سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۳:۵۱:۴۱
  • شناسه خبر: 4240

پاسخ به همه ادعاهای مربوط به زمین های کوه خزایی مهاباد+اسناد

مکریان؛ اخیراً در فضای مجازی شهرستان اخباری مبنی بر زمین خواری و کوه خواری و تجاوز به محدوده های تاریخی و باستانی توسط تعاونی شماره ۲ مسکن فرهنگیان مهاباد منتشر شده است. موضوعی که مکریان را وا داشت در خصوص ماهیت ادعاهای مطرح شده تحقیق کند و با مطلعین در این باره به گفت و […]

مکریان؛ اخیراً در فضای مجازی شهرستان اخباری مبنی بر زمین خواری و کوه خواری و تجاوز به محدوده های تاریخی و باستانی توسط تعاونی شماره ۲ مسکن فرهنگیان مهاباد منتشر شده است. موضوعی که مکریان را وا داشت در خصوص ماهیت ادعاهای مطرح شده تحقیق کند و با مطلعین در این باره به گفت و گو بنشیند.

به گفته مدیران تعاونی شماره ۲ مسکن فرهنگیان مهاباد، این تعاونی با دریافت مجوز رسمی در مورخه ۴/۸/۹۴ از اداره تعاون شهرستان رسماً فعالیت خود را با هدف تامین مسکن برای اعضایش آغاز نموده است و هم اکنون ۲۰۰ عضو دارد و بر اساس رویه مندرج در اساسنامه کلیه اعضای هیئت مدیره نیز با رای مستقیم اعضاء انتخاب شده اند.مدیران این تعاونی با بیان اینکه در تاریخ ۲۰/۱/۹۵ زمین مذکور به مساحت ۷۴/۱۰۵۱۰۹ متعلق به وراث مرحوم یمین قاضی واقع در کوی سنجان آباد، حاشیه تپه خزایی ، پشت بازارچه اصغری خریداری شده است و بنا بر استعلامات صادر شده از سوی اداره راه و شهرسازی شهرستان مهاباد این زمین ها هیچ تداخلی با اراضی دولتی نداشته اند و مالکان با در دست داشتن ۵۲ سند ثبتی تک برگی مالکیت خود بر این ملک را احراز کرده اند.

بنا بر اسنادی که در اختیار مکریان قرار گرفته است، مدیران این تعاونی با انجام رویه قانونی و پس از ۱۸ ماه از تصویب و ابلاغ محدوده طرح تفضیلی شهر مهاباد، اقدام به طرح پرونده تغییر کاربری زمین مذکور در کمیسیون ماده ۵ نموده اند که بر همین اساس کلیه استعلامات مورد نیاز برای طرح در این کمیسیون را اخذ نموده اند.

مطابق صورت مجلس تفکیکی و بر اساس مفاد صورت جلسه کمیسیون معاملات شهرداری مورخه ۴/۱۱/۹۵، ۶۰ درصد این ملک جهت ایجاد معابر و سرانه فضاهای خدماتی به شهرداری مهاباد و ۴۰ درصد مابقی این زمین ها با کاربری مسکونی پس از تصویب شورای شهر و کمیسیون ماده ۵ در اختیار تعاونی مسکن فرهنگیان قرار خواهد گرفت.

اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مهاباد نیز در مورخه ۱۲/۱۱/۹۵ با ۹ رای موافق مفاد صورت جلسه کمیسیون معاملات شهرداری را به تصویب رسانده اند.

شهردار سابق مهاباد در این باره می گوید: اولا طبق قانون شهرداری هیچ گونه اختیاری برای تغییر کاربری اراضی ندارد و تنها مرجع ذی صلاح کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری است و مالکان زمین مذکور تمامی اقدامات قانونی و لازم برای طرح در کمیسیون ماده ۵ انجام داده اند.

کردستانی با بیان اینکه این زمین در طرح تفضیلی سال ۹۳  کاربری تفریحی و توریستی دارد و حدود ۴ هکتار از آن خارج از محدوده خدمات شهری و داخل حریم شهر قرار دارد، گفت: مرجع نهایی تصمیم گیری در خصوص تعین تکلیف این زمین ها کمیسیون ماده ۵ است و ظاهراً زمین مذکور مشکلی برای عدم موافقت با تغییر کاربری ندارد.

وی با بیان اینکه قانون پیش بینی کرده که اگر پلاکی در طرح قرار گرفته باشد باید متولی کاربری ها برای آنها تعین تکلیف کند؛ افزود: در این رابطه در قانون سه اولویت زیر ۱۸ ماه اعلام شده از جمله اینکه دستگاه مربوطه باید تا ۱۸ ماه پس از تشخیص و ابلاغ طرح مبادرت به تملک اراضی کند و در صورتی که بودجه لازم برای آزادسازی این اراضی را نداشته باشد باید اولویت بندی به صورت زیر ۵ سال و بالای ۵ سال انجام شود.

شهردار سابق مهاباد خاطر نشان کرد در صورت عدم موافقت با تغییر کاربری زمین مذکور بار مالی فراوانی بر شهرداری مهاباد تحمیل خواهد شد چون این زمین دارای مالک خصوصی است.

در همین باره شهردار فعلی مهاباد که خود نیز یکی از اعضای شوراری اسلامی دور چهارم شهر مهاباد بوده است در گفت و گوی تلفنی به مکریان گفت: در دوره چهارم شورای شهر و قبل از اقدام تعاونی مسکن شماره ۲ فرهنگیان مهاباد برای خریداری این زمین ها، با هدف تامین مسکن کارکنان شهرداری از سوی شهرداری و با حضور اعضای شورای شهر جلساتی با مالکین این زمین ها تشکیل شد که در نهایت نتیجه ای در این باره حاصل نشد و مدیران تعاونی مسکن فرهنگیان این زمین ها را خریداری کردند.

علیزاده آذر با بیان اینکه تغییر کاربری زمین مستلزم طی یک فرایند قانونی و منحصراً در صلاحیت کمیسیون ماده ۵ تاسیس شورای عالی معماری و شهرسازی است؛ گفت: بر اساس مستندات موجود مالکان این زمین فرایند قانونی از جمله توافق با کمیسیون معاملات و تائیده شورای اسلامی شهر و موافقت کمیسیون تطبیق مصوبات شورای شهر را از فرماندار وقت اخذ کرده اند و کلیه استعلامات مورد نیاز را از مراجع ذیصلاح دریافت نموده اند و بنا به درخواست متقاضیان موضوع به دبیر خانه کمیسیون ارجاع شده است.

به گفته مدیران تعاونی مسکن فرهنگیان مهاباد و بر اساس اسناد ارائه شده به مکریان در مورخه ۱/۹/۹۵ شورای ترافیک شهرستان نیز موافقت خود مبنی بر خاکبرداری مسیر لحاظ شده در طرح تفضیلی در محدوده زمین های مذکور را اعلام کرده است.

یکی دیگر از شایعات مطرح شده در فضای مجازی،  تاریخی و باستانی بودن محل زمین های تعاونی مسکن شماره ۲ فرهنگیان مهاباد است که مکریان در همین باره با یکی از کارشناسان این حوزه که بنا به گفته خود در ۶ کیلومتر مربع از این تپه حفاری و تحقیقات باستان شناسی انجام داده به گفت و گو نشسته است.

این کارشناس ضمن رد کلیه ی گمانه زنی ها در خصوص وجود آثار و بناهای تاریخ و باستانی در تپه خزایی مهاباد می گوید: بر اساس بررسی های میدانی هیچ اثری از بقایای آثار و ابنیه تاریخی در محل مذکور وجود نداشته و بر همین اساس این محل به هیچ عنوان مستعد استقرار هیچ محدوده باستانی نمی باشد.
سرپرست سابق اداره میراث فرهنگی و گردشگری مهاباد نیز از عدم ثبت این منطقه به عنوان محدوده تاریخی خبر داد و افزود: هیچ درخواستی هم برای ثبت این محل به عنوان محدوده باستانی وجود ندارد.

موضوع دیگری که منتقدان تغییر کاربری این زمین ها مطرح می کنند نامناسب بودن زمین مذکور برای ایجاد شهرک مسکونی به واسطه شیب تند این منطقه است که در پاسخ مدیران تعاونی مسکن مهاباد این مساله را به نحوه ی طراحی و تحقق طرح اجرایی در آن منوط می کنند و می گویند هرچند میزان شیب موجود با ادعای منتقدان مطابقت ندارد، اما نباید فراموش کرد که طراحی صورت گرفته برای ساخت و ساز در این منطقه توسط تیمی از مهندسان مجرب صورت گرفته که این موضوع هرگز موجب بروز مشکل نخواهد شد.

مدیران تعاونی مسکن فرهنگیان در پاسخ به چرایی ورود نماینده ارومیه به این موضوع و انتشار نامه این نماینده در فضای مجازی می گویند: بر اساس نص صریح اصل ۸۴ قانون اساسی هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید؛ بر همین اساس برخی از همکاران و اعضای محترم تعاونی از طرق مختلف با مسئولان استانی و بعضی از نمایندگان شهرهای استان برای تسریع در روند کار تعاونی مکاتباتی داشته اند و نماینده محترم ارومیه نیز یکی از مسئولانی بوده که با حسن نیت پیگیر حل مشکل قشر فرهنگی مهاباد شده است.

مدیران این تعاونی با اعلام این موضوع که فرماندار فعلی شهرستان مهاباد نیز در مکاتبه ای رسمی خواهان تسریع و مساعدت در روند تصمیم گیری کمیسیون ماده ۵ شده است به مکریان گفتند: از همه ی مدیران استانی و شهرستانی که تاکنون پیگیر کار قشر زحمتکش فرهنگیان علی الخصوص اعضای تعاونی شماره ۲ مسکن فرهنگیان مهاباد بوده اند نهایت تقدیر و تشکر را داریم.

اسناد مورد اشاره در این گزارش به ترتیب در ادامه انتشار یافته اند.

استعلام مثبت اداره آب و فاضلاب مهاباد

استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک مهاباد

استعلام ادراه راه و شهرسازی مهاباد

استعلام اداره برق مهاباد

استعلام جهاد کشاورزی مهاباد

استعلام راهداری مهاباد

استعلامات مربوط به اداره گاز استان و منطقه

استعلام محیط زیست مهاباد

استعلام مخابرات مهاباد

موافقت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی برای طرح در کمیسیون ماده ۵

استعلام امور آب مهاباد

موافقت شهردار فعلی با شروع مجدد عملیات اجرایی خیابان ۱۸ متری

موافقت شورای ترافیک با طراحی و تعین گذرهای مندرج در طرح تفضیلی در محدوده زمین های تعاونی

موافقت شورای ترافیک با اتصال خیابان ۱۸ مطری واقع در زمین های تعاونی با میدان شهید فاضلی

 

موافقت هیات تطبیق مصوبات شورای شهر  با ارجاع به کمیسون ماده ۵

صورت جلسه مصوبه موافقت شورای اسلامی شهر مهاباد با توافق کمیسیون معاملات شهرداری

نقشه هوایی زمین های متعلق به تعاونی مسکن شماره ۲ فرهنگیان مهاباد

نامه فرماندار فعلی مهاباد در خصوص مساعدت و تسریع در رسیدگی به موضوع تعاونی

در کمیسیون ماده ۵

نمونه ای از اسناد تک برگی مالکانگفتگو