جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج شنبه, ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ساعت ۱۲:۵۵:۰۵
  • شناسه خبر: 3389

زخم مطالبات پرداخت نشده کارگران کشت و صنعت مهاباد سر باز کرد

در آستانه روز جهانی کارگر تعدادی از کارگران مجموعه کشت و صنعت مهاباد با هدف در یافت مطالبات مزدی خود مقابل دفتر کار یکی از مدیران جدید این مجموعه تجمع کردند. مکریان؛ مجتمع کشت و صنعت مهاباد یکی از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی قبل از انقلاب است و در ۳دهه اخیر تمامی تولیدات این مجتمع […]

در آستانه روز جهانی کارگر تعدادی از کارگران مجموعه کشت و صنعت مهاباد با هدف در یافت مطالبات مزدی خود مقابل دفتر کار یکی از مدیران جدید این مجموعه تجمع کردند.

مکریان؛ مجتمع کشت و صنعت مهاباد یکی از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی قبل از انقلاب است و در ۳دهه اخیر تمامی تولیدات این مجتمع از کیفیت لازم برخوردار بودند، کشت و صنعت مهاباد مجموعه ایست متشکل از چهار شرکت “مجتمع کشت و صنعت مهاباد”، “مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد”، “مجتمع هما مرغ مهاباد” و “مجتمع سردخانه زمزم مهاباد” این پروژه در فرایند زیرساخت سازی اقتصادی غرب کشور که در دهه ٤٠ شمسی فرایند آن بیشتر از پانزده سال بطول انجامید،بصورت ناتمام ساخته شد که وظیفه تامین محصولات فراوری شده کشاورزی و دامداری منطقه غرب کشور را برعهده داشت و حتی صادرات به کشورهای هم جوار نیز در ادامه توسعه فعالیت آن پیش بینی شده بود.

اما واگذاری این مجتمع به بخش خصوصی مشکلات زیادی را به وجود آورده است. به گفته کارکنان مجتمع کشت و صنعت مهاباد از سال ۸۶  که مالکیت آن به بخش خصوصی واگذار شد، مشکلات این مجتمع به تدریج شروع شده و بارها حقوق و حق بیمه کارکنان و  مطالبات مرغداران نیز به تعویق افتاد.

تعدادی از واحدهای کشت و صنعت مهاباد در نهایت در آذرماه سال ۹۵ بنا بر نظر محاکم با برگزاری مزایده به یکی از طلبکاران عمده این شرکت واگذار شد که وی نیز بخشهای از این مجتمع را به یکی از کارآفرینان منطقه به فروش رساند.

این فرد که از اقارب نماینده این شهرستان محسوب می شود با شرایط ویژه و تقسیط مطالبات مربوط به دارایی و برخی از کارگران طلبکار توانست واحد هما مرغ را به دست بگیرد پس از حدود ۲ سال و علی رغم وعده های فراوان مطالبات این بخش از کارگران را پرداخت ننموده و طی روزهای گذشته تعدادی از این افراد که مدتی است از کار هم بیکار شده اند به همراه تعدادی از اعضای خانواده هایشان با تجمع در مقابل دفتر شرکت های مربوط به مدیر جدید این مجموعه خواهان دریافت مطالبات مزدی و حقوق معوقه خود شده اند.

بخش دیگری از کارگران این مجتمع اقماری نیز که مدتهاست در ازای مطالباتشان یکی از واحدهای کشت و صنعت را به نفع خود مصادره نموده اند به دلیل مشکلات قانونی و بدهی های مالیاتی مدیران سابق تا کنون قادر به فروش این ملک و دست یابی به حقوق خود نبوده اند.

حال به نظر می رسد کارگران مجموعه کشت و صنعت مهاباد که قرار بود به قطب تولید و صنعت و اشتغالزایی در منطقه بدل شود در آستانه روز جهانی کارگر فرصت را مغتنم شمرده اند و با این حرکت خود خواهان دریافت مطالبات و توجه بیش از پیش مسئولان استانی و شهرستانی به زخم کهنه طلبکاری شان هستند به امید آنکه مسئولان ذی ربط در لابلای ژست ها و سخنرانی های کارگر دوستانه خود در این روزها گریزی هم به مشکلات این مجموعه بزنند.

انتهای پیام/ خ تگفتگو