جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ساعت ۱۳:۴۷:۱۷
  • شناسه خبر: 3375

خسارت ۱۳۰ میلیارد تومانی سرما به کشاورزان مهابادی

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد از خسارت ۱۳۰ میلیارد تومانی سرمای فرودین ماه ۹۷ به محصولات باغی و زراعی در این شهرستان خبر داد. مکریان؛ مدیر جهاد کشاورزی مهاباد در گفت و گو با مکریان از خسارت ۱۳۰ میلیارد تومانی سرمای فروردین ماه ۹۷ به باغات و مزارع این شهرستان خبر داد. کلیجی در این باره […]

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد از خسارت ۱۳۰ میلیارد تومانی سرمای فرودین ماه ۹۷ به محصولات باغی و زراعی در این شهرستان خبر داد.

مکریان؛ مدیر جهاد کشاورزی مهاباد در گفت و گو با مکریان از خسارت ۱۳۰ میلیارد تومانی سرمای فروردین ماه ۹۷ به باغات و مزارع این شهرستان خبر داد.

کلیجی در این باره افزود: سرمای فروردین ماه امسال به بیش از ۸۲۸۰ هکتار از باغات این شهرستان خسارت زده و بر اساس بررسی های صورت گرفته حدود ۸۵ هزار تن از محصولات باغی مهاباد از بین رفته اند.

وی با اشاره به خسارت ۱۲۵ میلیارد تومانی سرما به محصولات باغی در این شهرستان افزود: محصولاتی نظیر گردو، زرد آلو و آلوگوجه با ۹۰ درصد، هلو و شلیل با ۸۵ درصد، گیلاس و آلبالو با ۵۰ درصد و باغات سیب نیز با ۷۰ درصد بر اثر سرمازدگی دچار خسارت شده اند که بر همین اساس بیش از ۶۵ درصد از محصولات باغی این شهرستان از بین رفته اند.

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد افزود: خسارت سرما زدگی تنها در بخش محصولات باغی نبوده و سرما حدود ۴ میلیارد تومان در بخش زراعی نیز به کشاورزان مهابادی خسارت وارد کرده است.

وی گفت: ۱۶ هزار تن از محصولات زراعی نظیر چغندر قند، کلزا و پیاز در مساحتی ۱۰۰۰ هکتاری دچار سرما زدگی شده اند.

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه متاسفانه تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد از باغداران شهرستان محصولات خود را بیمه کرده اند،  دلیل بی اشتیاقی باغ داران به بیمه محصولات کشاورزی را عدم پایبندی صندوق بیمه به تعهدات خود دانست و گفت: ارزیابی خسارات وارد شده به باغ های مهاباد همچنان ادامه دارد.

مهاباد با تولید بیش از ۱۵۰ هزار تن محصولات باغی یکی از قطب های تولید میوه های هسته دار استان آذربایجان غربی محسوب می شود.

انتهای پیام/ خ تگفتگو