چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ / ساعت ۰۱:۰۴:۱۰
  • شناسه خبر: 3651

ویژه های بی خاصیت!

مکریان؛ موقعیت سوق الجیشی بوکان و مهاباد در جنوب استان آذربایجان غربی و قرار گیری این شهرها در کریدور غرب کشور و مسیر صادرات به شمال عراق  دسترسی به خط راه آهن سراسری، وجود گمرک و جاذبه های طبیعی و تاریخی شرایط ویژه ای را در این شهرها علی الخصوص مهاباد رقم زده است. در […]

مکریان؛ موقعیت سوق الجیشی بوکان و مهاباد در جنوب استان آذربایجان غربی و قرار گیری این شهرها در کریدور غرب کشور و مسیر صادرات به شمال عراق  دسترسی به خط راه آهن سراسری، وجود گمرک و جاذبه های طبیعی و تاریخی شرایط ویژه ای را در این شهرها علی الخصوص مهاباد رقم زده است.

در سال ۸۶ دولت وقت با هدف ایجاد عدالت اداری و .. طرح فرمانداری های ویژه را در دستور کار قرار داد که در اولین گام و در مرداد ماه همان سال فرمانداری ویژه مهاباد تشکیل شد و تعویض تابلو فرمانداری این شهر و اضافه کردن عبارت فرمانداری ویژه بر روی آن موجب مسرت شهروندان مهابادی شد. فرمانداری ویژه بوکان نیز علی رغم ادعای نماینده این شهر در بی خاصیت بودن این طرح و کارنامه ضعیف آن، در اردیبهشت ماه ۹۱ به تصویب رسید که تا به امروز بوکانی های از نعمت آن “تابلوی ویژه” هم بی نصیب مانده اند.

همگان به این مهم اذعان دارند که اضافه کردن عبارت ویژه به نام فرمانداری شهرها هیچ دردی از مشکلات عدیده شهرستانی های بدور از امکانات پایتخت و مراکز استانها دوا نکرده است.

طی ماههای گذشته اخباری در خصوص ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در اغلب شهرهالی استان آذربایجان غربی خصوصا شهرهای بوکان و مهاباد از سوی نمایندگان این شهرها در مجلس شورای اسلامی با آب و تاب فراوانی رسانه ای شده که شاید دستاویز مناسبی باشد برای اقناع مردم حوزه های انتخابیه شان در خصوص خالی نبودن عریضه  کارنامه حدود ۳ سال از نمایندگی شان، این خبرها که همچون پیروزی عظیم و دستاورد آنچنانی از سوی این افراد در بوق و کرنا شده بود، طی روزهای اخیر با انتشار خبر تصویب لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری – صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری – صنعتی و موافقت مشروط با ایجاد  ۸۶ منطقه ویژه اقتصادی با ۱۴۱ رای موافق، ۷۵ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به اوج خود رسید.

استان آذربایجان غربی که پیش از این از نعمت یک منطقه آزاد در ماکو و منطقه ویژه اقتصادی در سلماس برخوردار بود با تصمیم نمایندگان مجلس بیش از نیمی از شهرهایش به منطقه آزاد و ویژه اقتصادی تبدیل شدند!. بر اساس تصمیم نمایندگان محترم مجلس با اصلاح محدوده منطقه آزاد ماکو موافقت و شهرهای ارومیه و سرو به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شدند و شهرهای خوی، چایپاره، بوکان، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، تکاب، نقده، ارومیه، اشنویه، میاندوآب، چالدران به صورت مشروط از امکان تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی برخوردار شدند.

طی این مصوبه مجلس اجازه داد تا ایجاد مناطق ویژه جدید صرفا در صورت تامین شروط مهمی از جمله وجود سرمایه‌گذار و سازمان اداره کننده غیردولتی مورد تایید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و صدور مجوز شورای برنامه ریزی استان مربوطه و تایید تعهد سرمایه‌گذار برای تامین زیرساخت‌های اساسی مانند آب و برق و گاز و موافقت قطعی سازمان حفاظت محیط زیست در مناطقی از استانهای مختلف کشور ممکن شود، بنابراین  و بر اساس اظهار نظر های صورت گرفته تصویب این لایحه هیچ بار و تعهد مالی برای دولت به وجود نخواهد آورد.

از آنجایی که بر اساس آمار موجود استان آذربایجان غربی و خصوصاً شهرهای جنوبی این استان در شاخص ها و سرانه های مختلف توسعه ای اعم از اقتصادی و صنعتی و … در مراتب نازل کشوری هستند،  گمان می رود ایجاد فله ای مناطق ویژه اقتصادی آنهم مشروط به شرایط صدرالذکر در شرایطی که هیچ بار مالی برای دولت ندارد عملا به منزله شانه خالی کردن دولت محترم از توجه ویژه به استان زرخیز اما کم برخوردار آذربایجان غربی باشد.

آسیب شناسی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی علی الخصوص در استان آذربایجان غربی نشان می دهد متاسفانه این مناطق کمتر به اهداف تعیین شده نائل آمده اند وجود معافیت‌های متعدد و متنوع، در کنار خلاهای قانونی و عدم نظارت و اجرای درست قوانین، موجب شده‌است این مناطق بیش از آنکه در تحقق اهداف تعیین شده موفق ظاهر شوند، موجبات سوءاستفاده افرادی را فراهم نمایند که اهدافی چون فرار از مالیات و قاچاق کالا را، بدون تلاش برای ایجاد شغل و سرمایه‌گذاری مناسب دنبال می کنند. تا جایی که این واقعیت تلخ به کرات صدای برخی از مسئولان دولتی را هم درآورده است.

در شرایط فعلی که بازار از نبود نظارت به شدیدترین شکل ممکن رنج می برد و افزایش قیمت ها به صورت افسارگسیخته ای پا بر گلوی معیشت مردم نهاده است؛ تصویب این لایحه بیش از پیش بر فاصله بین فقیر و غنی در منطقه خواهد افزود و به مراتب شرایط ارتزاق برای ساکنان کم برخوردار این مناطق را سخت تر خواهد کرد.

شاید تصویب مناطق ویژه در سال پایانی عمر چهار ساله نمایندگی ،نمایندگان محترم اتفاقی باشد اما از حق نگذریم متاع گرانبهایی برای رای آوری و تبلیغ در دوران انتخابات به شمار می رود.

نکته آخر اینکه به نظر نگارنده مردم شریف و آگاه منطقه با بررسی تجربه ناموفق فرمانداری های ویژه درگیر تبلیغ و همهمه های شکل گرفته در فضای مجازی در خصوص تاثیر آنی این مصوبه بر زندگی روزمره شان نشوند و با بی توجهی به بزرگنمایی های برخی خواص متمکن و صدالبته متنفع از این تصمیم ، ساماندهی به وضعیت بازار و برخورد و مبارزه جدی با رانت خواران را از مسئولان و نمایندگان مطالبه کنند.

انتهای پیام/ یگفتگو