چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه‌شنبه, 29 ژانویه 2019 / ساعت 02:08:18
  • شناسه خبر: 4387

با برجام به معیشت نرسیدیم!

می‌گویند اگر برجام تمام و کمال اجرا می‌شد شعار روحانی عملی می‌شد و آن وقت هم چرخ سانتریفیوژ می‌چرخید هم چرخ زندگی مردم، می‌گویند اگر برخی داخلی‌ها!!! مانع‌تراشی نکرده بودند الان گوشت کیلویی صد هزار تومان نشد!! می‌گویند اصلا به امام جمعه چه ربطی دارد که درباره برجام و اف.ای.تی.اف و پالرمو و قیمت گوشت […]

می‌گویند اگر برجام تمام و کمال اجرا می‌شد شعار روحانی عملی می‌شد و آن وقت هم چرخ سانتریفیوژ می‌چرخید هم چرخ زندگی مردم، می‌گویند اگر برخی داخلی‌ها!!! مانع‌تراشی نکرده بودند الان گوشت کیلویی صد هزار تومان نشد!!
می‌گویند اصلا به امام جمعه چه ربطی دارد که درباره برجام و اف.ای.تی.اف و پالرمو و قیمت گوشت سخنرانی کنند!! می‌گویند…
دوستداران ارتباط با غرب همیشه طلبکارند! حتی اگر ترامپ از برجام خارج شود باز داخلی‌ها را مقصر می‌دانند! اگر اروپا ساز و کار مالی را راه نیندازد، اگر لهستان ضد ایران میزبانی جلسه‌ای را بپذیرد باز منتقدان دوستداران غرب مقصرند و بس!!! این جماعت همیشه طلبکار راست می‌گویند چون خودمان مملکت را دستشان سپردیم تا خدمتگذارمان باشند اما چون یاد نگرفتیم مطالبه‌گری درست داشته باشیم توهم زده‌اند که همه‌کاره هستند و دائما می‌گویند و می‌گویند و می‌گویند بدون اینکه عذر بخواهند و یا اعتراف کنند که سیاست‌شان اشتباه بوده است!
می‌گویند و می‌گویند تا مردم را شاکی کنند و به قول تئوریسینشان به خیابان بکشانند و آن ‌وقت اجراکننده تئوری فشار از پایین و اقدام از بالا باشند!!!! اصلا انگار خوششان می‌آید در زاویه‌ای از مردم و مطالباتشان بیاستند و هی انتقاد کنند! در خلال این انتقادها کسی نیست که نهیب زند و بگویید، آقای معترض این اعتراض‌ها را باید به خودت که مدیر اجرایی هستی داشته باشی، این اعتراض‌ها را باید به اویی که می‌گوید همین که هست خداراشکر کنید و عین خیالش نیست که سفره‌‌ها خالی شده داشته و خدمتکاران مردم را که به جای خدمت چپاول می‌کنند سیلی زنی!! نه هی بهانه‌های واهی بتراشی تا مردم دل زده شوند و از تو فاصله بگیرند!
نه اینکه مصاحبه کنی و با کمال … بگوییی: «از زمانی که لوایح چهارگانه اف.ای.تی.اف در مجمع تشخیص مصلحت مطرح بوده و به خصوص در دو هفته اخیر که اول لایحه پولشویی مطرح بود و الان که پالرمو در دستور کار مجمع قرار دارد، یک جریان افراطی خاص بیشترین فشار تبلیغاتی و روانی را به اعضای مجمع وارد کردند و با صدها و بلکه هزاران پیامک سعی دارند فضای تصمیم‌گیری در مجمع را ملتهب کنند. متاسفانه آقای … هم در راستای همین جریان غیرمعمول و غیرمتعارف، با تکرار حرف‌های همان افراد در نمازجمعه تهران، هم زمانی که لایحه پولشویی مطرح بود و هم امروز به این فضا دامن زدند.آنچه مایه تاسف است اینکه تریبون نماز جمعه که جایگاه تبیین مسائل کلان سیاسی و محکمات سیاسی انقلاب اسلامی هست و خروجی آن هم باید به وحدت و هم‌افزایی بینجامد با طرح مسائل غیرکارشناسی و بدون اطلاع کافی از موضوعات تخصصی به دودستگی و چنددستگی در کشور دامن می‌زند.»
نه اینکه یادت برود تو فقط نوکر مردمی و باید خواستشان را اجرا کنی و برای همین پول می‌گیری بگویی: «مگر قرار است که نمازگزاران نمازجمعه لایحه پالرمو و یا پیوستن به اف.ای.تی.اف را تصویب کنند که در نمازجمعه تهران مطرح می‌شود؟!»
برخی خیلی سریع‌تر از حد انتظار یادشان می‌رود که به مردم بدهکارند و باید پاسخگو باشند نه مطالبه‌گر، برای این برخی باید نوشت تاییدیه‌های آژانس سند مهمی است از تعهدپذیری ایران در برجام و نشان می‌دهد که اتفاقا منتقدان آنطور که آنها می‌گویند نتوانستند تاثیری در بهبود حال امروز داشته باشند و هر چه گفتند کسی نشنیده و همه تعهدات برجام را اجرایی کردند. برخی یادشان می‌رود که باید از دشمنانی که ما را به این روز انداختند انتقاد کنند و «مرگ بر امریکا» رساتر بگویند نه اینکه بدون توجه به حربه‌هایی که با خوش‌بینی خورده‌اند تیر پیکانشان را سمت خودی‌ها بگیرند.

از برجام تا پالرمو و سی.اف.تی
با بی‌نتیجه ماندن فرایند برجام و پروژه مذاکرات سریالی، دستگاه عملیات روانی جریان سازش با تاکید بر سازش تصریح کرد که برجام گام اول دستاوردها بود لذا به تلاش برای فراهم ساختن زمینه روانی برجام ۲ و۳ در میان افکار عمومی اقدام نموده و شکل توجیهات با خمیرمایه سازش را استمرار بخشید.
کنوانسیون استعماری مقابله با تأمین مالی تروریسم (موسوم به سی.اف.تی) و مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (موسوم به پالرمو) درادامه این پروژه ارزیابی می‌گردد. پروژه‌ای که به اذعان کارشناسان، عملا ایجاد یک زیرساخت حقوقی و ساز و کار اجرایی برای خودتحریمی است. دو موضوعی که در روند تصویب کنوانسیون سی.اف.تی در مجلس، یه گفته نمایندگان، وزیر امور خارجه اعلام کردند که نه ایشان و نه رئیس‌جمهور تضمینی نمی‌دهند که با پیوستن به این کنوانسیون، مشکلات حل خواهد شد!
پس پشت پرده این همه فشار پیدا و پنهان برای تصویب این دولایحه ابتدا در مجلس و سپس در مجمع تشخیص مصلحت نظام چیست؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که جریان حامی سازش، امید و اعتماد به پروژه سازش را تنها نکته برون‌رفت از وضعیت دشوار اقتصادی توصیف می‌کند. جریان حامی سازش عملا در حال اجرای ماموریتی پیچیده از طریق عضویت در کنوانسیون‌های خودتحریمی! هستند تا با فضاسازی دروغین زمینه را برای سازش نهایی آماده کنند.
سازشکاران بندباز بعد از ناکامی برجام با تمسک به تعابیری مانند؛ «مردم بعد از توافق هسته‌ای انتظار بیش‌ازحد از اقتصاد نداشته باشند»؛ «به برجام نگاه اقتصادی نداشته باشید»؛‌ «توافق هسته‌ای باعث گشایش در همه حوزه‌های اقتصادی نمی‌شود»؛ «‌مشکلات اقتصادی ما به واسطه تحریم آغاز نشده است که بخواهد با حذف تحریم‌ها زمینه‌ای برای حل‌وفصل همه مشکلات فراهم شود»؛ «بازار مسکن بازار داخلی است و توافق هسته‌ای خیلی نمی‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی این بازار داشته باشد»، «از سوئیفت انتظار معجزه نداشته باشید»، « دلیل مشکلات اقتصادی به دلیل عدم تجدیدنظر در سیاست خارجی و منطقه‌ای است» و… درصدد ادامه پروژه بازی سازش هستند.
در همین راستا و پروژه بازی سازش، روحانی به ارائه تصویر قیاسی از شرایط فعلی و شرایط قبل از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ می‌پردازد و مدعی می­‌شود: «صلح سخت‌تر از جنگ است، تحملش سخت‌تر ازجنگ است.» بنابراین «شهامت بسیار زیادی می‌خواهد که انسان برای مصالح جامعه اسلامی در برابر ‏دشمنان دست صلح درازکند.» اگرچه «از جان گذشتن و شجاعت در میدان نبرد، کار دشواری ‏است، اما با این حال تحمل صلح بسیار دشوارتر از جنگیدن است»! وی سپس با استناد به «صلح امام حسن» می‌افزاید: «برای دین خدا و امت اسلام این کار را کرد و با صلح ‏خود شمشیر و نیزه‌ای را تحمل کرد که بسیار دردناک‌تر از شمشیر و نیزه در میدان جنگ بود».
راهبرد سازش و هضم در سیاست جهانی در دولت روحانی از عقبه نخبگی در درون دولت و خارج از بدنه دولت برخوردار است. این ویژگی مزیت دولت در بخش تولید محتوا، توزیع و نهادینه‌سازی آن محسوب می‌شود. شبکه تولید، توزیع و تفسیر راهبرد سازش توانسته است لایه‌های محتلف نخبگی در میان جامعه، جریان‌های سیاسی و نهادهای دولتی را به مرحله‌ای از پذیرش این ادعا که مقاومت هزینه‌زا است و کمکی به بهبود معیشت و توسعه اقتصادی نمی‌کند و در مقابل راهبرد سازش در صورت تحقق کلید توسعه و رفاه و بهبود معیشت است را هدایت کند.
جریان سازش این روزها بیشترین تلاش خود را می کند تا با ایجاد شبح جنگ بر سر ایران زمینه پیوستن جمهوری اسلامی را به لوایح استعماری که فراهم آورد این جریان از یکسو اقتصاد کشور را رها کرده و مردم را تحت فشار قرار داده و از سوی دیگر با ایجاد شبح جنگ و سخن گفتن از جنگ در تریبون های عمومی و خصوصی سعی در پیشبرد اهداف سازشگرانه خود را دارند اهدافی که در ۶ سال گذشته نسبتا در آن ناکام بودند هرچند فشارهای زیادی وارد کردند!
مخلص کلام اینکه سال گذشته رهبر معظم انقلاب ،۱۴ خرداد ۹۶ در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) از هزینه سازش گفتند. در ۹ تیر ۹۷ نیز در دانشگاه امام حسین(ع) فرمودند: فایده ایستادگی صدها برابر بیشتر از هزینه‌های تسلیم شدن است.
به فرموده ایشان و در نگاه استراتژیک هزینه سازش از مقاومت بیشتر است. مردم ایران نیز طی سالیان گذشته همواره نشان داده‌اند تسلیم صحنه‌آرایی‌های غرب نمی‌شوند؛ حال جریان سازش باید تکلیف خود را روشن کند که آیا همچنان به دنبال کنار آمدن یک‌طرفه با غرب و در راس آنها آمریکاست یا حاضر است با توجه به تجربیات شکست خورده‌اش در سال‌های گذشته، بازی سازش را کنار گذاشته؛ در کنار مردم بایستد و مقاومت را که هزینه‌اش از سازش کمتر است در سرلوحه فعالیت خود قرار دهد.

نویسنده: کژال کیهانیگفتگو