سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه شنبه, ۶ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۵:۱۷:۰۱
  • شناسه خبر: 4225

بررسی نیازهای گوگ تپه در گفت و گو با شهردار این شهر

در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۹۶ روستای گوگ تپه واقع در مرکز دهستان مکریان شرقی بخش مرکزی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی به شهر تبدیل شد و در آذرماه همان سال اولین شهردار این شهر جدید بر مسند مدریت شهرداری این شهرتکیه زد. خبرنگار مکریان با شهردار این شهر در خصوص نیامندی ها و […]

در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۹۶ روستای گوگ تپه واقع در مرکز دهستان مکریان شرقی بخش مرکزی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی به شهر تبدیل شد و در آذرماه همان سال اولین شهردار این شهر جدید بر مسند مدریت شهرداری این شهرتکیه زد. خبرنگار مکریان با شهردار این شهر در خصوص نیامندی ها و وضعیت برنامه ریزی برای توسعه این شهر به گفت و گو نشسته است که شرح آن در ادامه آمده است.

مکریان، احمد پور محمد اقدم متولد سال ۶۴ و بومی شهر گوک تپه در خانواده با گرایش مذهبی و تقریبا متوسط به پایین به دنیا امده است به گفته وی در طول تحصیل با فقر همیشه مواجه بوده اما پدر و مادرش حتی با کار در اجر پزی هم شده مخارج تحصیل او را فراهم کرده اند. او نیز حداقل برای جبران زحمات انان همیشه رتبه ممتاز را کسب کرده و پس از سپری کردن دوران دبیرستان با رتبه بسیار عالی در رشته کاردانی عمران و کارشناسی عمران عمران در دانشگاه روزانه قبول و موفق به اخذ کاردانی و لیسانس شده است. البته دو ترم پیش از اتمام تحصیلم در مقطع لیسانس در شبکه فاضلاب گوک تپه در سال ۸۷ مشغول به کار شده است و بر ۴۰ درصد پروژه نظارت کامل داشتمه است پس از آن با رتبه۱ در دانشگاه ازاد واحد مهاباد موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته عمران آب شده است.

سپس در پتروشیمی مهاباد به عنوان مسئول اجرائی  از سال ۸۹ تا سال ۹۱ فعالیت مستمر داشته و سال ۹۲ پس از اتمام پروژه با شرکت های پیمانکاری وارد همکاری گسترده ای شده که در این مدت وارد سازمان نظام مهندسی شده در امتحان محاسبات با رتبه نخست قبول شده است وبر ساخت و سازهای سطح شهر نظارت داشته. همزمان سال ۹۵ وارد شرکت مهندسین مشاور شده و در ایجاد تاسیسات تصفیه خانه شهرک صنعتی به عنوان ناظر مشغول به کار شده و پس از انتخابات دور پنجم شورای شهر اعتماد لازم را برای انتخاب به عنوا شهردار گوگ تپه به دست آورده که سپس به عنوان شهردار به استانداری معرفی شده است.

به گفته پور محمد اقدم به دلیل اینکه سابقه فعالیت در دستگاه های اجرائئ کشور را در کارنامه خویش نداشته استانداری مدارکش را برای هم سطح سازی و هم ترازی سوابق کاری ومدارک تحصیلی به وزارت کشور معرفی نموده است .

با توجه با مصاحبه مدیرکل شوراها و شهرداری های کشوربا بنده با دید عالی مهر تایید به عنوان شهردار شهر گوگ تپه به استانداری تحویل داده شده است .

مهمترین دستاورد آورد شما از چندین سال خدمت در شهر گوک تپه چه بوده است ؟

مهمترین دستاورد من خدمت به همشهریانم بوده است این بهترین و بزرگترین افتخار برای من بوده است در هر کاری بدون خستگی ناپذیر تلاش کرده ام و تاکنون به لطف خدواند منان موفق به پیاده سازی و به کرسی نشاندن سواد اکادمیک در شهرگوک تپه شده ام.

آیا میزان بودجه شهرداری گوک تپه برای استمرار عمران و آبادانی شهر با توجه به تازه تاسیس بودن وبرنامه سالانه شهر کافی می دانید؟

شهرداری گوک تپه درشهریور ماه  سال ۹۶ به دست استاندار وقت جناب اقای مهندس سعادت در مسجد جامع گوک تپه تاسیس شد. باتوجه به تاسیس شهر در نیمه دوم سال و مراجعات به سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه در استانداری با توجه با اعتبارات متاسفانه شهرداری گوک تپه دارای ردیف اعتباری در بودجه سال ۹۶ برای آن تعریف و تزریق نشده بود، اما با پیگیری های انجام شده ما و مسئولین وعده های بسیار عالی برای سال آتی داده شده است و همچنین از سهیمه قیردر کشور برخودار بشویم و ما از دولت تدبیر و امید در راستای طرح خود انان اعتبارات خاصی به شهرهای زیر ۵۰ هزارنفر اختصاص یابد به این مسئله نیز خوشبین هستیم.

امید به اینکه دولت تدبیر و امید حمایت لازم را به عمل آورد.

با توجه به بررسی و شناخت ساختاری شما از شهر گوک تپه مهمترین دغدغه ها و چالش های شهری گوک تپه را چه می دانید و راه برون رفت از ان را چگونه تبین می نمایید ؟

مهمترین چالش پیش رو وضعیت جاده مهاباد – میاندوآب است که اکنون جاده اصلی گوک تپه محسوب میشود و به نقل محافل نیز تبدیل شده است که آخر وعاقبت آینده این جاده به چه شکل خواهد بود آخر سر باید این جاده سیمای شهری به خود بگیرد در صورت استارت و اغاز به کار این پروه که از وسط شهرعبور میکند و میتوان به عنوان یک پروژه ملی شناخته شود.

اما درباره راه حل این موضوع هنوز طرحی تحویل وزرات راه شهرازی داده نشده است به حقیقت اگر واقع نگر باشیم با درآمدهای اندک شهرداری ناشی از پرداخت اندک عوارض ان هم با این وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این طرح خارج از دست شهرداری است و باید راهداری زیر مجموعه وزارت و شهرسازی به این مسئله ورود پیدا کند اما در نوروز امسال پیشنهاد طرح مطالعاتی این پروه داده شده است و اکنون تهیه طرح مطالعاتی ان به شرکت مهندسین مشاور واگذار شده است و اکنون در دست اجرا است که انتظارمیرود تا چند ماه اینده طرح مطالعاتی ان آماده شود و ما نیز آن را تحویل وزارت راه و شهرسازی و سازمان شهرداری ها دهیم و با قول پیگیری محمود زاده نماینده مهاباد در خصوص پیگیری و جذب اعتبار به این طرح داده است امیدوارم این مسئله و این وعده عملی گردد

دغدغه دیگر تاحدودی به مسئله  تازه تاسیس بودن گوک تپه اشاره دارد که قطعا از پس باید از امکانات و رفاه بیشتری برخودار شود با توجه به موقعیت استراتژیک گوک تپه که در مسیر جاده مهاباد – میاندواب قرار دارد و حلقه اتصال به چندین شهر را دار است و این همگی امتیازهای مثبتی برای شهرمحسوب میشود و آینده ای بسیار روشن در انتظار گوک تپه است اما سوالی که مردم مرتبا تکرار میکنند که چرا برای گرفتن یک امضا باید به مهاباد و اداره مربوطه مراجعه کنند چرا شعبی از ادارات را در اینجا تاسیس و مستقر نمیکنند در این خصوص نیز وعده های داده داده شده است که انتظار میرود به زودی جامه عمل بپوشانند و زیر ساخت های ادارات بنا نهاده شود .

با توجه به شناخت و تجارب قبلی شما در موضوع مدیریت اجرائئ برنامه ها و الویت ها و ضرورتهای کاری خود را حول چه محورهای تعریف خواهید کرد ؟

جا دارد تشکر ویژه ای از بنیاد مسکن و دهیاروقت سید رشید شکری همچنین ازشورای شهر دور پنجم داشته باشم زیرا اکثر کوچه ها و معابر های سطح شهر درزمان روستا بودن آن انجام داده اند و کار بنده را بسیار آسانتر کرده اند قبول دارم که کوچه ها و معابری نیزازقلم افتاده است و با میزان کمی از بارش تبدیل به منجلاب گل و لای خواهند شد اما حقا برای ادامه آسفالت نیاز شدید به قیرداریم محور اصلی ما دریافت سهمیه قیربسیارعالی  است . بخش اعظم اعتبارات را به آسفالت جدول بندی و تعریض اختصاص می دهیم در مسئله بسیار پیش از پیش نیاز به همکاری مردم است و کسانی که در بحث عقب نشینی پیش قدم هستند در اولویت شهرداری هستند در خصوص آسفالت کردن کوچه ها و معابر آنان .

اما مسئله بعدی که لازم است بدان اشاره داشته باشم نبود فضای پارک برای تفریح و تفرج خانواده ها است و نبود و دلیل اصلی به تاخیر افتادن این مسئله تفکیک های غیر اصولی صاحبان زمین است که بدون اینکه سهمی به شهرداری جهت تاسیس امکان فرهنگی و تفریحی اختصاص دهند اما در بحث فضای سبز و پارک مکاتباتی با منابع طبیعی داشته ایم که نتیجه آن گرفتن ۵ هکتار در قسمت شمالی گوک تپه است امید در این مسئله نیز اعتبار لازم را کسب کنیم .

و اما مشکل اصلی گوک تپه تبدیل شدن طرح هادی روستایی به طرح هادی شهری است که قطعا نسبت به طرح پیشین بسیار قوی تر و منسجم تر خواهد بود با مصوب شدن این طرح مسلما بسیاری از مشکلات گوک تپه حل خواهد شد .

برنامه ها و پیش بینی های شما در ارتباط با ارتقا سطح فرهنگ عمومی و شهروندی چیست ؟

پیش از هر چیز نهایت تقدیر و تشکر را از مردم فرهیخته گوک تپه دارم ما حتی با جلسه ای بسیار کوچک با مردم روشنفکر گوک تپه بسیاری از مسایل را نهادینه و تبدیل به فرهنگ کنیم و مسئله جمع آوری زباله با سطل زباله های نصب شده میتواند بیانگر و نشان دهنده این موضوع باشد .

مردم فهیم و با تمدن شهر گوک تپه ظرفیت و پتانسیل فرهنگ والای شهرنشینی را دارا هستند و در آینده با تشکیل کمسیون های فرهنگی و دعوت از صاحب نظران و کسانی که به کار فرهنگی مشغول هستند .

دست به کار میشود امید است پروه احداث کتابخانههم به زودی استارت آغاز آن زده شود .

 در ارتباط با توزیع عادلانه هزینه ها و اعتبارات برای تمام نقاط شهر و محلات ان چه برنامه های مد نظر قرار خواهید داد ؟

در مورد آسفالت توزیع بسیارعادلانه ای صورت گرفته است که هم بافت قدیم و هم بافت جدید تحت پوشش قرار داده شده است و فقط مختص به یک منطقه نبوده است این مسئله خارج از سیاست های تبین شده شهرداری و شورای شهر است با همکاری و همیاری به صورت متوزان در حال پیشروی است .

اما سوالی که در ذهن همشهریان عزیز ایجاد میشود که چرا به یک منطقه قیر بیشتری جهت اسفالت کوچه ها و معابررسیده است واقعیت امر این است که شهرداری نسبت به مسئله تعریض بسیار حساس است و کسی که تعرض را رعایت و عقب نشینی را انجام داده باشد در اولویت قرار دارد و این تبعیض بلکه تشویق به شهری زیباتر و سیمای بهتر برای شهر است.

در پایان ضمن تشکر از شما که رسالت خطیر اطلاع رسانی برگزیده اید باید عرض کنم که گوک تپه به شهر تبدیل شده است و قوانین شهری بر آن حاکم است چه از نظر ساخت و ساز چه از نظر تفکیک و پروانه ساخت از همشهریان فرهیخته خودم عاجزانه خواهشمندم که کوچکترین ساخت و سازی که انجام میشود هماهنگی لازم را با شهرداری انجام دهند زیرا شهرداری متعلق به همه شهروندان است که متاسفانه سال پیش شاهد عواقب جبران ناپذیر زلزله به دلیل ساخت غیر اصولی در استان همجوار بودیم ما نیز این قاعده مستثنی نیستیم و بر روی گسل قرار داریم هدف شهرداری چیزی به جز رعایت اصول فنی و مهندسی در ساختمان ها ونظارت و کیفیت هر بیش تر ساخت و ساز ها نیست.

از نظرمدیریت نیز نیز شورای اسلامی شهر گوک تپه الحق وانصاف بسیار کارآمد و دلسوزانه در صحنه های کار و فعالیت شبانه روز در جهت توسعه و گوک تپه ای زیباترتلاش میکنند.

گفت و گو از فردین زاهدیان

انتهای پیام/گفتگو