دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 31 مارس 2019 / ساعت 15:52:56
  • شناسه خبر: 4519

سه ویژگی فرهنگی که سنگ بنای قوام یا فنای هر ملتی است!!!

فرهنگ زیربنای موفقیت در هرجامعه ای است. به بیانی بسیار ساده فرهنگ یک جامعه همان آداب و رسوم پذیرفته شده در آن جامعه است.جوامع قوی و پیشرفته دارای فرهنگ غنی و جوامع عقب مانده، برعکس….اگر فساد و تبعیض را عامل اصلی نابودی تمدن‌ها بدانیم قبل از ظهور این پدیده نامیمون بایستی اتفاقاتی در درون فرهنگ […]

فرهنگ زیربنای موفقیت در هرجامعه ای است. به بیانی بسیار ساده فرهنگ یک جامعه همان آداب و رسوم پذیرفته شده در آن جامعه است.جوامع قوی و پیشرفته دارای فرهنگ غنی و جوامع عقب مانده، برعکس….اگر فساد و تبعیض را عامل اصلی نابودی تمدن‌ها بدانیم قبل از ظهور این پدیده نامیمون بایستی اتفاقاتی در درون فرهنگ ها رخ داده باشد که اهم آنها عبارتند از:
الف. حس مشارکت پذیری : مشارکت اساسی ترین نماد زنده بودن یک تمدن است
ب-حس احترام به بزرگان و پذیریش مدیریت معنوی آنها: در هر جامعه‌ای باید یک مرجع یا یک نهاد یا یک نفر بتواند پیام رسان نهایی ،اعلام کننده موضع یا تصمیم نهایی باشد، و مورد قبول و پذیرش عموم قرارگیرد.
ج-پتانسیل تخریب :هر جامعه ای دارای محاسن و معایبی است. اگر اندیشه‌ی مثبت نگری در یک جامعه رواج یابد روحیه و انگیزه ی خدمت ارتقاء خواهد یافت، برعکس وجود پتانسیل تخریب، ویران کننده است.
مهاباد به عنوان یک شهر فرهنگی با جمعیتی بالغ بر ۲۳۶ هزار نفر می باشد(۱). نگاهی به فضای عمومی شهر و کانال های تلگرامی نشان می‌دهد که از سه خصوصیت فوق الاشاره مورد الف و ب رو به کاهش(به غیر از انتخابات رسمی) و متاسفانه مورد ج به شدت رو به افزایش است.
مصداق اول: حس مشارکت و همکاری جمعی برای ایجاد کارگاه‌های تولیدی بسیار کم شده است (هر چند ممکن است تعداد سمن ها بشدت در حال افزایش بوده و هست که علل مربوط به آن خود جای بحث دارد) و آنچه یک جامعه را از سقوط و انحطاط باز می‌دارد روحیه کار آفرینی و اشتغال پایدار نهفته، در عمق وجود فرهنگ آن جامعه است.تاسیس کارخانه‌قند مهاباد ،پاکسازی و نوسازی کشت و صنعت،گسترش صنایع معادن و ….امید بخش و قابل تقدیر برای ایجاد مشارکت، ولی در مقابل خیل بیکاران مهاباد بسیار اندک است.
یک مثال بارز در این مورد کشورژاپن پس از جنگ جهانی دوم است.البته کار خوب ژاپنی‌ها برای تقویت مشارکت ، قبل از هر چیز، ایجاد حس اعتماد در اقتصاد بود.
مصداق دوم:یکی از نقاط قوت فرهنگی در مهاباد (که متاسفانه بسیار کم رنگ شده است)، احترام ویژه به بزرگترها خصوصاً بزرگان طوایف ، ریش سفیدان وعلماء است. کاهش چنین حسی حتی در صفوف علمای گرانقدر رخنه نموده ، طوری که پس از قبول مسئولیت برای خدمت منجر به منزوی شدن برخی از آنان خواهد شد، که مانند خوره از درون ،وجدان‌های پاک و صادق را به شک و تردید می‌اندازد؛ در حالیکه حفاظت معنوی از بزرگان خود امتیاز ویژه ای در میان ملت‌ها محسوب می‌شود. تخریب شخصیت ها سبب سرخوردگی و بی انگیزگی بهترین و فعالترین افراد و به تبع آن جلوگیری از رشد نبوغ در جوامع کمتر توسعه یافته‌است. هرچه پتانسیل تخریب در جامعه‌ای بالاتر می‌رود ، فرار سرمایه‌های مادی و معنوی نیز بیشتر می‌شود.تخریب از غیبت مذموم افراد شروع و ممکن است به نابودی ابنیه و اماکن نیز بیانجامد،که متاسفانه نمونه‌های آن اکنون در شهر ما کم نیستند!!!
مثال ۱٫ انتخاب نماینده مجلس: در اکثر انتخابات صورت گرفته، برخی افراد چنان شخص موردنظر خود را تبلیغ می‌نمایند که باید گفت از خاک تا افلاک می‌برند(خالق چاپلوسی می شوند) ….ولی پس از انتخاب و حضور نماینده در مجلس و خدای نکرده عدم انجام یک کار قانونی یا غیرقانونی، همان افراد شخص منتخب خود را از افلاک به خاک پایین می‌آورند.نمونه ی دیگر انتخابات شورای شهر و انتخاب شهردار ….است و هکذا…اما باید دانست که آبروی انسان مایه حیات شخصیت اوست و باید تاکید کرد همانطور كه آب مايه‌ حيات است؛ خصوصا آبروی مؤمن نزد خداوند مقام و منزلت ويژه‌ای دارد؛ البته نقد افراد به منظور بهبود در خدمت رسانی واجب و شرعی است.
مثال۲٫تخریب ابنیه و بناهای عام المنفعه و مراتع اطراف سد: یکی از مشکلاتی که سرمایه‌گذاری را در شهرستان مهاباد از قدیم الایام محدود نموده ، متاسفانه تخریب بناها و موسسات بوده است(امنیت سرمایه گذاری)، نمونه‌های زیادی در این ارتباط موجود است که در اثر یک سهل انگاری مدیریتی حادث شده، تخریب مراتع اطراف سد و افزایش ورود رسوبات و پساب های سرشار از نیترات و … بیان کننده وجود پتانسیل تخریب در شهر ستان مهاباد می‌باشند.
نتیجه: پیشرفت و توسعه در شهرستان مهاباد نیاز مبرم به اصلاح دیدگاه‌های فرهنگی خصوصا در مشارکت آگاهانه و هدفمند،تکریم بزرگان و کاهش پتانسیل تخریب شخصیتها، نخبگان و فرهیختگان، کارآفرینان و سرمایه گذاران محترم دارد، که پیشنهاد می‌شود بخش فرهنگی شورای اسلامی شهر نسبت به این مهم برنامه‌ریزی لازم را مدنظر داشته باشد.آیا شورای محترم اسلامی شهر قادر باشد تندیس یک کارآفرین را در یکی از میدان‌های شهر ، جهت قدردانی از خدمات شایسته ی فرد کارآفرین ، مخترع، مبتکر …نصب نماید به قوانین موجود بستگی دارد! برخود و همه ی برادران و خواهران وظیفه می دانم که دست در دست هم نهاده و برای شکوفایی اقتصاد و ایجاد انگیزه در بین جوانان تلاش نماییم خصوصا که در دوران تحریم ظالمانه ی دشمن اتحاد و یک رنگی لازم است. بیائیم طبیعت و محیط زیست خود را از نیرنگ، دروغ ، فساد، تخریب محفوظ داریم. بیائید پیشنهاد کنیم برای کاهش فقر تنها۵/. درصد از درآمد خالص پتروشیمی مهاباد(دامه حفاظ ا..) ، به خانواده های بی بضاعت منطقه ، از طریق تصویب در مجلس محترم شورای اسلامی لحاظ گردد.بیائید دست در دست هم نهاده و از کاهش کیفیت تحصیل در مدارس و دانشگاه ها جلوگیری کنیم. بیائید سنت وحدت، همزیستی مسالمت آمیز، حفاظت از فرهنگ غنی شهرستان مهاباد را سرلوحه ی خود و خانواده قرار داده و به زیبایی هرچه بیشتر به نسل آتی تقدیم نماییم. بیائید تا شمع حس نوعدوستی و اینهمه اخلاق زیبای همکاری و همیاری مردم با فرهنگ شهرستان مهاباد که در اتفاقات زلزله ی کرمانشاه هویدا شد، را همچنان روشن نگه داریم.
منابع مورد استفاده
۱-بی نام . سرشماری جمعیتی سال ۱۳۹۰٫ وزارت کشور. آذربایجان غربی به تفکیک شهرها.

دکتر اسمعیل نبی زاده (عضو هیات علمی دانشگاه)

انتهای پیام/

 گفتگو