یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 17 مارس 2019 / ساعت 01:32:09
  • شناسه خبر: 4501

رهاسازی آب از سد مهاباد دوباره از سر گرفته شد

با پیگیری‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه مرحله دوم رهاسازی از سد مهاباد از امروز با دبی ۲۰ متر مکعب بر ثانیه آغاز شد. به گزارش موکریان ، خبرگزاری ایسنا در خبر کوتاهی از ادامه رهاسازی آب سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه خبر داد. ایسنا نوشت: مرحله دوم رهاسازی از سد مهاباد از ۲۷ بهمن […]

با پیگیری‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه مرحله دوم رهاسازی از سد مهاباد از امروز با دبی ۲۰ متر مکعب بر ثانیه آغاز شد.
به گزارش موکریان ، خبرگزاری ایسنا در خبر کوتاهی از ادامه رهاسازی آب سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه خبر داد. ایسنا نوشت: مرحله دوم رهاسازی از سد مهاباد از ۲۷ بهمن سال جاری به میزان ۳۰ میلیون مترمکعب با دبی ۲۰ مترمکعب در ثانیه آغاز شده بود که چندی پیش با درخواست نماینده مهاباد این رهاسازی از سد مذکور متوقف شده بود.

در همین باره سایت زریان نزدیک به نماینده مهاباد از مخالفت همزمان فرماندار  و ستاد احیای دریاچه ارومیه با این خواسته نماینده مهاباد خبر داد. زریان نوشت: «ایرج شجاعی» فرماندار مهاباد و ستاد احیای دریاچه ارومیه با متوقف شدن رهاسازی آب از سد مهاباد مخالفت کردند.شجاعی گفت: به خاطر محدود بودن ظرفیت بستر رودخانه پایین دست مهاباد، در صورت وقوع سیل و کنترل نشدن آب از خروجی سد، شهر را با بحران مواجه می شود و به همین دلیل منطقی ترین راه حل، رهاسازی آب و داشتن یک ظرفیت مطمئن برای کنترل آب سد است که با افزایش دوباره آب پشت دریاچه سد و نزدیک شدن به مرحله سرریز، رهاسازی آب دوباره انجام خواهد شد.

طی روزهای گذشته مسئول دفتر نماینده شهرستان مهاباد با موقت خواندن توقف رهاسازی آب سد مهاباد به در یاچه ارومیه به خبرنگار صدا و سیما گفته بود: با توجه به اینکه در مرحله جدید رها سازی آب به سمت دریاچه ارومیه، آب سد مهاباد دو بار به میزان ۴۳ میلیون متر مکعب رها سازی شده است، ابراهیم آذر با اشاره به اینکه با اتمام فصل سرد سال وآب شدن برف کوههای اطراف سد مهاباد، بر حجم آب آن افزوده و برای مرحله رها سازی دیگر آماده می‌شود افزود: اکنون حجم ذخیره شده آب پشت سد،۸۵ درصد کل ظرفیت است و تا زمانی که میزان آب به حداکثر ارتفاع مطمئن نرسد، رها سازی آب از سد مهاباد متوقف می‌شود.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه برتأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد. محمودزاده همزمان با انتشار عملکرد عثمان احمدی نماینده سابق مهاباد در مجلس در خصوص ممانعت از رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه و تحت فشار افکار عمومی و تشکل های مردم نهاد، مجبور به نامه نگاری با وزارت نیرو در باره توقف این روند شده بود.

انتهای پیام/گفتگو