چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, 8 آوریل 2019 / ساعت 00:55:18
  • شناسه خبر: 4532

بارش های امسال تالاب «قوپی باباعلی» در مهاباد را احیا کرد

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: بر اثر بارش های مناسب پاییزه و زمستانه بیش از ۷۰ درصد تالاب بین المللی «قوپی باباعلی» این شهرستان احیا شده است. فاروق سخنور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: بارش های امسال باعث احیا شدن زهکش ها و چشمه های اطراف این تالاب شده و […]

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: بر اثر بارش های مناسب پاییزه و زمستانه بیش از ۷۰ درصد تالاب بین المللی «قوپی باباعلی» این شهرستان احیا شده است.

فاروق سخنور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: بارش های امسال باعث احیا شدن زهکش ها و چشمه های اطراف این تالاب شده و هم اکنون آب از طریق زهکش های روستای «گرده گروی» وارد تالاب می شود که موجب شده تا هم اکنون بیش از ۷۰ درصد از مساحت تالاب دارای آب باشد.
وی افزود: بخش های زیادی از این تالاب بین المللی از چند سال قبل به دلیل کاهش بارندگی ها و خشک شدن چشمه ها و زهکش های اطراف آن، بویژه در فصل تابستان خشک شده بود.
وی ابراز امیدواری کرد در این فصل که بسیاری از پرندگان در مرحله جفت گیری و لانه گزینی هستند، احیای دوباره این تالاب باعث شود که شمار زیادی از پرندگان مهاجر وارد آن شوند.
سخنور اضافه کرد: تالاب قوپی باباعلی با مساحت ۵۰۰ هکتار در ۳۰ کیلومتری شهر مهاباد قرار دارد و به سبب قرارگرفتن در مسیر کوچ پرندگان مهاجر، یکی از زیستگاه های مهم در منطقه به شمار می آید.
وی افزود: این تالاب با ویژگی های طبیعی و پرندگان خاص خود یکی از بهترین زیستگاه های پرندگان آبزی و کنارآبزی و از تالاب های مهم این منطقه محسوب می شود که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
سخنور گفت: تالاب قوپی باباعلی دارای دیپلم افتخار از یونسکو است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی و تنجه در آن زیست می کند.
وی یادآور شد: وجود تالاب های کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق، مهاباد را به یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان در آذربایجان غربی تبدیل کرده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: تالاب های این شهرستان به دلیل امنیت و شرایطی مناسبی که برای پرندگان به وجود آورده استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می شوند.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری بیش از ۴۹۱ میلی متر بارندگی در مهاباد ثبت شده است که ۶۲ درصد بیشتر از بارش های سال گذشته و ۲۸ درصد بیشتر از بارش های این شهرستان در میانگین بلند مدت است.
طبق آخرین بررسی ها‎ بیش از ۱۵۰ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب های مهاباد شناسایی شده است.
انتهای پیام/گفتگو