر: 3294

حمله نظامی ائتلاف آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه

شام‌گاه جمعه به وقت واشنگتن، بامداد به وقت دمشق، دونالد ترامپ در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و اعلام کرد حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، “به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه” مرتبط هستند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطقش گفت هدف از این حمله “ایجاد […]

شام‌گاه جمعه به وقت واشنگتن، بامداد به وقت دمشق، دونالد ترامپ در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و اعلام کرد حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، “به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه” مرتبط هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطقش گفت هدف از این حمله “ایجاد یک مانع بازدارنده علیه تولید، گسترش و استفاده از تسلیحات شیمیایی است“.

بعد از نطق رئیس‌جمهور آمریکا، رهبران بریتانیا و فرانسه هم اعلام کردند که به نیروهای نظامی‌شان در این باره دستور حمله داده‌اند.

صدای انفجارهای متعددی در دمشق شنیده شده و از شرق پایتخت سوریه دود به آسمان بلند شده است.

شبکه تلويزيونی الاخباريه سوريه به نقل از خبرنگار خود، از انهدام ۱۳ موشک توسط پدافند هوايي در منطقه الکسوه دمشق خبر داد.

تائبد حمله به سوریه از سوی لندن و پاریس

دقایقی بعد از نطق دونالد ترامپ، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم اعلام کرد که به نیروهای نظامی این کشور دستور حمله داده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم اعلام کرده که به نیروهای این کشور دستور حمله داده است.

نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است “هیچ راه عملی دیگری به جز حمله نظامی وجود نداشت“.

با این حال او تاکید کرده که هدف از این حمله‌ها “دخالت در جنگ داخلی سوریه و تغییر رژیم نیست.”

اعلام حمله محدود به سوریه

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، ساعتی بعد از نطق ترامپ گفت این دور از حمله هوایی به سوریه تمام شده است و مدعی شد که اگر باز هم حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، آمریکا باز حمله خواهد کرد.

قبل‌تر دونالد ترامپ در نطقش گفت این حملات تا وقتی که حکومت سوریه را از حملات شیمیایی باز دارد، ادامه پیدا می‌کند.

پنتاگون می‌گوید قبل از این حمله‌های هوایی آمریکا و فرانسه و بریتانیا به سوریه، هیچ هماهنگی‌ای با روسیه نشده و به جز هماهنگی‌های همیشگی برای پرهیز از درگیری در آسمان سوریه، از پیش به آنها اطلاعی نداده‌اند.

به چه مناطقی از سوریه حمله شده است؟

رسانه ها گزارش می دهند صدای انفجار در حمص نیز شنیده شده است، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد جنگنده‌های این کشور اقدام به شلیک موشک‌هایی به مراکز نظامی نزدیک حمص کرده‌اند.

گزارش های اولیه حاکی است أهداف مشخص نیست اما گفته می شود مرکز حملات بیشتر دمشق و پیامی برای بشار اسد است. در همین حال تلویزیون سوریه حمله به مرکز پژوهشهای علمی در منطقه برزه را تایید کرد.

از سوی دیگر تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که از شلیک پدافند هوایی سوریه خبر می دهند.

این در حالی است که  آمریکا آماری از تعداد موشک های پرتابی نمی دهد. به نظر می رسد ترس از معدوم شدن برخی از آنها با سیستم پدافند هوایی سوریه و روسیه علت آن است.

ارتش سوریه اعلام کرده است سیزده فروند موشک دشمن در منطقه کسوه در ۳۰ کیلومتری جنوب دمشق منهدم شده است.

منابع محلی می‌گویند که یک پایگاه اصلی حزب‌الله لبنان در القُصیر در نزدیکی مرز سوریه و لبنان نیز هدف حملات موشکی ائتلاف امریکا-انگلستان-فرانسه قرار گرفته است.

در همین حال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سخنانی ادعا کرد مراکزی که هدف گرفته، مرتبط با توانمندی تسلیحات شیمیایی دولت سوریه بوده اند. وی افزود: ما مراکزی را انتخاب کردیم که خطرات تلفات نظامی عملیات را کاهش دهد. اولین هدف، یک مرکز تحقیقات علمی بود که در دمشق بزرگ واقع شده بود.

دانفورد در تشریح اهداف مورد حمله در سوریه گفت: اولین هدف، یک مرکز تحقیقات علمی بود که در دمشق بزرگ واقع شده است. دومین مرکز، انبار تسلیحات شیمیایی در غرب حمص بود و سومین هدف که در مجاورت هدف دوم واقع شده بود مرکزی شامل انبار تسلیحات شیمیایی و یک مقر فرماندهی مهم بود.

شبکه العالم نیز گزارش داد، تاسیسات نظامی «جبل قاسیون» در حومه دمشق که پایگاه «گارد جمهوری» و «لشکر چهارم زرهی ارتش سوریه» است نیز هدف حملات نیروهای ائتلاف امریکا-انگلیس-فرانسه قرار گرفته است.

بر این اساس مرکز تحقیقاتی جمرایا وابسته به «مرکز تحقیقات و مطالعات علمی سوریه» (SSRC) دیگر هدف حملات اولیه ائتلاف امریکا-انگلستان-فرانسه به سوریه بوده. این مرکز در  ریف دمشق واقع شده، در ماه دسامبر (آذر) نیز هدف حملات موشکی اسراییل قرار گرفته بود

سی ان.ان در گزارشی اعلام کرد، مواضعی که تاکنون مورد حمله ائتلاف امریکا-انگلستان-فرانسه در سوریه قرار گرفته‌اند شامل اماکن ذیل می‌باشند:

لشکر ۱۰۵ گارد جمهوری

پایگاه هوایی المزه

فرودگاه نظامی الضمیر

کارگاه تحقیقات تسلیحات در برزه

مرکز تحقیقاتی جمرایا رحیبه در قلمون شرقی دمشق

پایگاه نظامی الکسوه در ریف دمشق

فرودگاه نظامی خلخاله در استان سویده

سوریه: حملات به اهداف خود نرسید

بنا بر اعلام دولت سوریه حمله موشکی و هوایی بامداد روزشنبه آمریکا، انگلیس و فرانسه به اهداف خود نرسیده و نباید در مورد آن بزرگنمایی کرد.

بنابر اعلام مسئولان سوری، بسیاری از موشک‌های شلیک شده از سوی کشتی‌های نظامی و جنگنده‌های متجاوزان، توسط سامانه پدافند هوایی سوریه هدف قرار گرفته و نابود شده است.

دولت سوریه با این حال اعلام کرد که برخی مراکز تحقیقاتی و پایگاه‌های نظامی این کشور هدف حملات موشکی متجاوزان قرار گرفته است.

واکنش روسیه به حمله آمریکا

در نخستین واکنش‌ها در روسیه به حمله نظامی آمریکا علیه سوریه، ولادیمر پوتین به این حملات واکنش نشان داده است.

برخی خبرگزاری‌های از قول ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته‌اند که روسیه این دهن کجی آمریکا ومتحدانش را همین امروز پاسخ خواهد داد.

این اظهارات هنوز از سوی مقامات رسمی در مسکو تائید نشده است.

همچنین منابع نظامی و دیپلماتیک روسیه خروج ناوهای جنگی این کشوراز پایگاه های خود در بندر طرطوس به دلیل ترس از حمله احتمالی آمریکا به سوریه را تکذیب کردند.

از سوی دیگر در واکنش به حمله اخیر به سوریه، سفیر روسیه در آمریکا نیز اعلام کرده است که آمریکا در حال اجرای یک سناریوی از پیش‌ طراحی‌ شده است.

سفیر روسیه همچنین با هشدار به این که چنین اقداماتی بدون تبعات نخواهند بود، افزوده است: مسئولیت پیام‌های حمله نظامی به عهده واشنگتن، لندن و پاریس خواهد بود.

سفیر روسیه تاکید کرد، آنچه رخ داده اهانتی به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است که غیرقابل قبول و رد شده است و آمریکا حق سرزنش کشورهای دیگر را ندارد.

همچنین وزارت دفاع روسیه در پی حمله هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، هیچ یک از موشک‌های هدایت‌شونده‌ای که آمریکا و همپیمانانش به سوی اراضی سوریه شلیک کردند، وارد محدوده فعالیت سامانه‌های دفاع هوایی روسیه که از دو پایگاه حمیمیم و طرطوس حمایت می‌کنند، نشدند.

از سوی دیگر خبرگزاری‌ها از تماس تلفنی پوتین با نخست وزیر رژیم صهیونیستی همزمان با تجاوز آمریکایی‌ها به دمشق خبر می‌دهند. گفته شده پوتین در تماسی تلفنی با نتانیاهو از وی خواست تا هیچ کاری که منجر به بی‌ثباتی سوریه شود، انجام ندهد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در جریان این تماس تلفنی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که اسرائیل احتمالا کمپینی را برای جلوگیری از تثبیت قدرت نظامی ایران در سوریه به راه می‌اندازد.

وزارت خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای به تجاوز آمریکا به سوریه واکنش نشان داد. در این بیانیه گفته شده است که بمباران دمشق به منزله هدف قرار دادن پایتختی با حاکمیت مستقل است که سال‌هاست با تروریسم می‌جنگد.

در این بیانیه، زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در تمسخر رهبران آمریکا که خود را افرادی استثنایی می‌دانند نوشت، باید واقع استثنایی بود چراکه این حملات در لحظه‌ای دمشق را هدف گرفت که سوریه به سمت آینده‌ای مسالمت‌آمیز حرکت می‌کرد. بهار عربی در ابتدا ملت سوریه را آزمایش کرد، بعد از آن داعش و الان موشک‌های هوشمند آمریکا. این حمله در این لحظه که سوریه مقابل آن قرار داشت غیرمنصفانه بود.

زاخارووا همچنین به انتقاد از رسانه‌های آمریکایی و اروپایی پرداخت و گفت: حمله آمریکا به سوریه، برمبنای اطلاعات، عکس‌ها و ویدئوهایی صورت گرفته که با منابع نامشخص در فضای مجازی منتشر شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با یادآوری حمله نظامی آمریکا به عراق، افزود: کاخ سفید ۱۵ سال پیش از حربه وزیر امور خارجه و نمایش یک بطری استفاده کرد و اکنون از رسانه‌ها بهره گرفت.

اشاره زاخارووا به سخنرانی «کالین پاول» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در ۲۰۰۳ است که در دفاع از ادعای وجود برنامه های تسلیحاتی ممنوعه در عراق (رژیم صدام حسین) یک بطری حاوی پودر سفید را در شورای امنیت سازمان ملل به نمایش گذاشته بود.

اختلاف در کاخ سفید در مورد دامنه حمله به سوریه

با وجود اعلام حمله نظامی به سوریه از سوی دونالد ترامپ، اما ساعاتی بعد جیمز ماتیس، وزیردفاع ترامپ اعلام کرد که این حمله بصورت محدود صورت گرفته است.

پیش از این نیز گزارش‌هایی از اختلاف نظر در کاخ سفید بر سر دامنه و چگونگی حمله آمریکا به سوریه منتشر شده بود.

گفته شده است که وزارت دفاع آمریکا و شخص وزیر دفاع نسبت به نتایج غیرقابل پیش بینی و امکان آغاز جنگ بزرگتر در سوریه در صوررت حمله تمام عیار آمریکا هشدار داده است اما در مقابل دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی او، جان بولتون بر انجام حمله‌ای فراگیر و طولانی مدت در سوریه تاکید دارند.

با وجود آن که وزیر دفاع آمریکا، حمله صورت گرفته به سوریه را پایان یافته و مقطعی عنوان کرده است، اما رسانه‌های غربی از جمله سی‌ان‌ان به نقل از مسئولان غربی گفته‌اند که حملات امروز بخش اول اقدام نظامی آمریکا و متحدانش به شمار می‌رود و حملات بیشتر نیز برنامه‌ریزی شده است.

این شرایط نشان می‌دهد با وجود آغاز حمله به سوریه اما اختلاف نظرها در کاخ سفید بر سر دامنه و میزان این حملات ادامه دارد و هنوز مشخص نیست اظهارات پنتاگون در مورد پایان حملات قابل تائید خواهد بود یا خیر؟

انتهای پیام/ یگفتگو